Artykuły

Toruń. Jarosław Sellin: dzięki ECF Camerimage Toruń będzie jednym z najważniejszych miast filmowych w Polsce

Dzięki Europejskiemu Centrum Filmowemu Camerimage Toruń będzie jednym z najważniejszych miast filmowych w Polsce - powiedział we wtorek w Gdyni wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.


Sellin był jednym z prelegentów debaty pt. "Znaczenie przemysłu filmowego w gospodarce narodowej", zorganizowanej podczas zakończonego we wtorek w Gdyni dwudniowego III Forum Wizja Rozwoju.


- W zeszłym tygodniu uczestniczyłem w posiedzeniu rządu, gdzie mówiliśmy o nowelizacji budżetu na rok 2020 i zabezpieczyliśmy kilkadziesiąt milionów złotych na budowę Europejskie Centrum Filmowe Camerimage. Ta inwestycja będzie kosztować 600 mln zł, będzie ukończona w 2025 r. I zapewniam, że przez to "ukorzenienie" festiwalu Camerimage, zbudowanie tej instytucji, Toruń będzie jednym z najważniejszych miast filmowych w Polsce - mówił wiceminister kultury.


Wyraził przekonanie, że za kilka lat Toruń będzie miał "najlepsze kino premierowe w Polsce".


- Bo Warszawa, niestety, nie ma dobrego kina premierowego. Jak chcemy pokazać premierę jakiegoś filmu w stolicy, to musimy wchodzić do multipleksu i w kilku salach organizować projekcje - dodał.


Umowa o powołaniu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage - "nowej, narodowej instytucji kultury, odpowiedzialnej za organizowanie i współfinansowanie Festiwalu Filmowego Camerimage oraz innych międzynarodowych wydarzeń filmowych" została podpisana 29 września 2019 r. przez wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego oraz prezesa Fundacji Tumult i twórcę Festiwalu Camerimage Marka Żydowicza.


Na początku stycznia tego roku wicepremier Gliński wpisał centrum do rejestru instytucji kultury. Fundacja Tumult przeniosła zaś na rzecz centrum prawa do znaku Camerimage i organizacji festiwalu. Pod koniec lutego władze Torunia przekazały grunt pod budowę siedziby ECF Camerimage. Nieruchomość ma 1,8 ha powierzchni i została wyceniona na 3,4 mln zł.


Według założeń obiekt ma mieć powierzchnię całkowitą 35-38 tys. m kw.


Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage był organizowany w Toruniu (1993-99), Łodzi (2000-08) i Bydgoszczy (2010-18). W zeszłym roku impreza ponownie odbyła się w Toruniu, gdzie ma być organizowana również w kolejnych latach.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji