Artykuły

Bielsko-Biała. Nowy sezon w Polskim i w Banialuce

Z wakacyjnego uśpienia obudziły się bielskie teatry. Zaczęły od powtórek. Na nowe spektakle publiczność musi poczekać do października.

Dyrektor bielskiego Teatru Polskiego przygotował już pierwszą premierę i zagrał w niej jedną z ról. Tylko, że działo się to w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. A co w Bielsku? - Z premierą w Teatrze Polskim ruszamy 7 października. Będzie to spektakl pod tytułem "Dostojewski", oparty na fragmentach prozy pisarza. Zagrany zostanie na wyremontowanej malej scenie teatru. Do znaczących wydarzeń w nadchodzącym sezonie na pewno możemy zaliczyć wystawienie "Testamentu Teodora Śixta", sztuki autorstwa bielskiego autora Artura Palygi. Prezentuje ona Bielsko sprzed stu lat, wyraźnie zaznaczając wątek wielokulturowości. Mieszkali bowiem wtedy w tym mieście zarówno Polacy, jak i Niemcy oraz Żydzi. Premiera odbędzie się w pierwszy weekend listopada. Rok zakończymy galą sylwestrową i parodiami najbardziej znanych festiwali - sopockiego, opolskiego i innych - mówi Robert Talarczyk [na zdjęciu].

Na razie Teatr Polski zaserwował złożony z powtórek Festiwal Komedii. Choć gmach Teatru Polskiego był w wakacje dla widzów zamknięty, aktorzy tej sceny nie leniuchowali przez cały czas. Brali udział w festiwalu Komedie Lata w Teatrze Na Woli w Warszawie, III Letnim Festiwalu Małych Form Teatralnych w Teatrze Bagatela w Krakowie i VIII Letnim Ogrodzie Teatralnym w Katowicach. Wystąpili też w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze i w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

W Teatrze Lalek Banialuka trwa remont. Prace są zakrojone na szeroką skalę. Obejmują wymianę więźby dachowej, rozbudowę poddasza i zaadaptowanie go do potrzeb teatru, a także rozbudowę pracowni plastycznej. Przewidziano też szereg innych prac modernizacyjnych, w tym wymianę oświetlenia i nagłośnienia i założenie klimatyzacji. - Widzowie będą mieli bardziej komfortowe warunki, zwiększy się też liczba miejsc - mówi Lucyna Kozień, dyrektor Banialuki. Prace remontowe szybko się nie skończą, ale mimo tego utrudnienia teatr ruszył i trwają próby do spektaklu "O Zwyrtale muzykancie". Premierę zaplanowano na 8 października. - Czeka nas udział w kilku prestiżowych imprezach. Do takich niewątpliwie należy Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Zaprezentujemy tam przedstawienie "Piękna i Bestia". W październiku wystąpimy z "Baśnią o Rycerzu bez Konia" na Międzynarodowym Festiwalu "Korczak 2006" w Warszawie. W Poznaniu, na zaproszenie Centrum Sztuki Dziecka, pokażemy "Zielonego Wędrowca". Spektakl ten zostanie zaprezentowany także publiczności warszawskiej na dużej scenie Teatru Narodowego. Występ w tym szczególnym miejscu to efekt nagrody, jaką Banialuka otrzymała za to przedstawienie w ogólnopolskim konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej - mówi Lucyna Kozień, dyrektor Teatru Lalek Banialuka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji