Artykuły

Lublin. Leszek Mądzik przygotował premierę na 50-lecie Sceny Plastycznej KUL

Premiera spektaklu "Kres" w reżyserii Leszka Mądzika będzie głównym punktem obchodów 50-lecia Sceny Plastycznej KUL.

Premiera spektaklu "Kres" w reżyserii Leszka Mądzika będzie głównym punktem obchodów 50-lecia Sceny Plastycznej KUL.


- Kiedyś powiedziałem, że ciągle robię jedno przedstawienie, które zmienia tylko tytuły. Ale zmienia się też dystans, jaki mam w różnych porach wieku do tych samych tematów. Mój czas robi się już cyfrowo dość znaczący i właśnie z tej pozycji przyglądam się teraz tematom dotykającym czasu, przemijania czy sacrum - tłumaczy Leszek Mądzik.
Autor muzyki? Jan Kanty Pawluśkiewicz

W najnowszym spektaklu reżyser próbuje zgłębić tajemnicę, dokąd zmierza życie człowieka.

- Mam nadzieję, że ten kolejny etap mojej działalności da dowód, że nie zszedłem z drogi, którą wybrałem, szukając odpowiedzi w mroku i w pewnej dramaturgii ciemności. Ale chciałbym też, by mówił on o pewnej nadziei i o czymś, co ma człowieka uratować. To jest ciągłe gonienie horyzontu, który wciąż ucieka - dodaje Mądzik.

Autorem muzyki do spektaklu jest Jan Kanty Pawluśkiewicz. Premiera "Kresu" odbędzie się w piątek w sali teatralnej CTW 017 na KUL-u. Wcześniej w auli im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Maja Kleszcz koncertem "Osiecka de Luxe" otworzy oficjalnie obchody 50-lecia Sceny Plastycznej KUL.


Świętowanie zaplanowano także w sobotę. W programie znalazło się m.in. spotkanie z autorem muzyki oraz dwukrotne wystawienie "Kresu". Jubileuszowi towarzyszy wystawa scenografii Sceny Plastycznej KUL (Muzeum KUL), wystawa fotografii Leszka Mądzika „Z mroku” (CSK) oraz wystawa „Leszek Mądzik i Ethos (Collegium Norvidianum, KUL Atrium).
Nadrzędna rola światła

Leszek Mądzik założył Scenę Plastyczną KUL w 1969 r. Reżyser jest absolwentem Liceum Plastycznego w Kielcach, trzykrotnie, bez powodzenia, próbował dostać się na ASP. Studiował historię sztuki na KUL i reżyserię na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.

W jego przedstawieniach, będących filozoficzną refleksją o życiu, dominują ruch, obraz, a nadrzędną rolę pełni światło. Jego interpretacjom towarzyszy muzyka, nie ma natomiast słowa. Współpracował z Ireną Byrską, Mieczysławem Kotlarczykiem, Jerzym Zawieyskim, Teatrem Gong 2, Teatrem Andersena.

Najważniejsze przedstawienia sceny to: "Tchnienie" (1992), "Antygona" (1995), "Kir" (1997), "Skrzydło anioła" (1999), "Powłoki" (2004), "Źródło" (2005), "Przejście", "Lustro" (2013). W 2016 roku Mądzik wyreżyserował w Teatrze Starym spektakl "Czas kobiety". Wystąpiła w nim Anna Maria Jopek.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji