Artykuły

Jelenia Góra. Bogdan Nauka nie żyje

Dziś zmarł Bogdan Nauka, wieloletni dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji. Miał 62 lata.

Dziś zmarł Bogdan Nauka,  wieloletni dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji.  Miał 62 lata.


Pogrążeni w smutku dzielimy się dziś najsmutniejszą wiadomością – dziś nad ranem zmarł Bogdan Nauka, dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji, reżyser. Kierował teatrem nieprzerwanie od 26 lat. Przez kilka lat pełnił też funkcję dyrektora Teatru Jeleniogórskiego sceny Animacji i dramatycznej im. Norwida, gdy oba teatry były połączone.

Straciliśmy nie tylko szefa, który całe swoje zawodowe życie poświęcił teatrowi, ale przede wszystkim dobrego, ciepłego człowieka, z którym spędzaliśmy także czas poza pracą.
Miesiąc temu planowaliśmy w teatrze benefis dyrektora z okazji 40-lecia jego pracy artystycznej. Na początku w tajemnicy, żeby zrobić mu niespodziankę. Powstała już nawet lista gości, domawialiśmy szczegóły niespodzianek… Ale zakażenie koronawirusem spowodowało, że dyrektor musiał iść na zwolnienie. A chwilę potem zamknięto teatry. Pomyśleliśmy, że przeczekamy ten czas i wrócimy do naszych planów na wiosnę…

Był październik 1993 roku. Ówczesny dyrektor wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Jeleniej Górze, Kazimierz Raksa, zaproponował Bogdanowi Nauce objęcie dyrektorskiego fotela Państwowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze. Czasy były ciężkie, warunki pracy jeleniogórskiej sceny opłakane, ale młody asystent reżysera i kierownik literacki Wrocławskiego Teatru Lalek – Bogdan Nauka, przyjechał do Jeleniej Góry. Zdecydował się objąć jeleniogórską scenę lalkową i tak 1 stycznia 1994 roku rozpoczęła się jego życiowa przygoda. Z tamtej wizyty w Jeleniej Górze do dzisiaj w domu jest pamiątka – niewielki, drewniany stolik kupiony w sklepie meblowym na rogu Bankowej i Szkolnej.
Zanim Bogdan Nauka trafił do Jeleniej Góry, był kierownikiem literackim i asystentem reżysera we Wrocławskim Teatrze Lalek oraz wykładowcą na wrocławskim wydziale Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Miał też roczny epizod w bibliotece uniwersyteckiej, gdzie pracował w dziale ksiąg dawnych.

Bardzo trudno pisać i mówić o Bogdanie Nauce – „był”. Cały czas żyliśmy nadzieją, że uda mu się wygrać z chorobą. Jeszcze miesiąc temu siedział przy komputerze i pracował nad scenariuszem widowiska sylwestrowego. Zastanawialiśmy się, czy uda nam się w przyszłym roku zorganizować jakoś obchody 45-lecia działalności teatru. Nawet gdy dyrektor był już w szpitalu rozmawialiśmy jeszcze o sprawach teatralnych. Dopytywał, czy wniosek do ministerstwa przeszedł, czy z Urzędu Marszałkowskiego jest odpowiedź, jak się wszyscy mamy. Jeden z pacjentów z tej samej sali na oddziale pulmonologii, gdy dowiedział się, że sąsiad z łóżka obok to dyrektor teatru, zapowiedział, że jak tylko wyzdrowieje, to z wnuczkami przyjdzie na spektakl. Dyrektor serdecznie go zaprosił.
Drodzy nasi Widzowie, życząc Wam przede wszystkim zdrowia i pogody ducha prosimy, abyście uważali na siebie. Dziękujemy za wszystkie dobre słowa od Was. Przekażemy je rodzinie Bogdana Nauki.

Żegnaj Panie Dyrektorze,
Małgosiu, Aniu, Zosiu – jesteśmy z Wami całym sercem.


***


Informację o śmierci Bogdana Nauki podał w piątek na portalu społecznościowym prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak; poinformował o tym również Zdrojowy Teatr Animacji. "To dla Jeleniej Góry, dla setek jeleniogórzan i dla mnie osobiście jest wiadomość wyjątkowo smutna. Przez kilka tygodni walczył z chorobą i wszyscy mieliśmy nadzieję, że zwycięży" - napisał prezydent Jeleniej Góry.

Bogdan Nauka chorował na COVID-19; na początku listopada na profilu Zdrojowego Teatru Animacji pojawił się apel do ozdrowieńców o oddawanie osocza dla ciężko przechodzącego zakażenie dyrektora.

Nauka kierował jeleniogórskim Zdrojowym Teatrem Animacji przez 26 lat; przez kilka lat pełnił też funkcję dyrektora Teatru Jeleniogórskiego Sceny Animacji i Dramatycznej im. Norwida, gdy oba teatry były połączone. Wcześniej Nauka związany był z Wrocławskim Teatrem Lalek.

"Był człowiekiem wyjątkowym, jednym z nielicznych, dla którego w tak rozchwianych czasach, jak obecne, zgoda, harmonia i porozumienie było sprawą naturalną i priorytetową" - napisał o zmarły prezydent Łużniak.


Piotr Doczekalski (PAP)


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji