Artykuły

Małopolskie. Magdalena Walach i Krzysztof Bochenek w Bilczycach

O takim spotkaniu, jakie odbyło się w ubiegłym tygodniu w strażnicy w Bilczycach, pomarzyć może niejeden krakowski teatroman. Gośćmi niewielkiej wsi koło Gdowa byli bowiem Magdalena Walach i Krzysztof Bochenek- pisze Barbara Rotter-Stankiewicz w Dzienniku Polskim.


- Bardzo dziękujemy za zaproszenie i mile przyjęcie, za to, że mogliśmy się z wami spotkać. Tak bardzo tęskniliśmy za kontaktem z publicznością... To jedno z pierwszych naszych spotkań z widzami po długiej przerwie spowodowanej pandemią, a właśnie tego brakowało nam najbardziej - mówiła aktorka, znana m.in. z serialu „Pensjonat pod różą", „M jak Miłość", „Komisarz Alex" oraz z programu telewizyjnego „Taniec z Gwiazdami". Krzysztof Bochenek, krakowski aktor teatralny i filmowy w gminie jest zadomowiony, bo od lat prowadzi Święto Ziemi Gdowskiej oraz Festiwal Osób Niepełnosprawnych w Podolanach. To potwierdza jego opinię, że aktor powinien być wszechstronny - grać w teatrze, filmie, reklamie, czy być właśnie konferansjerem.


Spotkanie w realu


Artyści zwrócili uwagę, że prawdziwa relacja aktorzy - widzowie, możliwa jest tylko podczas spotkania w realu. - Teatr bez widza żywego dla mnie nie istnieje - uważa Krzysztof Bochenek - nie da się kamerą filmową przekazać energii między widownią a grającymi, bo ta energia każdego dnia jest inna i my tego potrzebujemy, ale także widz tego oczekuje.


Aktorzy chętnie odpowiadali na pytania publiczności. Mówili, jak wygląda praca na planie filmowym i w teatrze, wspominali swoje pierwsze role. Mówili o tym, że praca aktora daje możliwości wcielania się w różne postacie, doświadczania wielu sytuacji, robienia wielu różnorodnych rzeczy, których, nie będąc aktorami, nie dane byłoby im pewnie przeżyć. Nie zabrakło pytań do pani Magdy o jej postacie z seriali „M jak miłość" i „Komisarz Alex". Przy okazji aktorka opowiedziała m.in. o pracy na planie z psem. Jeden z czworonożnych aktorów, grających Alexa, nie lubił hałasu, więc trzeba było nagrywać sceny dwukrotnie - raz naturalnie, z okrzykami i głośnymi komendami, a potem z niemal szeptanymi.


Artyści uświadomili widzom, że bycie aktorem, to nie tylko popularność i blask fleszy, ale głównie trudna praca, wymagająca wielu wyrzeczeń, często związana z zawodową niepewnością, ale jednocześnie dająca ogromną satysfakcję.


Pobudzać wyobraźnię


Spotkanie było dla słuchaczy wielką lekcją o teatrze i kinie. Lekcją podsumowującą realizowany przez Centrum Kultury w Gdowie projekt Poznaj Magię Teatru, na który otrzymało dofinansowanie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna. - Naszym głównym celem było pobudzenie wyobraźni dzieci, młodzieży i dorosłych, ukazanie zasad funkcjonowania prawdziwego teatru, umożliwienie kontaktu z aktorami i pracownikami, a ideą organizowanie zajęć poza siedzibą - mówi dyrektor Centrum Kultury Wioleta Chmielą.


W różnych miejscowościach zrealizowano 6 warsztatów plastycznych o tematyce bajkowej, 6 przedstawień teatrzyków mobilnych oraz spotkanie ze znakomitymi aktorami. Największym przedsięwzięciem był wyjazd do teatru Groteska dla 110 osób, które obejrzały spektakl i poznały teatr i jego pracę od kulis.


Patronem medialnym teatralnych spotkań był Dziennik Polski. 


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji