Artykuły

Sopot. Zbliża się festiwal Literacki Sopot 2020

Dziewiąta edycja festiwalu Literacki Sopot mimo trudnych, pandemicznych warunków, w jakich została przygotowana, zapowiada się bardzo interesująco. W programie m.in. rozmowy o ekologii, o historii, a przede wszystkim o Kanadzie i kanadyjskiej literaturze.


Jak co roku Literacki Sopot koncentruje się na literaturze jednego kraju. W ubiegłym roku nad morzem gościliśmy Brytyjczyków, dwa lata temu - Francuzów i pisarzy francuskojęzycznych, w tym roku - Kanadyjczyków. Niektórzy goście przyjadą do Sopotu osobiście, z innymi - ze względu na pandemię koronawirusa - rozmowy odbędą się w formule łączącej spotkanie stacjonarne ze spotkaniem online.


"Spotkania z autorami, którzy mogli przyjechać do Sopotu, odbędą się na żywo, z odpowiednio zmniejszoną publicznością, natomiast rozmowy z zagranicznymi pisarzami będą stremowane na żywo prosto z Kanady" - tłumaczą organizatorzy. Oznacza to, że np. Patrick DeWitt, autor znakomitych i przezabawnych powieści "Bracia Sisters" (przeł. Paweł Schreiber) i "Podmajordomus Minor" (przeł. Krzysztof Majer) połączy się z Sopotem za pośrednictwem sieci, a rozmawiający z nim Aleksander Chudzik, tłumacze i publiczność będą w Państwowej Galerii Sztuki.


Czy hybrydowa formuła sprawi, że wszystkie spotkania będzie można zobaczyć też nie ruszając się sprzed komputera? Tak, niektóre z nich będą transmitowane na żywo na stronie Festiwalu na Facebooku, inne zostaną zarejestrowane i stopniowo będą publikowane na YouTubie. 


Kanadyjskich gości będzie więcej - David Szalay opowie o swojej najnowszej powieści "Turbulencje" (przeł. Dobromiła Jankowska), a Madeleine Thien, autorka o chińsko-malezyjskich korzeniach porozmawia o książce "Nie mówcie, że nie mamy niczego", która znalazła się w finale Bookera. Oba spotkania 21 sierpnia. Z kolei Esi Edugyan, autorka głośnej powieści "Washington Black" o niewolniku umykającym z plantacji na Barbadosie, połączy się z sopocką publicznością 22 sierpnia.


A 23 sierpnia o godz. 17 i 19 - jeszcze Michael Crummey - jego rozgrywająca się na przełomie XVIII i XIX w. powieść "Bez winy" (przeł. Michał Alenowicz) to premiera festiwalu, i Nicolas Dickner, który w "Nikolskim" (przeł. Magdalena Kamińska-Maurugeon) opisuje eskapadę trojga przyjaciół.


Ratowanie świata


Jednym z najważniejszych tematów Festiwalu będzie ekologia. To efekt porozumienia, przyjętego przez Koalicję Letnich Festiwali Literackich, do której należy też Literacki Sopot.


Na 20 sierpnia o godz. 19. w Państwowej Galerii Sztuki zaplanowano pokaz filmu "Antropocen. Epoka człowieka" i spotkanie z jego twórcami: Jennifer Baichwal i Nicholasem de Pencierem, które będzie można śledzić online. 


Rozmów o epoce człowieka będzie na festiwalu więcej. Stanisław Łubieński opowie o swojej "Książce o śmieciach" (21 sierpnia, godz. 13, Sopoteka), Dorota Masłowska, Ilona Wiśniewska i Colin Waters podyskutują o wpływie ludzkiej działalności na przyrodę (22 sierpnia, godz. 13, Państwowa Galeria Sztuki), a Adam Wajrak opowie o przyrodzie Białowieży (23 sierpnia, godz. 16, Hipodrom).


Najciekawsi debiutanci


Sopot kieruje reflektory na debiutantów. Będzie ich można spotkać każdego dnia festiwalu w sopockiej księgarni Smak Słowa o godz. 16. Kolejno 21 i 22 sierpnia o swoich tomach opowiadań opowiedzą Natalka Suszczyńska i Barbara Sadurska. Zarówno "Dropie" Suszczyńskiej, jak i "Mapa" Sadurskiej są nominowane do Nagrody im. Gombrowicza za debiut literacki. 


Dziennikarz i recenzent literacki Wojciech Szot zaprezentuje swój debiutancki reportaż "Panna Doktór Sadowska", o przedwojennej lekarce, pierwszej Polce, która uzyskała tytuł doktora nauk medycznych w Imperium Rosyjskim, prześladowanej za orientację seksualną (22 sierpnia, godz.16, księgarnia Smak Słowa). A o komedii historycznej "Król, który uciekł", inspirowanej panowaniem Henryka Walezego, opowie Jędrzej Napiecek (23 sierpnia, godz. 16, księgarnia Smak Słowa). 


Głośni autorzy


Na nadmorski festiwal, jak co roku, przybędą też uznani autorzy głośnych tytułów. Mikołaj Łoziński, którego "Stramer" został uznany za książkę roku magazynu "Książki" i ma szansę na nagrodę Nike, spotka się z Michałem Nogasiem w ramach cyklu Nogaś na plaży (20 sierpnia, godz. 14.30, plaża przy Klubie Atelier i Teatrze na Plaży). Dziennikarz "Wyborczej" w kolejnych dniach zaprosi do rozmowy też Olgę Gitkiewicz, Urszulę Zajączkowską i Macieja Zarembę Bielawskiego. 


Inny nominowany do Nike - reporter Paweł P. Reszka o swojej książce "Płuczki" porozmawia z Łukaszem Wojtusikiem (Sopoteka, 21 sierpnia, godz. 17). W tym samym miejscu, ale 20 sierpnia, o godz. 17 Paweł Goźliński przepyta autorów biografii "Walentynowicz. Anna Szuka raju". Sopot odwiedzą Anne Applebaum z książką "Czerwony świt" (przeł. Barbara Gadomska, Wanda Gadomska), w której pisze o tragedii Wielkiego Głodu w Ukrainie (23 sierpnia, godz. 15, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże) czy wielokrotnie nagradzany dziennikarz i tłumacz Martin Pollack (21 sierpnia, godz.13, Państwowa Galeria Sztuki). 


Gorące dyskusje 


Tradycyjnie Literacki Sopot to też miejsce fascynujących dyskusji. W tym roku to m.in. rozmowa o tym, czy klasyczne dzieła potrzebują nowych tłumaczeń, opowieść o pierwszych narodach Kanady i debata o tym, co można wyczytać z gier wideo. Emocji na pewno nie zabraknie. 


A na koniec - zapowiedź przyszłorocznej, włoskiej edycji festiwalu, z udziałem Krystyny Jandy. Wybitna aktorka przeczyta fragment książki Oriany Fallaci "Kapelusz cały w czereśniach".


"Są w tym fragmencie wątki, które rozwiniemy za rok – wolność, walka z przypisywanym losem, postać czarownicy jako kobiety, która szuka niezależności i własnej drogi wbrew dominującej kulturze" - zapowiadają organizatorzy. Jest na co czekać.


Literacki Sopot: 20 - 23 sierpnia. Spotkania odbywają się m.in. w Sopockiej Galerii Sztuki, Teatrze Wybrzeże (Scena Kameralna w Sopocie), na plaży (przy scenie Atelier). Na część wydarzeń trzeba się zapisywać, szczegóły www.literackisopot.pl 


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji