Artykuły

Legnica. Powstaje "E-migrant" Martyny Majewskiej


Inspirowany powieścią Susan Maushart legnicki projekt teatralno-filmowy skierowany jest przede wszystkim do młodych widzów w wieku 13-18 lat.  Tematem jest współczesne uzależnienie od Internetu, a celem zwrócenie uwagi na płynące z tego niebezpieczeństwa. Premierę online zaplanowano na 9 października.

W czwartek 27 sierpnia dziennikarze lokalnych mediów zostali zaproszeni nad podlegnickie Jezioro Kunickie, gdzie mieli okazję obejrzeć fragment zdjęć filmowych do tej realizacji, ale też przez chwilę w nich statystować. Na plaży ośrodka "Posejdon" kręcono scenę sennej wizji tytułowego bohatera (w tej roli wybrany w castingu Aleksander Kaleta), w której jego nauczycielka (Magda Skiba), w której się podkochuje, niczym  połyskująca rybimi łuskami syrena, dosiada nadmuchiwanego jednorożca.

Scenariusz tej opowieści inspirowany jest książką „E-migranci. Pół roku bez Internetu, telefonu i telewizji” amerykańsko-australijskiej  dziennikarki Susan Maushart. Autorka opisała w niej pół roku ze swojego życia, gdy zatrwożona skalą uzależnienia siebie i swoich dzieci od Internetu i technologicznych gadżetów, postanowiła na kilka miesięcy odłączyć rodzinę od globalnej sieci.

- Bohaterem naszego "E-migranta" jest bardzo młody człowiek, który wpadł w sieć. Dosłownie i w przenośni. Buntuje się i ucieka z sieci i ze świata na położoną na jeziorze wyspę - opisuje punkt wyjścia swojego pomysłu autorka scenariusza i reżyserka Martyna Majewska. - Poprzez fabularną, stylizowaną na dokument/pamiętnik opowieść będziemy próbowali zbadać mechanizm uzależnienia i funkcjonowania w społeczeństwie człowieka dotkniętego coraz częściej występującą przypadłością, jakim jest uzależnienie od Internetu. Jej natężenie  wzmogło się w ostatnich miesiącach wskutek pandemii i coraz bardziej palące staje się pytanie, czy istnieje alternatywa wobec sieciowego uwikłania i czy możliwe jest w ogóle życie bez Internetu - dodaje.

- Grany przeze mnie bohater przeżywa rodzaj spontanicznego, nieco szalonego buntu, który ostatecznie skończy się niepowodzeniem. Nie jest trudno wczuć się w tę postać zwłaszcza dziś i wobec tego, co się wokół nas dzieje - zauważa Aleksander Kaleta.

Interesującą warstwą produkcji będzie jej formalna różnorodność. Twórcy sięgnęli po najrozmaitsze poetyki teatralno-filmowe. Korzystają z możliwości teatru telewizji, dokumentu i mockumentu (fikcja udająca film dokumentalny), pamiętnika internetowego, techniki video-artu oraz materiałów stylizowanych na found footage (amatorskie nagrania wideo). Twórcy korzystają także z możliwości, jakie daje kamera podwieszona do drona. Ostatecznym efektem będzie interdyscyplinarna forma wideo, przeznaczona do oglądania online, lecz korzystająca z elementów wielu innych sztuk i technik.

„E-migrant” inspirowany powieścią Susan Maushart „E-migranci. Pół roku bez internetu, telefonu i telewizji”. Scenariusz i reżyseria: Martyna Majewska, scenografia: Joanna Hrisulidu, muzyka: Dawid Majewski, zdjęcia: Konrad Śniady. Obsada: Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bogdan Grzeszczak, Paweł Palcat,  Paweł Wolak oraz Aleksander Kaleta (gościnnie). Premiera online: 9 października 2020 r.

Realizację dofinansowano (80 tys. zł) ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji