Artykuły

Szafarnia. Spędź ostatni weekend sierpnia jak Chopin

Ośrodek Chopinowski w Szafarni to miejsce wyjątkowe. Pamięć o największym polskim kompozytorze żyje tu w muzyce, literaturze, teatrze i sztuce.


Województwo kujawsko-pomorskie jest drugim w kraju regionem po Mazowszu, w którym znajduje się najwięcej miejsc związanych z Fryderykiem Chopinem. W Szafarni młody pianista przebywał dwukrotnie podczas letnich miesięcy w latach 1824-25. Dziś kontynuujemy pamięć o naszym największym kompozytorze między innymi poprzez działalność szafarskiego Ośrodka Chopinowskiego – miejsca, gdzie muzyka mistrza spotyka się z innymi dziedzinami sztuki i zabytkową architekturą.

W Szafarni tradycje i wspomnienie wizyty Fryderyka Chopina kultywowane były już od pierwszych lat po drugiej wojnie światowej, kiedy to w 1949 roku odbył się premierowy koncert chopinowski i otwarto izbę pamięci kompozytora. 10 września 1988 roku oficjalnie otworzono Ośrodek Kultury im. Fryderyka Chopina w Szafarni, który swoją obecną nazwę przybrał w 2004 roku i od tego czasu jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.



Chopinówka i kawa żołędziowa

Główna działalność ośrodka to koncerty. Skupiają stałych bywalców oraz nowych melomanów, a odbywają się przynajmniej kilka razy w miesiącu, w kameralnej atmosferze – tradycyjnie w soboty o godzinie 17. Na scenie występują uznani artyści z Polski i z zagranicy, a usłyszeć można nie tylko utwory Chopina.

Coroczną muzyczną kulminacją działalności ośrodka jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Pomysł konkursów narodził się w 1992 roku i właśnie wtedy odbyła się pierwsza edycja o zasięgu krajowym, kolejne konkursy miały już charakter międzynarodowy. Najbliższe spotkanie młodych pianistów z całego świata odbędzie się w maju przyszłego roku.


W przerwach koncertów można odwiedzić kawiarnię artystyczną, znajdującą się w zabytkowych piwnicach dworku. W miejscu kuluarowych spotkań warto napić się kawy chopinówki oraz kawy żołędziowej. W lokalu znajduje się również sklepik, w którym można nabyć książki, płyty oraz pamiątki związane z Fryderykiem Chopinem.

Ośrodek w ciągu ostatnich dwóch dekad dynamicznie się rozwijał. – Z instytucji bardzo lokalnej i regionalnej staliśmy się znaczącym ośrodkiem chopinowskim. Stworzyliśmy bibliotekę chopinowską, w której zainteresowani znajdą nie tylko nuty i komentarze do nich w prawie wszystkich językach świata, ale również książki poświęcone życiu i twórczości Chopina – mówiła w jednym z wywiadów Agnieszka Brzezińska, dyrektor ośrodka.


Staw w kształcie fortepianu

Instytucja otwarta jest dla zwiedzających codziennie oprócz poniedziałku. Do Szafarni warto się wybrać chociażby ze względu na XIX-wieczny dworek otoczony zabytkowym parkiem ze stawem w kształcie fortepianu. Ośrodek położony jest w malowniczym otoczeniu pradoliny Drwęcy, w pobliżu znajdują się zabytkowe kościoły, zamki, pomniki przyrody i izby pamięci, czyniąc jego okolicę miejscem o wysokich walorach turystycznych.

W siedzibie ośrodka znajdują się sale ćwiczeń, biblioteka, sala konferencyjna na 40 miejsc, sala muzealna, która już wkrótce przekształcona będzie w interaktywny park tematyczny poświęcony Fryderykowi Chopinowi, oraz sala koncertowa, w której honorowe miejsce zajmuje fortepian firmy Steinway & Sons.

Szlak Chopina

Urząd Marszałkowski, wraz z miejscowymi instytucjami kultury, opracował Kujawsko-Pomorski Szlak Fryderyka Chopina. Projekt pilotażowy obejmuje wsie i miasteczka związane z życiem kompozytora i jego bliskich. Charakterystycznymi punktami w obrębie szlaku są Szafarnia, w której funkcjonuje Ośrodek Chopinowski, oraz Kłóbka z okazałym parkiem etnograficznym. Na trasie szlaku znajdują się: Toruń, Golub-Dobrzyń, Białkowo, Gulbiny, Radomin, Płonne, Dulsk, Sokołowo, Ruże, Działyń, Obory, Ugoszcz, Kikół, Zbójno, Turzno, Obrowo, Nieszawa, Służewo, Izbica Kujawska i Długie.

Większość tych miejscowości Fryderyk Chopin odwiedził w czasie wakacyjnego pobytu u Dziewanowskich w Szafarni. Na szlaku ujęte zostały także miejsca łączące życie mistrza i dwóch bardzo ważnych w jego życiu kobiet: jego matkę Justynę z Krzyżanowskich, która pochodziła z Długiego, oraz pierwszą miłość Fryderyka – Marię Wodzińską pochodzącą ze Służewa.

Informacje: http://www.szafarnia.art.pl/


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji