Artykuły

Katowice. Niezależny taniec rośnie w siłę. Ruszyły Przestrzenie Sztuki

Katowice są jednym z czterech miast, obok Kielc, Lublina i Łodzi, w którym powstały Przestrzenie Sztuki - ośrodek służący rozwojowi sztuki tańca współczesnego.


Od początku września w instytucji Katowice Miasto Ogrodów pod okiem choreografów i pedagogów tańczą i uczestniczą w warsztatach ruchowych młodzi i seniorzy, amatorzy i profesjonaliści, a soliści i zespoły teatru tańca przygotowują spektakle.
To spełnienie marzeń niezależnego środowiska artystów tańca

Jest to możliwe dzięki pilotażowemu programowi pod nazwą Przestrzenie Sztuki, który finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 800 tys. zł Katowice otrzymały dotację w wysokości 200 tys. zł (każde z czterech miast otrzymało po 200 tys. zł).

Program już działa, zaczęliśmy go realizować na początku września - mówi Łukasz Kałębasiak, zastępca dyrektora ds. programowych instytucji Katowice Miasto Ogrodów.

Aleksandra Dziurosz - zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca, koordynatorka tanecznych Przestrzeni Sztuki:

    - Przestrzenie Sztuki są spełnieniem naszych marzeń. Jako środowisko tańca w Polsce chcemy, by artyści niezależni, nie zrzeszeni w teatrach, mieli swój adres, gdzie mogliby przyjść i pracować. Zawsze - od dwóch dekad przynajmniej - się o takim projekcie mówiło, ale brakowało pewnej mocy wykonawczej. W końcu środowiska taneczne z Katowic, w tym Jacek Łumiński, Kielc, Lublina i Łodzi w towarzystwie przedstawicieli z Instytutu Tańca i Muzyki spotkali się w ubiegłym roku i spisali koncepcję Przestrzeni Sztuki.

Chodziło o to, by polski artysta niezależny miał możliwość wykorzystania infrastruktury już w Polsce istniejącej i przy wsparciu finansowym mógł tworzyć programy nakierowane na produkcję, edukację i upowszechnianie tańca.


Propagować  taniec i zdrowy tryb życia

Projekt jest realizowany razem z Instytutem Teatralnym w Warszawie. Pilotażowo wystartował w tym roku - trwa od lipca do grudnia.

    - Chcemy zobaczyć, czy mamy rację, sprawdzić, czy program ten jest potrzebny artystom wykonawcom, pedagogom, osobom zajmującym się tańcem zawodowo, ale i odbiorcom. Jeśli okaże się, że efekt jest przynajmniej dostateczny, to będziemy mieć zielone światło do dalszych działań - dodaje Dziurosz.

Jacek Łumiński to koordynator artystyczny katowickiej odsłony programu Przestrzenie Sztuki: - W tej chwili pracujemy nad nowym spektaklem, który będzie pokazany 7 października. Przygotowujemy też następne spektakle pod kierunkiem młodych ludzi. Celem Przestrzeni Sztuki jest inspirowanie młodego pokolenia i dawanie im szans na tworzenie. Spektakli do końca roku w  sumie będzie 6.

    - Naszym celem jest propagowanie tańca współczesnego, zdrowego trybu życia. Oferujemy zajęcia dla różnych grup wiekowych. Współpracują z nami soliści i niezależne zespoły teatrów tańca. Do końca tego roku traktujemy ten projekt jako próbkę, a od przyszłego roku będziemy ją rozwijać,  prowadzić o wiele bardziej intensywnie - dodaje Jacek Łumiński.

Dziurosz podkreśla, by na Śląsku w przyszłości połączyć instytucje zajmujące się tańcem w tym Operę Śląską, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu, Teatr Rozbark, Teatr Rozrywki i szkołę baletową, by wspólnie służyły rozwojowi tego regionu w zakresie tańca.

    - Zajęcia odbywają się w salach Katowice Miasto Ogrodów. Po 7 października rozpoczniemy nabór do grupy warsztatów tanecznych dla młodzieży. Zajęcia są odpłatne, spektakle będą biletowane. Chodzi o to, by wyrobić pozytywny nawyk płacenia za udział w kulturze. To kwoty niewielkie, jesteśmy bardzo konkurencyjni wobec prywatnych szkół tańca - mówi Łukasz Kałębasiak.  

Niech będzie jak we Francji

Jakie są perspektywy odnośnie projektu?


Dziurosz: - Potrzeba jego istnienia w całej Polsce jest duża, zdiagnozowaliśmy 12 regionów, które mogą stanowić bazę dla tancerzy. Jak uda się nam stworzyć takie ośrodki we wszystkich, to będziemy funkcjonować w tym zakresie prawie tak jak Francja.

Artyści zajmujący się tańcem nie będą musieli więc wyjeżdżać poza granice kraju, aby realizować swoje projekty, jak to jest teraz.

    - Mam też nadzieję, że taniec - dzięki temu projektowi - będzie miał większy prestiż w społeczeństwie, że będziecie sami państwo z niego korzystać. Byłoby dobrze, gdyby w przyszłym roku udało się nam kontynuować pracę w tych 4 ośrodkach i żeby dołączyły przynajmniej dwa kolejne. Żeby choć dwa do nich dołączyły. To marzenie, ale możliwe i realne - podsumowuje Aleksandra Dziurosz.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Jego współorganizatorem w Katowicach jest Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, a partnerami katowickiej odsłony są: Stowarzyszenie Imagination Space Center, Fundacja Jazdaa Polska!, Teraz/ Now Collective (Holandia) oraz nieformalna grupa artystyczna Vagabond Physical Collective.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji