Artykuły

Szczecin. Premierowy spektakl "Procesu" w Operze na Zamku online. Tylko w rocznicę stanu wojennego

"To, podejrzewam, jest Everest adaptacji Kafki. Fajnie to robić, ale to dosyć trudne" - oceniał autor libretta Christopher Hampton. W niedzielę 13 grudnia o godz. 20 miłośnicy muzyki mają jedyną okazję, by za darmo obejrzeć premierę online opery "Proces" Philipa Glassa w reżyserii Pii Partum, pod kierownictwem muzycznym Jerzego Wołosiuka.


Metaforę samotności i słabości człowieka, zawartą w mrocznej powieści Franza Kafki, znakomicie wykorzystał w swojej kameralnej operze kultowy współczesny kompozytor Philip Glass, nominowany do Oscara i zdobywca Złotego Globu. Premiera „Procesu” odbyła się w Royal Opera House w Londynie w 2014 r. w koprodukcji z Music Theatre Wales. Libretto napisał wybitny reżyserii scenarzysta, zdobywca Oscara Christopher Hampton.


Muzykę w „Procesie” charakteryzuje ogromne napięcie. Philip Glass, oszczędny w środkach muzycznego przekazu, stosuje powtórzenia, rytmy wzmagające poczucie strachu i absurdu. „Proces” to 26. opera Philipa Glassa. Kompozytor chciał ją napisać, odkąd przeczytał powieść jako nastolatek, kiedy była to właściwie całkiem nowa literatura: powieść została opublikowana w języku angielskim dopiero w roku 1937. Dla Glassa było to prawdziwe odkrycie.


– To, co napisał, jest w pewien sposób tak poważne, że aż straszne. Z jednej strony sam uważał, że jego pisarstwo jest bardzo śmieszne, a jednocześnie widział świat w rozumieniu zarówno politycznym, jak i społecznym, w który jesteśmy uwikłani, z jasnością, z którą niewielu pisarzy kiedykolwiek zobaczy – ocenia twórczość pisarza z Pragi z początku XX w.


– „Proces” należy do jakiegoś półtuzina kluczowych powieści XX wieku, który z kolei wskazał drogę do całego krajobrazu, który nazywamy kafkowskim i który rozumiemy bardzo dobrze, ale który nie istniał w myśleniu, dopóki nie pojawił się Kafka – podkreśla scenarzysta Christopher Hampton.


W szczecińskiej inscenizacji opery „Proces” w roli Józefa K. wystąpi Christian Oldenburg. Spektakl Opery na Zamku można obejrzeć bezpłatnie 13 grudnia o godz. 20 na stronie opera.szczecin.pl i na kanale teatru w serwisie YouTube: youtube.com/user/OperaNaZamku.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji