Artykuły

Polskie Radio. Premiera arcydzieła Marcela Prousta w Radiobooku

„Radiobook” to nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. Już dziś premiera kolejnej, zrealizowanej przez Teatr Polskiego Radia powieści online: „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta. Niemal 50 odcinków w tłumaczeniu Tadeusza Boya-Żeleńskiego – „Szekspira przekładu” – czyta Jerzy Radziwiłowicz.


To arcydzieło światowej literatury powstawało kilkanaście lat, a francuski pisarz ukończył je na krótko przed swoją przedwczesną śmiercią w 1922 roku. Siedem tomów tej „komedii ludzkiej”, jak nazwał dzieło Prousta Tadeusz Boy Żeleński, to prawie 4 tysiące stron oraz około 200 postaci. Pisząc swe opus magnum, autor nawiązywał do swoich wcześniejszych dzieł; powieść ma również wątki autobiograficzne. Boy Żeleński we Wstępie tak to ujmuje: „Proust bierze jako przewodnika swego sobowtóra (…). Postacie żyjące na kartach Prousta posiadają takie znamię prawdy, że publiczność chciała się w nich dopatrywać autentycznych wizerunków. (…) Ale prawdziwym bohaterem dzieła Prousta jest Czas; czas, który jest współczynnikiem wszystkich osób, współaktorem wszystkich zdarzeń; czas, który sam Proust mieni czwartym wymiarem”. To także powieść o sztuce i miłości – dwóch fascynujących pisarza zjawiskach.


Wspaniałego przekładu „W poszukiwaniu straconego czasu” z języka francuskiego dokonał Tadeusz Boy-Żeleński, ułatwiając polskiemu czytelnikowi odbiór charakterystycznego stylu i monstrualnych niekiedy zdań Prousta, zachowując jednocześnie „wewnętrzną muzykę myśli” autora. Z kolei arcydzieło to fantastycznie zinterpretował wybitny aktor teatralny i filmowy Jerzy Radziwiłowicz.


Wszystkie „Radiobooki” dostępne są bezpłatnie na nowym kanale na YouTube, na Facebooku (@radiobookpr) oraz pojawią się w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.


A już za tydzień kolejna premiera: „Ocalenie” Josepha Conrada w interpretacji Adama Hanuszkiewicza.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji