Artykuły

Warszawa. Performans "Narzędzie do posługiwania się mową" Daniela Kotowskiego - 1 października

Przed Zachętą - Narodową Galerią Sztuki w Warszawie 1 października odbędzie się performans pt. "Narzędzie do posługiwania się mową" w wykonaniu niesłyszącego artysty Daniela Kotowskiego. Performans zainauguruje przedsięwzięcie "EXIT" Teatru 21 i Centrum Sztuki Włączającej.


"Artysta Daniel Kotowski, jako osoba niesłysząca, na co dzień nie posługuje się mową foniczną. Jak pisze o sobie: +Moja praktyka artystyczna jest punktem wyjścia do refleksji o swoim własnym istnieniu+" - napisał w informacji przesłanej PAP Jakub Drzewiecki z Fundacji Teatr 21.

Zwrócił uwagę, że jako niesłyszący Kotowski "znacznie wyraźniej doświadcza społecznych strategii normalizujących ciała i uznających je za kompletne bądź nie". "Dla dominującego i znormalizowanego społeczeństwa jego mowa jest wadliwa, jest zaburzeniem, w którym ruchy narządów mowy działają nieprawidłowo" - wyjaśnił Drzewiecki.

W trakcie performansu "Narzędzie do posługiwania się mową" artysta zachęcać będzie anonimowych uczestników do przesłania mu zdań, słów, kwestii i haseł za pośrednictwem aplikacji ZOOM. "Będą one następnie wypowiadane na głos przez performera. On i jego ciało staną się narzędziem do posługiwania się językiem, żywym syntezatorem mowy dla tekstów przesyłanych przez anonimowych widzów" - czytamy w przesłanej informacji.

Podkreślono, że "w performansie +Narzędzie do posługiwania się mową+ Daniel Kotowski bada performatywność języka oraz jego polityczny charakter i potencjał".

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Organizatorzy proszą o rejestrację poprzez wysłanie maila na adres: rezerwacje@teatr21.pl. W wiadomości zwrotnej odesłane zostaną instrukcje dotyczące uczestnictwa w performansie online oraz korzystania z aplikacji.

Daniel Kotowski jest artystą wizualnym i performerem, który od lat zajmuje się w swoich pracach badaniem napięć pomiędzy jednostką i urządzeniami biopolityki, którym ona podlega. W swoich pracach korzysta z różnych form i mediów - od sztuki instalacji, fotografii i projektowania, po tworzenie obiektów i filmów wideo. Współpracuje, m.in. ze stołeczną Zachętą - Narodową Galerią Sztuki, z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galerią Labirynt w Lublinie i wrocławską BWA.

Performans Kotowskiego zainauguruje przedsięwzięcie "EXIT", które powstało z inicjatywy Teatru 21 i Centrum Sztuki Włączającej (CSW). Jego celem jest budowanie artystycznej wymiany między twórcami z niepełnosprawnościami i twórcami pełnosprawnymi.

Jak podkreślono, organizatorom "zależy na wywołaniu szerszej refleksji dotyczącej strategii włączających i tworzeniu prawdziwie różnorodnych i skutecznych modeli społecznych w sztuce".

Piątka artystów: Karolina Wiktor, Erdmute Sobaszek, Daniel Kotowski, Michał Bałdyga i Diana Niepce, tworzących swoje prace w ramach "EXITU" podejmie "kwestie psychofizycznych uwarunkowań, przyzwyczajeń, nawyków, wyobrażeń i lęków, które tworzą barierę uniemożliwiającą przekroczenie metaforycznego progu odgradzającego nas od świata". "Ich medium są taniec, instalacja, performans" - dodano.

Przedsięwzięcie "EXIT" pod opieką kuratorską Justyny Wielgus powstaje w ramach trzeciego sezonu CSW odbywającego się pod hasłem "Nie zostawiaj nikogo w tyle". Więcej o projekcie "EXIT" na stronie: https://teatr21.pl/exit

Początek performansu "Narzędzie do posługiwania się mową" - 1 października o godz. 18 przed Zachętą - Narodową Galerią Sztuki za pomocą aplikacji ZOOM.

Program CSW jest współfinansowany przez m.st. Warszawę i dofinansowywany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji