Artykuły

Białystok. Wsparcie dla protestujących na Białorusi popłynie od ludzi teatru

Teatr. Bunt w narodowym


Tymczasem na Białorusi nie ustają akcje poparcia dla antyrządowych protestów po sfałszowanych wyborach prezydenckich, jakie odbyły się tam 9 sierpnia, i represjach, jakie w związku z nimi miały miejsce. Za ich poparcie zwolniony został dyrektor generalny głównej białoruskiej sceny - teatru narodowego w Mińsku Pawieł Łatuszka, były konsul generalny Republiki Białoruś w Białymstoku, były ambasador tego kraju w Polsce, w Paryżu i przy UNESCO i były minister kultury. W geście solidarności z protestującymi wypowiedzenia złożyła większość zespołu tego teatru. Łatuszka wszedł do rady koordynacyjnej ds. przekazania władzy na Białorusi Swiatłany Cichanouskiej (wciąż przebywa na Litwie).


Od wtorku (18 sierpnia) teatr im. Janki Kupały pozostaje zamknięty. Do środka nie mogą wejść jego pracownicy. Z jego budynku w środę (19 sierpnia) zdjęto biało-czerwono-białe flagi, symbole niezależnej Białorusi nieuznawane przez reżim Łukaszenki.


...I w grodzieńskim


Biało-czerwono-biała flaga 15 sierpnia zawisła też nad budynkiem Teatru Dramatycznego w Grodnie (z którym nieraz białostocki teatr dramatyczny współpracował) - w geście sprzeciwu ze strony aktorów i pracowników teatru wobec bezprawnych zatrzymań i aresztowań uczestników antyrządowych manifestacji. Sprzeciw wyrażono też w apelu do władz. Podpisała się pod nim zdecydowana większość z nich.


W Mińsku w ostatnim czasie w związku z sytuacją na Białorusi zastrajkowali m.in. muzycy i pracownicy Filharmonii Narodowej. Przed jej budynkiem śpiewali np. pieśń „Mahutny Boża”, która jest uważana przez wielu za nieoficjalny hymn Białorusi. Zaprotestowali także aktorzy i pracownicy teatru dramatycznego w Brześciu.


Wsparcie dla protestujących na Białorusi popłynie od ludzi teatru


W związku z trudną sytuacją na Białorusi białostoccy ludzie teatru postanowili wyrazić solidarność ze wszystkimi walczącymi tam o wolność i demokrację. Aktorzy czterech podlaskich teatrów szykują czytanie dramatu jednego z najwybitniejszych współczesnych białoruskich dramaturgów Dzmitryja Bahasłauskiego.


- Szczególne wyrazy wsparcia chcieliśmy przekazać naszym koleżankom i kolegom z protestujących przeciwko wyborczym fałszerstwom białoruskich teatrów i instytucji kultury - zapowiada wydarzenie Paweł Żuk z Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.


Aktorzy z czterech teatrów


W ramach tej solidarnościowej akcji w piątek (21 sierpnia) ma być transmitowane na żywo na facebookowym profilu białostockiego teatru dramatycznego czytanie dramatu jednego z najwybitniejszych współczesnych białoruskich dramaturgów Dzmitryja Bahasłauskiego: „13 podstawowych zasad koszykówki opracowanych przez Jamesa Naismitha” w tłumaczeniu Jakuba Adamowicza. Dramat ten został wydrukowany w tym roku w miesięczniku „Dialog” i opowiada o pozornie apolitycznym życiu i problemach młodych ludzi na współczesnej Białorusi.


W czytaniu udział wezmą aktorzy z Białostockiego Teatru Lalek, Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki, Teatru Wierszalin oraz Teatru Czrevo.


Paweł Żuk informuje: - Po czytaniu postaramy się porozmawiać online z autorem oraz przedstawicielami protestujących na Białorusi. Ponieważ całe wydarzenie ma charakter solidarnościowy, wszyscy biorący w nim udział czynią to nieodpłatnie.


Początek o godzinie 20.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji