Artykuły

Kraków. Powstała pierwsza w Polsce miejska platforma VOD

Powstanie pierwszej w Polsce miejskiej platformy do streamingu i oglądania wysokiej jakości programów audiowizualnych w usłudze VOD ogłosiły w poniedziałek, 7 września na internetowej prezentacji władze Krakowa. Nowy portal o nazwie Play Kraków będzie popularyzować działalność instytucji kultury.

Powstanie pierwszej w Polsce miejskiej platformy do streamingu i oglądania wysokiej jakości programów audiowizualnych w usłudze VOD ogłosiły w poniedziałek, 7 września na internetowej prezentacji władze Krakowa. Nowy portal o nazwie Play Kraków będzie popularyzować działalność instytucji kultury.


Podczas pokazu o potrójnej roli nowego medium wypowiedział się Jacek Majchrowski, prezydent miasta Krakowa - To platforma, na której obejrzeć będzie można wszystkie ważniejsze imprezy kulturalne. Z jednej strony pozwala mieszkańcom uczestniczyć w kulturze krakowskiej, a z drugiej daje artystom możliwość grania, występowania, po prostu w miarę normalnej pracy. Dzięki temu będziemy też tworzyć pewnego rodzaju archiwum najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie, które będą dostępne także dla mieszkańców całej Polski.


Po co nowa platforma?


Przyczyny stworzenia platformy wytłumaczyła Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK: - Pandemia spowodowała, że zaszły ogromne ograniczenia w zakresie działalności instytucji kultury. Odwoływane były i dalej są festiwale, koncerty, spektakle, wykłady, odczyty czy prezentacje filmowe. Nie możemy dopuścić do tego, żeby ograniczać kulturę w życiu codziennym nas, mieszkańców i nie możemy pozwolić, żeby twórcy, artyści, ludzie kultury nie zarabiali. Dlatego stworzyliśmy usługę miejską, dzięki której kultura może być prezentowana, a twórcy będą mogli otrzymać za efekty swojej pracy odpowiednie wynagrodzenie.


Temat płatności na portalu poruszył Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Miasta Krakowa ds. kultury: - Jeśli instytucja chce swoje treści udostępniać bezpłatnie, będą udostępnione nieodpłatnie, jeżeli będzie chciała pobierać opłatę, to w zależności od tego, jaka to jest opłata, z każdą instytucją platforma będzie szyła na miarę model biznesowy dobry dla tej instytucji i dla twórców stojących za wyprodukowaniem takiego programu audiowizualnego.


Piaskowski podkreślił aspekt edukacyjny nowej platformy: - Na tym portalu będziemy mieli dostęp do wielu bezpłatnych treści o charakterze edukacyjnym. To bardzo ważne, bo ta platforma nie będzie tylko i wyłącznie telewizją internetową, ale też portalem, w którym będziemy się komunikować z edukatorami, animatorami, nauczycielami i szkołami.


Sztuka dostępna dla wszystkich


Z nowej platformy skorzystać można za pomocą telefonu, laptopa czy telewizora. Jej stworzenie ma przeciwdziałać wykluczeniu kulturalnemu części mieszkańców, którzy z powodu ograniczeń epidemiologicznych, odległości czy problemów ze zdrowiem nie mogą uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta na co dzień.


- Chcemy, aby platforma Play Kraków była taką symboliczną bramą do kultury Krakowa również dla osób z dalszych miejsc w Polsce, które z powodów pandemii lub innych przyczyn nie mogą do Krakowa przyjechać, ale także, żeby w przyszłości była takim znakiem łączności naszej kultury w innych krajach. Wiemy, że jest ogromny popyt na ofertę naszych teatrów, na koncerty, festiwale. Ogromna responsywność publiczności na te festiwale muzyczne i teatralne, które odbyły się w internecie, pokazuje, że to narzędzie jest ważne, potrzebne, integrujące – poinformował Piasecki. - Ten projekt traktujemy jak wieloletni i mamy nadzieję, że za kilka lat Kraków będzie miał swoją potężną bibliotekę zasobów cyfrowych.


Operator platformy


Decyzją prezydenta operatorem nowej platformy mianowane zostało Krakowskie Biuro Festiwalowe. Dyrektor KBF, Izabela Helbin, zdradziła, że prace nad budową i funkcjonalnościami platformy trwają od kilku miesięcy: - Już w tym momencie możemy pochwalić się, że na tej platformie mamy wiele koncertów, wydarzeń kulturalnych czy spotkań z twórcami kultury, które mieliśmy zarejestrowane jeszcze przed pandemią koronawirusa.


Helbin w prezentacji wystosowała również prośbę: - Chciałabym się zwrócić z prośbą do dyrektorów instytucji kultury w Krakowie, do organizatorów różnych przedsięwzięć, wydarzeń kulturalnych, żeby współpracowali i współtworzyli swoje projekty również pod tę platformę. Jestem pewna, że to jest platforma, która otwiera kulturę na nowego odbiorcę. Po pierwsze na czas pandemii, a tak naprawdę w ogóle na nowego odbiorcę kultury.


Eksperci popierają projekt


Na temat nowo powstałego portalu pozytywnie wypowiedział się Jan Tomasz Adamus, dyrektor naczelny i artystyczny Capelli Cracoviensis: - Krakowskie życie kulturalne jest tak bogate, że koniecznością stało się stworzenie platformy audiowizualnej Play Kraków, aby to życie dokumentować i znacznie szerzej propagować. Mamy do czynienia z bardzo nowoczesnym narzędziem, które równocześnie będzie dodatkowo stymulowało artystów do tworzenia rzeczy, które będą mogły mieć ten bardzo trwały i szeroki wymiar.


Powstanie Play Kraków poparła też dr Agnieszka Całek z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ: - Platforma VOD to bardzo dobry pomysł, ponieważ jest to generalnie przyszłość telewizji. Dzisiaj już nie oglądamy telewizji tak, jak robiło się to dwadzieścia, trzydzieści lat temu, kiedy cała rodzina siadała przed telewizorem i oglądała to, co ramówka proponowała. Dzisiaj oglądamy telewizję wtedy, kiedy chcemy, więc po prostu wchodzimy na stronę internetową, wybieramy to, co nas najbardziej interesuje, i oglądamy to w najbardziej dogodnym dla nas czasie. W związku z tym, że internet nauczył nas takiego sposobu użytkowania materiałów wideo, to platformy VOD mają oczywiście dużą przyszłość i wzięcie. W związku z tymdobrze, że taka platforma powstała.


Od kiedy oglądać?


Miasto zapowiedziało uruchomienie platformy na 11 września. Będzie można logować się wtedy pod adresem playkrakow.com.


Na odbiorców czekać ma wiele niespodzianek, jedną z nich przygotował KBF – niektóre filmy rozpoczynającego się Festiwalu Off Camera będą prezentowane na platformie Play Kraków.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji