Artykuły

Lublin. Teatr Osterwy przygotował pierwszą w historii premierę online

Po raz pierwszy w historii Teatr Osterwy zorganizuje premierę swojego spektaklu na stronie internetowej. "Psie serce" Michaiła Bułhakowa w reżyserii Igora Gorzkowskiego widzowie obejrzą bezpłatnie w noc sylwestrową. W nowym roku teatr uruchomi też własną platformę streamingową VOD.


Początkowo premiera spektaklu miała się odbyć 14 listopada w tradycyjnej formie. Plany pokrzyżowały  jednak kolejne rządowe obostrzenia, które znów zamknęły teatry na nieokreślony czas. Zamiast więc zastanawiać się, kiedy skończy się pandemia, twórcy „Psiego serca” zdecydowali, że po raz pierwszy wystawią je premierowo w internecie.

– Podobną sytuację mieliśmy ze spektaklem „Nad Niemnem”, kiedy musieliśmy czekać na powrót widzów do teatrów. Tym razem nie chcieliśmy tego powtarzać. Poza tym nie wiadomo, czy nawet po pandemii część z nich nie bałaby się przychodzenia do teatru – tłumaczy Barbara Żarinow z Teatru Osterwy.
Spektakl w formie teatru telewizji

Wybór premierowego pokazu padł na noc sylwestrową, a wszyscy internauci będą mogli obejrzeć go bezpłatnie na platformie vimeo w godz. 19–1. Link do spektaklu znajdzie się na stronie „Osterwy” oraz w mediach społecznościowych.

– To ukłon w stronę naszej widowni. Ze względu na obostrzenia obowiązujące w sylwestra ludzie nie mogą bawić się normalnie, dlatego zdecydowaliśmy, że symbolicznie wyślemy wszystkim zaproszenia, by obejrzeli z nami ten spektakl – mówi Żarinow. I zapewnia, że na widzów czeka profesjonalnie przygotowana produkcja.


– Do tej pory na naszą stronę trafiały głównie nagrania techniczne, które wysyłaliśmy też później na różne festiwale teatralne. „Psie serce” zrealizowały już dwie zawodowe ekipy filmowe. Spektakl przybierze formę teatru telewizji rejestrowanego przez kilka „uczestniczących” w akcji kamer – dodaje Żarinow.

W podobny sposób przygotowano przedstawienie „Nad Niemnem” w reżyserii nominowanych do Paszportu „Polityki” Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy. W takiej formie pokazano je na tegorocznym festiwalu Boska Komedia w Krakowie. Pod koniec grudnia rozpocznie się z kolei rejestracja „Sposobu na Alcybiadesa”.
Najgorsze ludzkie przywary

Najbliższa premiera – „Psie serce” – przenosi nas do sowieckiej Rosji, gdzie cieszący się europejską sławą profesor Preobrażeński rozwija innowacyjny sposób odmładzania ludzkiego ciała. Medyk przygarnia błąkającego się bezpańskiego psa Szarika. Jednak nie kieruje się dobrocią serca, tylko potrzebą rozwoju nauki. Przeszczepia znajdzie ludzkie organy, dzięki czemu zwierzę zmienia się w człowieka, ale tym samym zyskuje najgorsze ludzkie przywary.

Opowiadanie Bułhakowa przez swój kontrowersyjny charakter po raz pierwszy opublikowano dopiero po ponad 40 latach od śmierci autora. Utwór miał się znaleźć w tomie „Diaboliada” wydanym w 1925 r., jednak ówczesna cenzura dopatrzyła się krytyki młodego państwa rewolucji proletariackiej.
Wkrótce kanał na platformie VOD

Emisja spektaklu „Psie serce” będzie zarazem wstępem do regularnych transmisji spektakli w sieci. W styczniu Teatr Osterwy zamierza uruchomić płatny kanał na platformie VOD, gdzie systematycznie będą udostępnianie spektakle znajdujące się w repertuarze. Bilety mają być jednak tańsze niż w teatrze.

– Taka formuła zostanie już z nami na stałe, podobnie zresztą jak w wielu innych polskich teatrach. Nie wiemy, jak rozwinie się pandemia i czy po wprowadzeniu szczepień cofnie się całkiem. Będzie to więc nowa i dodatkowa forma oglądania spektakli, do której trzeba się przyzwyczaić. A może wyewoluuje w przyszłości w coś zupełnie nowego i niezwykłego? – zastanawia się Żarinow.

Jednocześnie aktorzy pracują nad nową interpretacją kultowej farsy „Czego nie widać” Michaela Frayna przygotowaną przez Marcina Sławińskiego. Tytuł był już wystawiany na deskach Osterwy pod koniec lat 80. Wtedy reżyserował go Andrzej Zaorski. Premierę zaplanowano na luty przyszłego roku.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji