Artykuły

Kraków. Koncert z okazji 250. urodzin Beethovena w Operze Krakowskiej

Rok 2020 został poświęcony pamięci jednego z trzech klasyków wiedeńskich – Ludwiga van Beethovena. Muzyka wielkiego twórcy zaglądała do sal koncertowych całej Europy podczas wielu dedykowanych mu wydarzeń. 16 grudnia zajrzy także na scenę na Antresoli Opery Krakowskiej, gdzie o godz. 18:30 odbędzie się koncert specjalny w 250. rocznicę urodzin kompozytora, zatytułowany „Urodziny pana Ludwiga”.


Termin koncertu został wybrany nieprzypadkowo – jest to jedna ze wskazywanych przez muzykologów możliwych dat narodzin kompozytora. Program obejmuje instrumentalne i wokalno-instrumentalne utwory kameralne Beethovena. Artyści wykonają dwa „Romanse” op. 40 i op. 50 na skrzypce solo i fortepian oraz wybrane „Menuety” WoO 9 na dwoje skrzypiec i wiolonczelę. Znaczną część repertuaru koncertowego zajmują pieśni na głosy solowe z towarzyszeniem fortepianu i instrumentów smyczkowych. Wśród nich znalazły się m.in. znany melomanom cykl „An die ferne Geliebte” op. 98 („Do dalekiej ukochanej”) do słów Alojzego Jeittelesa, jak również rzadziej wykonywane, wybrane pieśni o charakterze ludowym ze zbiorów „Pieśni szkockich” op. 108, „Pieśni irlandzkich” WoO 153 i „Pieśni różnych narodów” WoO 158a.


Wielbicielom muzyki radość i satysfakcję przynosi niewątpliwie poznawanie nieznanych utworów znanych kompozytorów. Takim inspirującym odkryciem mogą być pieśni ludowe Beethovena, powstałe w latach 1809-1820. Większość z nich stanowią pieśni szkockie, walijskie i irlandzkie, skomponowane do tekstów w języku angielskim. Jest to szczególnie intrygujące, biorąc pod uwagę, że Beethoven nigdy za swojego życia nie odwiedził Wysp Brytyjskich. W cyklu „Pieśni różnych narodów” natomiast, Beethoven niezwykle trafnie oddał cechy typowe dla folkloru wybranych europejskich krajów. Obejmuje on pieśni austriackie, duńskie, niemieckie, rosyjskie, ukraińskie, hiszpańskie, szwajcarskie, węgierskie, szwedzkie, portugalskie, włoskie, a także polskie, choć Polska nie istniała wówczas na mapie Europy. Dwie polskie pieśni, które znalazły się w programie koncertu – „Oj upiłem się w karczmie” i „Poszła baba po popiół”, zakomponowane w rytmie oberka i krakowiaka, w żartobliwy, satyryczny sposób ukazują pewne przywary polskiego narodu.


W wieczorze „Urodziny pana Ludwiga” udział wezmą Soliści: Paula Maciołek, Adam Sobierajski, Michał Kutnik, Jarosław Bielecki oraz Instrumentaliści Opery Krakowskiej: Paweł Wójtowicz, Dominika Olszewska, Radosław Bukała, Krzysztof Wójtowicz, Emanuele Leomporri, Joachim Kołpanowicz. Kierownictwo muzyczne nad wydarzeniem sprawuje Paweł Wójtowicz.


Transmisja online odbędzie się za pośrednictwem platformy Play Kraków. Dostęp do niej jest darmowy dla wszystkich Widzów.
https://playkrakow.com/vods/vod.545
https://www.opera.krakow.pl/
https://www.facebook.com/operakrakow/


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji