Artykuły

Gdańsk. Spektakl „Wymurzanie Wolności” i pokaz "H." Jana Klaty w ramach 40-lecia Porozumień Sierpniowych

„Wymurzanie Wolności” to widowisko realizowane przez Fundację SFINKS w ramach obchodów 40-lecia Porozumień Sierpniowych. Wielki spektakl plenerowy rozegrany zostanie w dniach 28 i 29 sierpnia 2020 roku na murach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Wystąpi w nim 25 artystów związanych z Transgatunkowym Teatrem SFINKS pod wodzą Roberta Florczaka. Wydarzenie będzie również głosem Gdańska w międzynarodowym projekcie „Shaking the Walls”.

Realizowany przez Fundację SFINKS (Sopockie Forum Integracji Nauki, Kultury i Sztuki) w partnerstwie z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim muzyczno–taneczno-plastyczny spektakl odnosi się do roli Gdańska jako kolebki ruchów wolnościowych w Środkowo-Wschodniej Europie. W „Wymurzaniu Wolności” swoje twórcze siły połączą artyści z różnych dziedzin - aktorzy, performerzy, artyści wizualni, tancerze i muzycy. Ideą ich wspólnego działania jest ukazanie roli walki o wartości, o wolność i niezależność, które kształtowały nową rzeczywistość w kluczowym momencie historycznym, i z którymi identyfikują się przedstawiciele różnych narodowości i pokoleń. W końcu każde społeczeństwo musi kiedyś zawalczyć o swoją wolność, mając świadomość, że nie jest ona dana raz na zawsze.


Za pomocą tańca, gry świateł, wizualizacji oraz specjalnie na ten cel skomponowanej, granej na żywo muzyki wydarzenie odwoływać się będzie do wspólnotowej siły ruchów społecznych, które mają potencjał zmieniania rzeczywistości, w której żyjemy. Podkreśli rolę aktywności w życiu społecznym i kształtowania postaw obywatelskich w kierunku osiągania celów ważnych nie tylko dla jednostki, ale i otoczenia społecznego, miasta i kraju. Poprzez wykorzystanie multidyscyplinarnych środków artystycznych przekaz będzie miał charakter ponadpokoleniowy i ponadnarodowy. Żywy obraz dopełnią wizualizacje oparte o historyczne materiały udostępnione przez Europejskie Centrum Solidarności.


Scenografię i tło dla działań artystycznych stanowić będzie mur Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, który posłuży do metaforycznego ukazania roli wolności i solidarności w życiu jednostek i społeczeństw, nawiązując jednocześnie do 40. rocznicy Sierpnia '80.


Reżyserem spektaklu jest Robert Florczak, kostiumy zaprojektowała Alicja Gruca, muzykę skomponował Piotr Pawlak, choreografię przygotowała Joanna Czajkowska,  wizualizacje stworzyli Zambari i Iza Uhlenberg. W wydarzeniu wystąpi 25 tancerzy i performerów, m.in.: Anna Steller, Ula Zerek, Leon Dziemaszkiewicz, Krzysztof Baliński, Krzysztof Czerny oraz muzycy: Piotr Pawlak, Dominik Strycharski i Irek Wojtczak.


„Wymurzanie Wolności” jest również częścią międzynarodowego projektu współpracy „Shaking the Walls” realizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski, dofinansowanego z Programu Kreatywna Europa Unii Europejskiej. Spektakl będzie głosem Gdańska w projekcie, stanowiącym opowieść o procesie obalania murów fizycznych i metaforycznych w różnych krajach Europy. Wydarzenie zostanie udostępnione za pośrednictwem streamingu video partnerom projektu STW z Islandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Czech, a także wszystkim widzom, chcącym śledzić je online. 

Co: Spektakl plenerowy „Wymurzanie Wolności” w reż. Roberta Florczaka
Gdzie: miejsca dla widowni zlokalizowane na ul. W. Bogusławskiego, pod GTS
Kiedy: 28 sierpnia 2020, godz. 21.15 (prapremiera) i 29 sierpnia 2020, godz. 21.15 (premiera)
Czas trwania: 35 minut
Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki, dostępne online na stronie bilety.teatrszekspirowski.pl oraz w kasie GTS.

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.Prezentacja nagrania spektaklu „H.” w reżyserii Jana Klaty


W ramach obchodów 40-lecia Porozumień Sierpniowych organizowanych przez Miasto Gdańsk oraz Europejskie Centrum Solidarności, Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza również na pokaz rejestracji filmowej legendarnego spektaklu „H.” w reżyserii Jana Klaty. Pokaz odbędzie się w Sali głównej GTS 29 sierpnia 2020 roku o g. 18.00. Po pokazie, o g. 20.00, odbędzie się spotkanie z Janem Klatą oraz Marcinem Czarnikiem, odtwórcą roli Hamleta w „H.”, które poprowadzi Maciej Nowak.


Spektakl stworzony w 2004 roku z zespołem Teatru Wybrzeże, którego dyrektorem był ówcześnie Maciej Nowak, odbił się szerokim echem w Polsce i przyczynił się do zbudowania pozycji Jana Klaty jako reżysera bezkompromisowego. Telewizyjna rejestracja tego nowatorskiego odczytania szekspirowskiego „Hamleta”, wystawionego w opustoszałych budynkach Stoczni Gdańskiej, powstała w roku 2006 pod czujnym okiem Kasi Adamik.

„Z Hamleta w postsolidarnościowym czasie i miejscu została tylko pierwsza litera imienia. Jan Klata posłużył się arcydziełem Williama Shakespeare’a, żeby w H. wykrzyczeć wściekłość pokolenia tych, którzy się nie załapali. Larum odbijało się echem w upadającej Stoczni Gdańskiej, gdzie grany był spektakl.” (Ninateka.pl)


Prezentacja tego historycznego spektaklu będzie pretekstem do rozmowy z jego twórcami o istocie wolności i refleksji nad zmianami w sposobie jej postrzegania. Spotkanie poprowadzi znakomity krytyk i publicysta Maciej Nowak, w latach 2000 – 2006 dyrektor Teatru Wybrzeże, a obecnie dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu.


„Zastanawiałem się, gdzie znaleźć Elsynor. - mówił Klata. - Ogromnie ważne, w jakiej przestrzeni go umieszczamy. Poszedłem tropem wielkiego człowieka teatru, Stanisława Wyspiańskiego, który napisał fantastyczne studium o Hamlecie. On wiedział, że przestrzeń w tym dramacie jest bardzo istotna. (...) Chciał miejsca, gdzie ogniskuje się duch narodu, społeczeństwa, historii, jakkolwiek byśmy to nazwali. W jego czasach rzeczywiście był to Wawel. Dla mnie idealna do wystawienia tego dramatu jest Stocznia Gdańska: hala z suwnicą Anny Walentynowicz, niedaleko od pomnika Trzech Krzyży i miejsca, gdzie zmieniała się historia Europy i świata.” („Gazeta Wyborcza Trójmiasto”, 02.07.2004)


Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne online na stronie bilety.teatrszekspirowski.pl oraz w kasie GTS.  
Nagranie spektaklu pochodzi ze zbiorów Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.
ninateka.pl


Uczestnictwo w wydarzeniach wymaga zaakceptowania Regulaminu wydarzenia „Wymurzanie Wolności” https://teatrszekspirowski.pl/oraz oddania przed wejściem podpisanego Oświadczenia https://teatrszekspirowski.pl/wp-content/uploads/2020/08/Procedury-Os%CC%81wiadczenie-Uczestnika.pdf

28 sierpnia 2020, GTS

g. 21.15 - spektakl plenerowy "Wymurzanie Wolności" w reż. Roberta Florczaka w wykonaniu Transgatunkowego Teatru SFINKS, rozgrywający się na tle murów Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - prapremiera

29 sierpnia 2020, GTS

g. 18.00 - prezentacja telewizyjnej rejestracji spektaklu "H." w reż. Jana Klaty, którego premiera miała miejsce w 2004 roku na terenach postoczniowych

g. 20.00 - spotkanie z Janem Klatą i Marcinem Czarnikiem, które poprowadzi Maciej Nowak

g. 21.15 - Spektakl plenerowy "Wymurzanie Wolności" w reż. Roberta Florczaka - premiera


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji