Artykuły

Warszawa. Teatr Żydowski, Barłóg Literacki, zapomniane melodie i jazz

Dobra wiadomość dla miłośników Warszawy Singera. Coroczny festiwal kultury żydowskiej odbędzie się mimo pandemii, choć tegoroczna edycja będzie trochę inna niż zwykle. Co się będzie działo?

Dobra wiadomość dla miłośników Warszawy Singera. Coroczny festiwal kultury żydowskiej odbędzie się mimo pandemii, choć tegoroczna edycja będzie trochę inna niż zwykle. Co się będzie działo?


Festiwal Warszawa Singera od 2002 r. organizuje Fundacja Shalom, a jego patronem jest polsko-amerykański pisarz Isaac Bashevis Singer, laureat Nagrody Nobla, który wychował się w Warszawie i tworzył głównie w języku jidysz. Pomysłodawczyni festiwalu Gołda Tencer chciała ocalić od zapomnienia przedwojenną kulturę żydowską, ale też pokazać, że ta kultura wciąż żyje, nie poszła z dymem krematoriów. Tegoroczna edycja (22-30.08.2020) będzie trochę inna ze względu na pandemię. Po pierwsze koncerty i spektakle odbywać się będą w kameralnych miejscach i na małych scenach, m.in. w Centrum Praskim Koneser, w synagodze im. Nożyków, na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego i w Teatrze Kwadrat, a na wydarzenia plenerowe wejdzie ograniczona liczba osób. Po drugie nie będzie gości z Izraela i Stanów Zjednoczonych, a po trzecie wybrane wydarzenia festiwalu będą transmitowane online na stronie internetowej Warszawy Singera i facebookowym fanpage’u.


Filmy Marcela Łozińskiego


Z okazji festiwalu na portalu Ninateki odbędzie się przegląd filmów dokumentalnych Marcela Łozińskiego, wybitnego reżysera i dokumentalisty, który kończy właśnie 80 lat. Od 22 do 30 sierpnia w Ninatece będzie można obejrzeć za darmo 14 filmów Łozińskiego.


„Balkon Goldy”


23.08.2020, godz. 12 i 16, Teatr Żydowski, ul. Senatorska 35. Bilety: 30 i 40 zł


Jedna z ostatnich premier Teatru Żydowskiego w reżyserii Marty Miłoszewskiej to polska adaptacja amerykańskiej sztuki Williama Gibsona, monodramu o premier Izraela Goldzie Meir, najdłużej granego „one-woman show” na Broadwayu. Sztuka opowiada nie tylko biografię Goldy Meir, jej drogę z Milwaukee do stanowiska premiera Izraela, ale jest też opowieścią o emancypacji kobiety, która postanowiła sprzeciwić się światu mężczyzn. Golda Meir mówi swój monolog z perspektywy całego życia, ale zanurzając się w przeszłość, raz po raz wpada w sam środek wielkiej historii. W rolę „żelaznej damy Izraela” wciela się Ernestyna Winnicka.


Barłóg Literacki


Niedziela, 23.08.2020, godz. 15


Pisarka Sylwia Chutnik i dziennikarka Karolina Sulej poprowadzą online specjalny odcinek swojego książkowego cyklu „Barłóg Literacki” poświęcony twórczości Isaaca Bashevisa Singera. Wydarzenie towarzyszące. Premiera na profilu Muzeum POLIN na Facebooku.


Włodek Pawlik Trio


Poniedziałek, 24.08.2020, godz. 19, synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6. Bilety: 50 zł


Z okazji otwarcia Singer Jazz Festival, czyli jazzowych koncertów Warszawy Singera, wystąpi znany polski pianista jazzowy Włodek Pawlik. Zagra na fortepianie, a towarzyszyć mu będą Paweł Pańta na kontrabasie i Cezary Konrad na perkusji. Oprócz utworów znanych kompozytorów usłyszymy też kompozycje samego Włodka Pawlika, jednego z nielicznych polskich laureatów nagrody Grammy i jedynego, który zdobył to wyróżnienie dla polskiego jazzu. Podczas koncertu w synagodze mężczyzn obowiązują nakrycia głowy.


Teatr z Danii


Wtorek, 25.08.2020, godz. 17.30 i 20.30, Centrum Łowicka, ul. Łowicka 21. Bilety: 20 zł


Spektakl duńskiego teatru OFF OFF/PRODUKTION „Job – prosty człowiek” w reż. Rolfa Heima. Zręczny dowcip i inteligentny humor oraz muzyczne zakorzenienie we wschodnioeuropejskiej tradycji klezmerskiej towarzyszy opowieści „Job” o historii emigracji Mendla Singera, żydowskiego nauczyciela, z domu w małej rosyjskiej wsi do „nowego świata” na nowojorskim Manhattanie w czasach, gdy świat stoi u progu I wojny światowej. Sztuka oparta jest na powieści Josepha Rotha. W roli Mendela Singera i całej jego rodziny występuje znana duńska aktorka teatralna i filmowa Ina-Miriam Rosenbaum.


Zapomniane melodie


Wtorek, 25.08.2020, godz. 20, Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138. Bilety: 80 zł


Podczas tego koncertu Warszawskie Combo Taneczne wraz z Kapelą Zdzisława Kwapińskiego zagrają utwory z płyty pt. „Makatka”, którą muzycy z Janem Młynarskim na czele nagrali wspólnie z kwartetem grającym muzykę wiejską z ziemi radomskiej. „Makatka” to wiązanka zapomnianych melodii miejskich i wiejskich oraz próba odnalezienia wspólnego mianownika w muzyce miasta i wsi. Młynarski debiutuje także jako tekściarz, tworząc nowe „Kuplety Warszawskie 2020”.


Zamachowski czyta Singera


Piątek, 28.08.2020, godz. 17, Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9


Opowiadania Isaaca Bashevisa Singera przeczyta aktor Zbigniew Zamachowski. Na skrzypcach zagra Marek Wroński. Wstęp po potwierdzeniu obecności na: warschau-kf@bmeia.gv.at.


Stenka czyta Pereca


Niedziela, 30.08.2020, godz. 12.30, Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9


Aktorka Danuta Stenka przeczyta „Opowiadania chasydzkie” Icchoka Lejba Pereca. Wstęp po potwierdzeniu obecności na: warschau-kf@bmeia.gv.at.


Kayah & Transoriental Orchestra


Niedziela, 30.08.2020, godz. 19, Centrum Praskie Koneser, Plac Konesera 3


Podczas koncertu finałowego Warszawy Singera pt. „Bez granic” w Centrum Praskim Koneser w dawnej fabryce wódek wystąpi Kayah, a towarzyszyć jej będzie Transoriental Orchestra, z którą wykona piosenki inspirowane tradycyjną muzyką oraz pieśniami żydowskimi i sefardyjskimi z rożnych regionów Europy i Bliskiego Wschodu, w tym najbardziej znane pieśni w nowoczesnych i energetycznych koncertowych aranżacjach. Wstęp po potwierdzeniu obecności na: biurofestiwalowe@shalom.org.pl lub tel. 575 292 496, 731 617 015 – wejściówki do odbioru w Biurze Festiwalowym, ul. Senatorska 35.


XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, 22-30.08.2020. Bilety do nabycia na: www.ebilet.pl, www.teatr-zydowski.art.pl, w Biurze Obsługi Widzów (tel. 22 526 20 34; 22 850 64 50) oraz w kasach Teatru Żydowskiego: przy ul. Senatorskiej 35 (tel. 22 850 64 35) lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a (tel. 22 850 56 56). Więcej informacji na: www.shalom.org.pl.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji