Artykuły

Wrocław. Premiera spektaklu “Belarus+”

W Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej ze sceną “Teatru Na Bruku” na Ołtaszynie, powstaje przedstawienie “Belarus+”, którego tematem jest aktualna sytuacja społeczno-polityczna na Białorusi.

Z inicjatywy grupy artystów związanych z Wrocławiem, w Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej ze sceną “Teatru Na Bruku” na  Ołtaszynie, powstaje przedstawienie “Belarus+”, którego tematem jest aktualna sytuacja społeczno-polityczna na Białorusi.


Spektakl reżyseruje Agnieszka Kulińska.


Premiera 18 grudnia 2020 o godzinie 19:00 w wersji LIVE steaming link do wydarzenia:  https://fb.me/e/6Fkw0xsMw





Scenariusz oparty jest na tekstach literackich białoruskiego poety i dramaturga Janki Kupały (1882-1942). Spektakl ma charakter interdyscyplinarny, łączy ze sobą formy teatru słowa i ruchu.


Zaproszony do współpracy w projekcie zespół ATME skomponuje muzykę do wierszy Kupały, którą wykona na żywo. Istotną rolę w całości przedsięwzięcia odgrywa również plastyka obrazu.
Twórczość literacka jednego z najwybitniejszych poetów białoruskich XX wieku, była na tle swoich czasów zjawiskiem niezwykłym. Przyczyniła się w głównej mierze do ukształtowania białoruskiej świadomości narodowej, poprzez stosowanie i krystalizację reguł ojczystego języka literackiego oraz tematykę patriotyczną. Swoją postawą życiową, zaangażowaniem społecznym i naukowym Kupała dowiódł swojego umiłowania kultury, języka, ziemi białoruskiej, co pobudzało jego rodaków do działania na rzecz odrodzenia narodowego. Stanowi do dziś inspirację w dążeniu do niezależności i przeciwstawiania się łamaniu elementarnych praw obywatelskich na Białorusi.

Nasilający się konflikt wewnętrzny u naszych wschodnich sąsiadów nie może pozostawić nas obojętnych.
Spektakl “Belarus+” powstaje z potrzeby wyrażenia emocji, frustracji, jaką my, twórcy odczuwamy w związku z dramatyczną sytuacją opozycji białoruskiej. Jest też wyrazem solidarności ze środowiskiem kulturalnym, publicystycznym, które coraz boleśniej odczuwa represje ze strony władz reżimu. Swoistym pomostem między kulturami polską i białoruską okazała się dla nas poezja Janki Kupały, tworzącego w językach obu narodów.
Odkrywamy utwory inspirowane wprost literaturą polską, a także otwierające perspektywę wzajemnej tolerancji; uniwersalną i stale aktualną.

Reżyseria: Agnieszka Kulińska
Scenariusz: Agnieszka Kulińska, Mateusz Kowalski Muzyka na żywo - zespół ATME w składzie: Piotr Guliński, Adrian Nejman, Luke Pawełoszek, Paweł Zborowski
Scenografia: Iga Kulińska, Mateusz Kowalski Ruch sceniczny: Mateusz Kowalski Reżyseria świateł: Ines Minkiewicz
Obsada: Marta Mańka, Mateusz Dymidziuk, Kuba Mielewczyk, Michał Szafrański

Szczególne podziękowania dla:
Stowarzyszenia “Artyści Na Bruku” i “Teatru Na Bruku” z Wrocławia.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji