Artykuły

Zakopane. Polska premiera "Perpetuum stabile" Pawła Mykietyna na Festiwalu „Muzyka na Szczytach”

Ponad rok na swoją polską premierę musiało czekać Perpetuum stabile Pawła Mykietyna. Utwór, który w 2019 roku zachwycił niemiecką publiczność, wykonany będzie po raz pierwszy w Polsce 18 września w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” w Zakopanem.

Perpetuum stabile to kameralny utwór Pawła Mykietyna, którego światowa premiera odbyła się w Hanowerze 16 czerwca 2019 roku. Polska publiczność będzie miała możliwość wysłuchania go po raz pierwszy w klimatycznym wnętrzu zakopiańskiego Kościoła św. Krzyża, gdzie wykonają go muzycy Flex Ensemble w składzie: Kana Sugimura (vn), Anna Szulc-Kapala (vla), Martha Bijlsma (vc), Johannes Nies (pf). Utwór wykonany zostanie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”, który od 2009 roku odbywa się rokrocznie w Zakopanem.

Muzyka Pawła Mykietyna podczas festiwalu zabrzmi również jako nieodłączny element produkcji filmowej. 15 września w Kinie Miejsce odbędzie się pokaz filmu Drugi koncert na wiolonczelę i orkiestrę w reżyserii Macieja Stuhra z muzyką Pawła Mykietyna – tytułowy II Koncert znajduje się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. To nowoczesne  i niekonwencjonalne kino nieme zainspirowane prawdziwą historią opisaną w reportażu Małgorzaty Smolak Mówię do was przez CyberOko: Chcę żyć. Maciek, bohater filmu, żyje pełnią życia, jednak poukładaną codzienność mężczyzny przerywa udar mózgu. Bohater przechodzi skomplikowaną operację, lecz pozostaje sparaliżowany i niezdolny do kontaktu ze światem. Rozpoczyna walkę o wolność. To właśnie niezagłuszana przez żaden inny dźwięk muzyka jest osobnym bohaterem filmu. Jak mówi reżyser, „brak słów w tym filmie to metafora uwięzienia głównego bohatera w innym świecie. W tym sensie ta historia i forma niemego filmu wiążą się ze sobą”.


Krótkometrażowa produkcja miała premierę 24 października 2019 roku w Toruniu podczas 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Po zakończeniu emisji zaplanowano spotkanie publiczności z Małgorzatą Smolak, Maciejem Stuhrem i Pawłem Mykietynem.

15 września 2020, godz. 19:00, Kino Miejsce w Zakopanem: Projekcja filmu „Drugi koncert na wiolonczelę i orkiestrę” w reżyserii Macieja Stuhra, muz. Paweł Mykietyn

18 września 2020, godz. 19:00, Kościół św. Krzyża w Zakopanem: Paweł Mykietyn – Perpetuum stabile
Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji