Artykuły

Poznań. Koncert upamiętniający dyrygenta Gabriela Chmurę

W sobotę wieczorem w poznańskim Teatrze Wielkim odbędzie się koncert poświęcony pamięci zmarłego w listopadzie dyrygenta Gabriela Chmury, dyrektora artystycznego poznańskiej opery. Z powodu pandemii wydarzenie będzie transmitowane w internecie.


17 listopada w wieku 74 lat zmarł Gabriel Chmura - dyrygent, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Piotr Tkacz z biura prasowego tego teatru poinformował PAP, że w sobotę o godz. 19 rozpocznie się koncert Gabriel Chmura in memoriam, poświęcony pamięci zmarłego dyrygenta. Koncert uświetni premierowe wykonanie trzech kompozycji zmarłego.

"Pieśni wykonana Joanna Freszel, znakomita sopranistka specjalizująca się w muzyce współczesnej" - przekazał Tkacz.

Dodał, że w wydarzeniu wezmą także udział soliści Magdalena Nowacka i Stanislav Kuflyuk. Artystom na fortepianie akompaniować będą Olena Skrok i Bartłomiej Kominek. "Usłyszymy także instrumentalistów związanych z poznańską operą - skrzypaczkę Elizę Schubert i MoniuszkoStringQuartet w składzie: Sandra Haniszewska-Kubasik, Wojciech Sablik, Remigiusz Strzelczyk, Krzysztof Kubasik. Koncert poprowadzi Cezary Łasiczka" - opisał Tkacz.

Na repertuar koncertu składają się utwory szczególnie bliskie zmarłemu w listopadzie dyrygentowi, m.in. arie z oper "Otello" Verdiego i "Aleko" Rachmaninowa, fragmenty z "Ein deutsches Requiem" Brahmsa oraz kompozycje Mieczysława Weinberga.

Ze względu na sytuację pandemiczną, koncert będzie transmitowany przez stronę Teatru Wielkiego: https://opera.poznan.pl.

Gabriel Chmura urodził się w 1946 roku. Był jednym z najwybitniejszych dyrygentów przełomu XX i XXI wieku, zdobywcą m.in. I nagrody na Konkursie Dyrygenckim w Besançon (1970), Złotego Medalu na Concorso Cantelli w La Scali w Mediolanie (1971) i I nagrody na Konkursie im. Herberta von Karajana w Berlinie (1971). Został także odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

W trakcie swojej kariery Gabriel Chmura dyrygował czołowymi orkiestrami niemal na całym świecie, wśród nich: Berliner Philharmoniker, Orchestre National de France, Orchestra Filharmonica di Roma, Montreal Symphony Orchestra, Israel Philharmonic Orchestra, NHK Symphony Orchestra Tokyo.

Sprawował także kierownictwo artystyczne nad zespołami w europejskich i kanadyjskich instytucjach muzycznych - był dyrektorem muzycznym Opery w Aachen (1974-1983), Orkiestry Symfonicznej w Bochum (1983-1987), National Arts Centre Orchestra w Ottawie (1987-1990) i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (2001-2007).

Funkcję dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu Gabriel Chmura pełnił od 2012 roku. W tym czasie przygotował wiele oper i koncertów, m.in. doprowadził do wykonania, po przeszło 100 latach nieobecności na polskich scenach, "Śpiewaków norymberskich" R. Wagnera, a także sprawował kierownictwo muzyczne nad "Faustem" Gounoda, "Macbethem" Verdiego, "Jenůfą" Janáčka, "Don Giovannim" i "Czarodziejskim fletem" Mozarta.

Ostatni koncert z zespołem poznańskiej opery Gabriel Chmura poprowadził 2 października.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji