Artykuły

Podlaskie. LasFest pod znakiem wilka. Teatr, muzyka i film w lesie

Spektakle gospodarzy i gości, pokazy filmów krótkometrażowych, koncert Tymona Tymańskiego, I to wszystko w lesie i leśnej teatralnej stodole. Początek już dziś (11 sierpnia), a zaprasza Siedlisko Kultury Solniki 44.


Trzeci Festiwal Teatralny LasFest organizowany jest przez Dagmarę Sowę i Pawła Chomczyka z Grupy Coincidentia, którzy stworzyli magiczne i teatralne miejsce w lesie pod Solnikami, niedaleko Zabłudowa.


Festiwal pandemii się nie dał, choć ze względu na nią musiał w tym roku zrezygnować z kilku pomysłów, m.in. zaproszenia gości z zagranicy.


Teatr w lesie


Jak mówią twórcy – w programie tegorocznej edycji pod nazwą „Mamy Wilka” pojawią się „mroczne eksperymenty teatralne, drapieżne poszukiwania w obrębie lalkarstwa adresowanego do widza dorosłego, poetyckie łowy – próby pochwycenia efemerycznych obrazów i kontemplacje nocnego nieba zdobionego deszczem perseidów, muzyka łącząca w sobie dzikość z harmonią oraz nowość... leśne kino.


Dziś na otwarcie "The Monstrum Band'' - intrygująca koprodukcja Grupy Coincidentia i Teatru Lalki i Aktora ''Kubuś'' w Kielcach. To prawdziwa anarchia muzyczna. Szarpanie łańcuchami w blaszanej misce jest tak sugestywne, że samemu chciałoby się szarpania spróbować. A gdy jeszcze czyni to osobliwa galeria umarlaków spod znaku Frankensteina, wrażenie jest jeszcze większe. Ale "The Monstrum Band" to bynajmniej nie tylko złowieszczy koncert rockowo-punkowy i zabawa konwencją. To zdecydowanie coś więcej - bardzo aktualna opowieść o odrzuceniu, tresowaniu, rezygnacji ze swojego.


Natomiast w czwartek (13 sierpnia) unikatowy spektakl Tadeusza Wierzbickiego, absolwenta białostockiego Wydziału Reżyserii Teatru Lalek PWST, „Studnie światła". Wierzbicki jest autorem kilku nowych technik teatru wizualnego: teatr światła odbitego od formowanych luster, teatr cieni i witraży elektrostatycznych, teatr cieni magnetycznych, teatr światła naturalnego. Większość jego działań polega na prezentowaniu form na ekranie: cień, światło, odbicie. Wszystko opracowuje samodzielnie – od pomysłu przez scenografię po prezentacje.


A na finał znakomity Tymon Tymański zagra piosenki Grzegorza Ciechowskiego.


Ale to tylko część działań. Szczegółowe opisy na profilu facebookowym Solniki 44


Mamy Wilka


Co roku festiwal ma innego leśnego zwierzaka za patrona („w 2018 r. był nim Dzik – leśne uosobienie opanowania i impulsywności, w roku 2019 – Mech – roślina leśna o niepospolitych właściwościach”).


W tym roku trzecia edycja nosi tytuł „Mamy Wilka”.


– Trzecia odsłona LasFest – drapieżna i czuła jak jej patron - zainspirowana jest zwierzęciem zamieszkującym lasy okalające Siedlisko Kultury Solniki 44, zwierzęciem przypominającym o swej obecności conocnym rzewnym wyciem czy też sporadycznymi porwaniami młodych sztuk bydła z okolicznych łąk – opowiadają twórcy festiwalu LasFest Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk.


I dodają: – Budzący respekt swą drapieżną naturą, znakomitą organizacją watahy, siłą i bezkompromisowością, aktywizujący w człowieku postawy wzniosłe i romantyczne, rozczulający troskliwością wychowania młodych, postrzegany jako zwierzę piękne, silne i niedostępne WILK stał się inspiracją do skonstruowania programu trzeciej edycji festiwalu. Będzie to spotkanie ze sztuką o wysokiej randze, która pomimo swej siły, drapieżności, piękna i subtelności pozostaje skryta w rozmaitych „twórczych lasach” – miejscach, z których się wywodzi i z których co jakiś czas się wyłania, prezentuje, łowi nowe inspiracje, budzi respekt, zachwyca, by za chwilę zaszyć się z powrotem w swym naturalnym środowisku. Będzie to spotkanie ze sztuką, która pozostawia swój ślad, genotyp w nowych pokoleniach artystów. Będzie to także spotkanie ze sztuką młodych, zainfekowanych wilczym genem twórców.


LasFest Program


*Gatunki występujące w Polsce (spektakle krajowe):


„The Monstrum Band” Grupa Coincidentia & Teatr Kubuś – 11 sierpnia – godz. 20.00 (pożegnanie z tytułem) Monstrum Band


* LasLab (pokazy sesyjne, prace w toku, prezentacje laboratoryjne): „Studnie światła” Tadeusz Wierzbicki – 13 sierpnia, godz. 20.00 – 22.00


*Noc Perseidów (nocny spektakl spadających gwiazd z muzyką na żywo): Nagnajewicz/Jurco/Skorupski – 13 sierpnia, godz. 22.00


*Młodniak (pokazy prac studentów i świeżych absolwentów szkół artystycznych):


Spektakl „Oddaleńcy” Sakowicz/Cempura, 14 sierpnia, godz. 20.00;


*Las Móvi (leśny pokaz filmów krótkometrażowych): „Młode wilki” Replika LFF 2019, kurator Maciej Misztal, 14 sierpnia, godz. 21.30


* Rykowisko (wydarzenia muzyczne): „Tymański/Ciechowski” (Tymon Tymański gra piosenki Grzegorza Ciechowskiego), 15 sierpnia, godz. 20.00


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji