Artykuły

Nie żyje związany z krakowskimi teatrami reżyser Giovanny Castellanos. Miał 40 lat

Nie żyje Giovanny Castellanos, kolumbijski reżyser od kilkunastu lat związany z polskim teatrem. O śmierci reżysera poinformował Teatr Bagatela, w którym zaledwie kilkanaście dni temu Castellanos miał wystawiać premierowy spektakl "Ich czworo". Reżyser miał 40 lat.


"Z niedowierzaniem i wielką przykrością przekazujemy Wam bardzo smutną wiadomość. Dzisiaj zmarł Giovanny Castellanos. Kapitalny, wspaniały, ciepły i pełen radości życia człowiek. Jeszcze dosłownie kilka dni temu pracował nad przygotowaniem premiery " Ich czworo". Będzie nam brakować jego energii, talentu i serdeczności. Giova, Giova..." - czytamy na Facebooku Teatru Bagatela.


Giovanny Castellanos Cabarique, rocznik 1980, Kolumbijczyk od kilkunastu lat związany – także rodzinnie – z polskim teatrem. Reżyser, autor opracowań muzycznych, a niekiedy i aktor, blisko czterdziestu przedstawień na naszych scenach. Jedyny, któremu G. García Márquez zezwolił na adaptację sceniczną swojej twórczości: światowa prapremiera „O miłości i innych demonach” miała miejsce w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie w 2006.


Jako nastolatek brał udział w warsztatach teatralnych i związał się z kolumbijskim teatrem studenckim. Już na I roku studiów zadebiutował w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Był tam asystentem Bartosza Szydłowskiego przy „Słowach Bożych” R. M. del Valle-Inclána, w których również wystąpił w roli Pielgrzyma (1998). Asystował następnie m.in. Krystianowi Lupie, Jerzemu Stuhrowi, Mikołajowi Grabowskiemu, Andrzejowi Wajdzie i Józefowi Opalskiemu. W 2003 ukończył Wydział Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST, rok później dla Fundacji Starego Teatru w Krakowie samodzielnie wyreżyserował „Oleannę” D. Mameta.


W latach 2005-2018 pracował w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie, od 2006 jako kierownik artystyczny tamtejszej Sceny Margines i asystent do spraw programowych. W 2006 na Międzynarodowym Festiwalu „Tarnopolskie Wieczory Teatralne” zdobył nagrodę za reżyserię „Podróży do wnętrza pokoju” M. Walczaka w tymże teatrze. Współpracował też ze scenami Elbląga, Koszalina, Gdańska, Warszawy, Gdyni, Łodzi, Torunia, Opola i Gliwic oraz z Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie.


W dorobku artystycznym ma m.in. „Pętlę” wg M. Hłaski, „Na pełnym morzu” S. Mrożka, „Posprzątane” S. Ruhl, „Ich czworo” G. Zapolskiej, „Wszystko o kobietach” M. Gavrana, „Roberta Zucca” B.-M. Koltèsa, „Wesele u drobnomieszczan” B. Brechta, „Tango Nuevo” z muzyką A. Piazzolli, „Rewizora” M. Gogola czy adaptację „Dziennika” A. Frank. Nie stroni jednak od farsy, która – jak mówi – uczy reżysera dużej pokory. Widzowie Bagateli znają go z inscenizacji „Najdroższego” F. Vebera (2016). Zajmuje się także performancem.


Pracuje również w USA, Niemczech i Hiszpanii. Jest członkiem Center for Independent Artists w Minneapolis (od 2004) i współzałożycielem stowarzyszenia Teatro Experimental Latinoamericano w Minnesocie. W ostatnim tygodniu października w Teatrze Bagatela miała się odbyć premiera spektaklu "Ich czworo. Tragedia ludzi głupich" w reżyserii Giovanny`ego Castellanosa, została przeniesiona na styczeń w związku z obecną sytuacją epidemii.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji