Artykuły

Śląskie. Kulturalne rozmaitości online. Spektakle, audiobooki, festiwale

Słuchowiska, spektakle, koncerty, filmy. Instytucje kultury udostępniają w sieci swoje produkcje.


Katowicki Teatr Gry i Ludzie zainaugurował w internecie projekt „Bajki Posłuchajki”, czyli e-bibliotekę słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Na stronie www.bajki-posluchajki.pl można za darmo odsłuchać realizacji teatru oraz innych zespołów.

Z kolei na stronie internetowej czytelniaperformatywna.pl znajdują się efekty pracy artystów zrzeszonych wokół Teatru Czwarta Scena, który przez ostatnie miesiące realizował internetowy projekt konkursowy pod hasłem "Wirtualna Czytelnia Performatywna". W efekcie konkursu na jednoaktówkę internetową – organizatorzy otrzymali 38 prac, spośród których jury wybrało do realizacji pięć tekstów autorstwa: Anny Furmanowicz, Michała Łukowicza, Darii Sobik i Mariusza Gołosza, Ewy Sułek, Andrzeja Tietza.

Powstałe w ramach projektu spektakle internetowe w reżyserii Katarzyny Kostrzewy, Mateusza Znanieckiego, Bartłomieja Błaszczyńskiego, Marii Baładżanow i Michała Piotrowskiego to swoisty przekrój przez gatunki i tematy, tworzące dziś polską scenę teatralną. Przede wszystkim jednak jest to próba poszukiwania odpowiedzi na pytania o przyszłość teatru w dobie pracy zdalnej, o teatr telewizji w dobie nowych mediów, a także o możliwość ewolucji samego pisarstwa dramatycznego. W nagraniach wzięło udział ok. 50 artystów i artystek.

Jakie jeszcze kulturalne wydarzenia znajdziemy w sieci?


Na YT Teatru Rozrywki w Chorzowie dostępne są dwie nowe propozycje tej sceny: koncert „Czy ich jeszcze pamiętasz?” o artystach, którzy już odeszli, oraz muzyczny spektakl „Janowska. Synowie Aliny” dedykowany aktorce Alinie Janowskiej.

Miejskie Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej zaprasza do obejrzenia wyprodukowanej przez siebie śląskiej komedii muzycznej „Gita story” w reż. Zbigniewa Stryja. Spektakl będzie można zobaczyć online na kanale MCK-u 20 listopada o godz. 18 (link aktywny będzie do niedzieli do północy). Bilety: 5 zł, do kupienia na: www.mckrudasl.pl.

Z kolei Teatr Żelazny z Katowic do 25 listopada udostępnił bezpłatnie na YT nagranie swojej produkcji dla dzieci pt. „Pchła Szachrajka”, a Teatr Mały w Tychach od 12 listopada rozpoczął publikację „Potopu” H. Sienkiewicza w formie audiobooka. Kolejne odcinki powieści udostępniane są na YT codziennie o godz. 12.

Można też wziąć udział w festiwalach online. Filharmonia Śląska transmituje do 6 grudnia włącznie koncerty w ramach Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego, a Stowarzyszenie „Kultura na Granicy” z Cieszyna zaprasza między 23 a 29 listopada na festiwal „Kino na Granicy”.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji