Artykuły

Warszawa. Maciej Stuhr debiutuje jako reżyser filmowy

Do sprzedaży trafił zestaw czterech miniatur filmowych w reżyserii Macieja Stuhra. Krakowski aktor po raz pierwszy stanął dzięki nim po drugiej strony kamery. „Filmowe MiniaStuhrki” to owoc pracy z jego studentami - pisze Paweł Gzyl w Dzienniku Polskim.


Wszyscy znamy Macieja Stuhra jako aktora. Zdobył on popularność w latach 90., dzięki występom w takich komediach, jak „Chłopaki nie płaczą” czy „Poranek kojota”. Potem dorobił się bardziej poważnych występów, choćby w „Pokłosiu”, „Obławie” czy ostatnio w „Bad Boyu”. Teraz postanowił spróbować reżyserii. Najpierw ze swoimi studentami z Wrocławia zrealizował sztukę „Inni ludzie”, a potem ze studentami z Warszawy – cztery filmy krótkometrażowe.


- Powstały one z prawdziwej pasji, w pocie czoła, ale też niezmiennie w atmosferze świetnej zabawy. Zabawy w kino, która jest dla nas drogocenną lekcją – dla najmłodszego pokolenia aktorów tworzenia postaci na ekranie, a dla mnie, debiutanta w tej dziedzinie, lekcją opowiadania historii. Wraz z operatorem Maciejem Puczyńskim postanowiliśmy każdy film nakręcić w odmiennym gatunku i konwencji.


Te cztery opowiastki, to jedna z najciekawszych przygód w moim życiu - mówi Maciej Stuhr.


„Milczenie polskich owiec” to komedia charakterów, opowiadająca o młodych ludziach, których los sprowadził do jednej kawiarni. Historia została zainspirowana „Kawą i papierosami“ Jima Jarmusha i twórczością Woddy Allena. „Ding-dong” ma bardziej klasyczną narrację. Działający nagle eliksir młodości przenosi parę emerytów w świat fantazji – niczym w klasycznych filmach Juliusza Machulskiego. Z kolei „Krwawy dziekan” to pastisz horroru. Tajemnicza postać, która terroryzuje Akademię Teatralną, daje młodym aktorom okazję do dogłębnego przemyślenia czym jest szczerość w sztuce i jakich wymaga poświęceń. I w końcu „II koncert na wiolonczelę i orkiestrę” – najbardziej artystyczna próba zmierzenia się z materią filmową.


- Prawdziwa historia młodego człowieka, którego szczęśliwe życie przerywa tragiczny wypadek, została wpisana w koncert wiolonczelowy autorstwa Pawła Mykietyna – jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. W ten sposób powstał najoryginalniejsza z naszych nowelek – współczesny niemy film do wspaniałej muzyki – podkreśla Maciej Stuhr.


„Filmowe MiniaStuhrki” są dostępne w sieci EMPiK za 33,99 zł.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji