Artykuły

Kraj. Najważniejsze premiery jesieni

Klata wystawia słynny musical Davida Bowiego, Jarzyna pracuje nad spektaklem "2020:Burza". Danutę Stenkę zobaczymy w "Sonacie jesiennej" w Teatrze Narodowym, a Mirosława Zbrojewicza jako Leara w Legnicy. Co szykują teatry jesienią.

Klata wystawia słynny musical Davida Bowiego, Jarzyna pracuje nad spektaklem "2020:Burza". Danutę Stenkę zobaczymy w "Sonacie jesiennej" w Teatrze Narodowym, a Mirosława Zbrojewicza jako Leara w Legnicy. Co szykują teatry jesienią.


To nie jest łatwy czas dla teatrów. Wiele osób wciąż jeszcze nie miało odwagi do nich wrócić, choć nie jest tu mniej bezpiecznie niż w restauracjach, sklepach, szkołach czy komunikacji miejskiej. Przedstawienia oglądamy "w reżimie sanitarnym", w maseczkach, na widowni można zajmować co drugie miejsce.

Wracajmy więc do teatrów, w których tej jesieni premier nie zabraknie. Oto kilka z nich.

"Kimberly Akimbo", Teatr Stary, Lublin


Aleksandra Popławska przygotowuje w Teatrze Starym w Lublinie polską prapremierę sztuki Davida Lindsaya-Abaire'a "Kimberly Akimbo" w tłumaczeniu Daniela Wyszogrodzkiego.

Tytułowa bohaterka ma 16 lat, ubiera się jak nastolatka, chodzi do szkoły średniej, ale jej twarz i ciało sugerują, że jest staruszką. Amerykański autor David Lindsay-Abaire specjalizuje się w sztukach psychologicznych z efektownymi postaciami kobiecymi. W inscenizacjach jego dramatów grały m.in. Cynthia Nixon, Sarah Jessica Parker, Frances McDormand. Według nagrodzonej Pulitzerem sztuki "Rabbit Hole" powstał film "Między światami" z Nicole Kidman.

W Lublinie w roli głównej wystąpi Jadwiga Jankowska-Cieślak, a partneruje jej m.in. Marek Kalita. Premiera 12 września.

"Król Lear", Teatr im. Modrzejewskiej, Legnica/Teatr im. Kochanowskiego, Opole

Rola-legenda, z którą mają odwagę zmierzyć się nieliczni. W nowym spektaklu, który powstaje w koprodukcji scen w Legnicy i Opolu, Króla Leara zagra Mirosław Zbrojewicz.

Tragedię Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka reżyseruje Anna Augustynowicz, która tak zapowiada swój spektakl: "Szekspir odkrywa autorytarny mechanizm sprawowania władzy, który dziś nazywamy populizmem. Miłość do władzy staje się równa miłości do wojny. W tę wojnę wplątana zostaje cała społeczność".


Reżyserka tłumaczy, że inspiracją do tego przedstawienia stała się dla niej książka Jamesa Hillmana "Miłość do wojny", która przywołuje cytat z Króla Leara: „Czym muchy w rękach rozbrykanych chłopców,/ tym my we władzy bogów: uśmiercają nas/ dla zabawy”. Premiera 12 września.

„Nana”, Teatr Polski, Poznań

Ta premiera miała odbyć się przed wakacjami, ale jak wiele innych, z powodu pandemii, została przeniesiona na jesień. Po powieść Emila Zoli sięga Monika Pęcikiewicz, która tak tłumaczyła swój wybór: „Jest to gigantyczna powieść o kobiecości, o seksualności, o przesycie, o końcu pewnego świata, a to rezonuje z tym, co przynajmniej część z nas czuje dzisiaj”. Premiera 18 września.

„Ronja, córka zbójnika”, Teatr Powszechny, Warszawa


Aktorka Anna Ilczuk przygotowuje na Dużej Scenie Powszechnego premierę spektaklu familijnego. W jej adaptacji i reżyserii zobaczymy powieść Astrid Lindgren „Ronja, córka zbójnika”. W obsadzie: Klara Bielawka, Aleksandra Bożek, Michał Czachor, Mamadou Góo Bâ, Andrzej Kłak, Mateusz Łasowski, Oskar Stoczyński, Kazimierz Wysota. Premiera 18 września.

„Grupa warszawska”, Nowy Teatr, Warszawa

Jak dorasta się w czasach kryzysu klimatycznego? Z czym młodzi będą identyfikować się w przyszłości? I czy jest sposób na przeciwstawienie się nihilizmowi? - pyta Nowy Teatr zapowiadając premierę spektaklu dla nastolatków (12+). Litewska reżyserka Egle Švedkauskaite oraz pięcioro aktorek i aktorów "Grupy warszawskiej" zapraszają widzów do analizy sytuacji młodych mieszkańców Polski. Premiera 24 września.


"Oszuści", Och-Teatr, Warszawa

Gabriela Muskała, Zbigniew Zamachowski, Beata Ścibakówna i Piotr Grabowski oraz Michalina Łabacz i Filip Pławiak w komedii Michaela Jacobsa o tym, do czego prowadzą niewinne kłamstewka...

Komediowych spektakli na warszawskim afiszu nie brakuje, ale ten - wyreżyserowany przez Jana Englerta - zdecydowanie się wyróżnia. Urokiem i szlachetnością.

Premiera "Oszustów" miała odbyć się w marcu, ale dwa dni przed pierwszym pokazem teatry zostały zamknięte z powodu pandemii. W czerwcu, kiedy niektóre sceny nieśmiało zaczęły się otwierać, można było wybrać się na przedpremierowe pokazy. Oficjalna premiera 25 września.

„Lazarus”, Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław


Nad inscenizacją słynnego musicalu Davida Bowiego i Endy'ego Walsha pracuje we Wrocławiu Jan Klata, a w roli głównej wystąpi Marcin Czarnik.

Scenariusz inspirowany jest powieścią science fiction „Człowiek, który spadł na Ziemię” („Man Who Fell to Earth”) i filmem z 1976 roku, w którym główną rolę zagrał David Bowie. Ścieżkę dźwiękową spektaklu stanowią przeboje Bowiego: m.in. "Life on Mars", "This is Not America", "Absolute Beginners", ale też utwory, które zostały zaaranżowane na nowo na potrzeby musicalu.


Po nowojorskiej premierze „Lazarusa” w reżyserii Iva van Hove'a w 2015 roku, która okazała się wielkim sukcesem, musical wystawiany był m.in. w Hamburgu, Melbourne, Amsterdamie i Sao Paulo. Spektakl Klaty będzie polską prapremierą. Premiera 26 września.

"Sonata jesienna", Teatr Narodowy, Warszawa

Po scenariusz jednego z najpiękniejszych filmów Ingmara Bergmana sięga Grzegorz Wiśniewski, który 10 lat temu w trójmiejskim Teatrze Wybrzeże zachwycił subtelnym spektaklem według bergmanowskiej "Persony".


W "Sonacie jesiennej" w roli Charlotty zobaczymy Danutę Stenkę. W obsadzie też: Jan Englert oraz młoda aktorka, w zespole Narodowego od 2019 roku, Zuzanna Saporznikow. Premiera 10 października.

"Aktorzy prowincjonalni. Sobowtór", Narodowy Stary Teatr, Kraków

Michał Borczuch (reżyseria) oraz Tomasz Śpiewak (dramaturgia i tekst) posiłkując się tytułem słynnego filmu Agnieszki Holland z 1978 roku, chcą opowiedzieć o współczesnych aktorach "prowincjonalnych".

Celem projektu ma być spotkanie dwóch zespołów teatralnych, które w ostatnich latach musiały walczyć o swoją artystyczną niezależność – Narodowego Starego Teatru w Krakowie i Teatru Polskiego w Podziemiu we Wrocławiu. W Krakowie i we Wrocławiu powstają dwa osobne, oparte na aktorskich improwizacjach, przedstawienia, które - jak zapowiada teatr - mają wchodzić ze sobą w dialog, ale mogą być też grane osobno. Razem mają być zagrane w grudniu na Boskiej Komedii w Krakowie. Na razie premiera krakowskiej części planowana jest na 24 października.

"2020: Burza", TR Warszawa

Tytuł nowego spektaklu Grzegorza Jarzyny pewnie nieprzypadkowo nawiązuje do słynnego filmu Kubricka "2001:Odyseja kosmiczna", ale też do szekspirowskiego spektaklu, który dyrektor artystyczny TR Warszawa zrealizował kilkanaście lat temu "2007: Macbeth".

Wtedy w "Makbecie" (sfilmowany spektakl można zobaczyć na ninatece.pl) akcję przeniósł w czasy współczesne, do amerykańskiej bazy wojskowej w Iraku. Teraz tematem ma być - jak zapowiada reżyser - koniec antropocentryzmu. Scenariusz "2020:Burza" Jarzyna napisał wspólnie z Weroniką Murek, która jest też autorką nowego przekładu dramatu. Wystąpią m.in. Agnieszka Podsiadlik (jako Prospero), Natalia Kalita (Ferdynand), Mateusz Górski (Miranda) i Tomasz Tyndyk (Kaliban). Premiera 30 października.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji