Artykuły

Wrocław. W środę rozpocznie się Bruno Schulz Festiwal

W środę we Wrocławiu po raz dziewiąty rozpocznie się Bruno Schulz Festiwal. Tym razem wydarzenie odbędzie się w ramach październikowej „Jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury". Wszystkie spotkania festiwalowe będą transmitowane online.


Festiwal powstał w 2012 r. z okazji 120. rocznicy urodzin i 70. rocznicy śmierci jednego z najwybitniejszych europejskich prozaików. W zamierzeniu organizatorów jest on zarówno formą uczczenia pamięci pisarza, jak i świętem literatury.

Oprócz spotkań i dyskusji poświęconych Schulzowi festiwal jest okazją do rozmowy o stosunkach polsko-żydowsko-ukraińsko-niemieckich oraz o śladach tych relacji w literaturze i sztuce.

Kinga Kucharczyk z biura prasowego festiwalu poinformowała PAP, że tegoroczny festiwal będzie nieco inny niż dotychczasowe, bo "inny jest także rok 2020". - Pandemia i związane z nią obostrzenia sprawiły, że część wrocławskich wydarzeń kulturalnych musiała przenieść się z wiosny na jesień. Ale kultura łączy, dlatego i my postanowiliśmy połączyć siły: kilka wrocławskich imprez literackich, między innymi 5. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus i właśnie Bruno Schulz. Festiwal, spotkają się w październiku na wspólnej Jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury - powiedziała.

Do grona organizatorów dołączy m.in. Fundacja Olgi Tokarczuk, która niedawno zainaugurowała swoją działalność.

- Wrocław jako kulturalne miasto pogranicza od początku był idealnym miejscem dla rozmów pod patronatem Brunona Schulza, ale swoją siłę jako przestrzeni do dyskusji umocnił w roku 2019, kiedy związana z tym miastem pisarka zdobyła Literacką Nagrodę Nobla - podkreśliła Kucharczyk.

Dlatego też, w programie tegorocznego festiwalu pojawi się tydzień noblowski, inspirowany rocznicą tego wydarzenia. W jego ramach zaplanowano m.in. studio noblowskie, w którym Inga Iwasiów, Justyna Sobolewska, Michał Nogaś i Michał Rusinek będą rozważać potencjalnych kandydatów do tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla - w przeddzień jej wręczenia i komentować decyzję Akademii Szwedzkiej, po ogłoszeniu nazwiska noblisty.

Z kolei podczas festiwalowych spotkań z Edwinem Bendykiem, Karoliną Jaklewicz, Pawłem Piotrem Reszką oraz Klementyną Suchanow pobrzmiewać będzie echo słów Olgi Tokarczuk z mowy noblowskiej: "Świat umiera, a my nawet tego nie zauważamy".

Tegoroczni goście Bruno Schulz Festiwal zmierzą się jednak nie tylko ze słowami noblistki, lecz także z biografiami - własnymi i cudzymi. Będą to m.in. Tadeusz Sobolewski, Sylwia Chwedorczuk, Izolda Kiec, Weronika Kostyrko, Krzysztof Varga, Irek Grin i Mikołaj Grynberg.

Festiwalowi towarzyszyć będą skierowane do młodzieży Lekcje pod Klepsydrą. Pojawią się one w programie festiwalu, obok organizowanej przez Fundację Olgi Tokarczuk lekcji "Jak zdobyć Nagrodę Nobla".

Wszystkie festiwalowe wydarzenia odbędą się w klubie Proza, Wrocławskiego Domu Literatury. Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią, będzie się tam mogła pojawić ograniczona liczba osób. Organizatorzy zapowiadają jednak, że wszystkie wydarzenia będą transmitowane online.

Festiwal potrwa do 18 października.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji