Artykuły

Kielce. Teatr Żeromskiego i Filharmonia Świętokrzyska zapraszają do sieci

Kultura w czasach epidemii. Nie mogą zaprosić do siebie widzów, więc działają online. Teatr, muzeum i filharmonia przygotowały ciekawe propozycje.


-  Rozpoczęliśmy nowy cykl zatytułowany „Przesądy w teatrze”. Nasi aktorzy opowiadają o  zwyczajach teatralnych, przywołują także anegdoty z własnego życia zawodowego - informuje Paulina Drozdowska z teatru im. Stefana Żeromskiego.

W pierwszym odcinku cyklu [zob. poniżej] wystąpili: Dagna Dywicka, Beata Pszeniczna oraz Wojciech Niemczyk. Kolejne będzie można obejrzeć na stronie internetowej, fanpejdżu teatru i kanale You Tube Teatru w kolejne środy.

Z kolei Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza wirtualne wykłady - Podcasty MNKi. Kolejny odcinek poświęcony będzie Kazimierzowi Pochwalskiemu - nadwornemu malarzowi Henryka Sienkiewicza.


Kultura w czasach epidemii. Ta znajomość obfitowała w ciekawe anegdoty

Opowie o nim Łukasz Wojtczak kierownik Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. - Po raz pierwszy spotkali się jesienią 1883 roku podczas wystawy w Krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuki, gdzie malarz zaprezentował kilka swoich prac. Sienkiewicz jako miłośnik, znawca i kolekcjoner sztuki, a także później mecenas, docenił talent młodego artysty i poprosił go o sportretowanie swojej żony Marii. W ten sposób zaczęła się ich znajomość, która obfitowała w wiele ciekawych anegdot - zachęca Urszula Kinder z muzeum.


Wirtualne wykłady oglądać można w każdą niedzielę o godz. 12. na kanale Youtube, Facebooku oraz stronie internetowej muzeum.

Koncert on line to propozycja Filharmonii Świętokrzyskiej. Wystąpi portugalski kwartet smyczkowy GUIMARÃES STRING QUARTET. Swoją działalność prowadzą od 2016 roku w najstarszej stolicy Portugalii – Guimarães.


Kultura w czasach epidemii. Organizują festiwal muzyki klasycznej w Portugalii

W skład kwartetu wchodzą młodzi artyści, absolwenci akademii muzycznych w Wielkiej Brytanii, Portugalii i Polsce. Koncertuje w Europie i Azji, prowadzą też własny sezon artystyczny w Guimarães. Od 2019 roku zespół organizuje festiwal muzyki klasycznej w Portugalii „Guimaraes Classico”, podczas którego nie tylko wykonują koncerty, ale także prowadzą kursy mistrzowskie ze studentami z Europy i Azji.


Mają bardzo bogaty repertuar od kompozytorów baroku aż po współczesność. Oprócz kanonu światowej literatury kameralnej specjalizują się też w odnajdywaniu i prezentowaniu mniej znanych dzieł powstałych w Hiszpanii, Portugalii i Ameryce Południowej.

Koncert GUIMARÃES STRING QUARTET rozpocznie się we wtorek, 8 grudnia o godz. 18.30.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji