Artykuły

Chorzów. Teatr Ogrodowy ze sceną na najwyższym poziomie - w Szybie Prezydent

14 sierpnia rozpocznie się 14. sezon Chorzowskiego Teatru Ogrodowego. Będzie jednak inny niż zwykle. W programie jest m.in. monodram Rafała Rutkowskiego z wieży Szybu Prezydent.

14 sierpnia rozpocznie się 14. sezon Chorzowskiego Teatru Ogrodowego. Będzie jednak inny niż zwykle. W programie jest m.in. monodram Rafała Rutkowskiego z wieży Szybu Prezydent!


- Data ta wskazuje, że dzieje się coś wyjątkowego, choć nie życzyliśmy sobie tej wyjątkowości. Mowa oczywiście o koronawirusie, który utrudnia organizowanie wszelkich wydarzeń z udziałem publiczności - informuje Sergiusz Brożek, dyrektor artystyczny i pomysłodawca Chorzowskiego Teatru Ogrodowego. 


Zwykle Chorzowski Teatru Ogrodowy rozpoczynał się w pierwszy piątek sierpnia, a nawet wcześniej - już w połowie lipca na chorzowskich scenach odbywały się wydarzenia towarzyszące, zapowiadające festiwal. 


Scena na najwyższym poziomie


Na dodatek, wirus nadszarpnął budżet miasta, co wiąże się z brakiem pieniędzy na tegoroczną edycję CHTO. - Zastanawialiśmy się więc, czy robić rok przerwy, czy też pokazać coś, wykorzystując okoliczności. Coś, co nie wymaga obecności publiczności, a jednocześnie coś, co nie jest typową transmisją spektaklu, których ostatnio jest wiele w sieci - dodaje Naczelny Ogrodnik. 


Zdecydowano się na organizację skromnej odsłony festiwalu w dwa weekendy sierpnia. 


- Mam tendencję do tworzenia kolejnych scen podczas CHTO - mamy ich już siedem - postanowiliśmy zatem stworzyć jeszcze jedną scenę! Tak zwaną scenę »na najwyższym poziomie« - na wieży Szybu Prezydent w Chorzowie. To miejsce, gdzie aktor może stanąć, ale gdzie publiczność już się nie zmieści - wyjaśnia Brożek. 


Tym aktorem będzie, zaprzyjaźniony z CHTO, Rafał Rutkowski - artysta znany z Teatru Montownia w Warszawie i autorskich stand-upów.


- Przystał na nasz pomysł, aby wystąpić na wieży. Przedstawił swój autorski projekt, napisał podczas pandemii, specjalnie dla nas, scenariusz "Hejnału z wieży wyciągowej". Przyznał, że od dawna chciał zagrać hejnał z wieży! I zrobi to po swojemu - śmieje się Sergiusz Brożek. Kulisy występu owiane są tajemnicą, zna je tylko artysta. 


W jaki sposób będzie można obejrzeć ten intrygujący monodram? Będzie transmitowany w internecie, na kanale YouTube na żywo. Na wieży znajdą się kamery rejestrujące występ  Rutkowskiego i oczywiście sam Rutkowski. Początek o godz. 18. 


Godzinę później posiadacze biletów zobaczą one man show Rafała Rutkowskiego "To nie jest kraj dla wielkich ludzi" na dużej scenie Chorzowskiego Centrum Kultury. Już nie online, ale w sposób tradycyjny. Bilety: 60 zł. 


Posiadający na ten spektakl bilety widzowie będą mogli przyjść do CHCK-u godzinę wcześniej i obejrzeć "Hejnał..." na dużym ekranie. 


Warsztaty online


Data 15 sierpnia tradycyjnie podczas CHTO jest dniem Dziecinady - całodziennych warsztatów dla dzieci. - Co roku proponujemy zajęcia w teatr na świeżym powietrzu, w tym roku też będą, ale w internecie. Materiały publikowane są na naszej stronie internetowej - dodaje Brożek.


Samo CHTO zdarzy się jeszcze w jeden dzień - 28 sierpnia o godz. 18 w Sztygarce w Chorzowie zostanie pokazana komedia "Miłość i polityka" z Teatru Korez w Katowicach, a o godz. 20 na scenie Chorzowskiego Centrum Kultury odbędzie się recital Joanny Kołaczkowskiej. - Będzie to muzyczny finał CHTO organizowany we współpracy z CHCK-iem.


Ceny biletów niestety są wyższe.


- Zgodnie z nowymi wymogami w związku z trwającą epidemią, na widowni zmieści się znacznie mniej widzów. Bilety są więc droższe - po 60 zł na spektakle i 75 zł na recital. Prosimy też naszych sympatyków o wpłaty na rzecz Stowarzyszenia Sztygart, które jest organizatorem festiwalu. Przypominam - w tym roku nie otrzymaliśmy żadnego finansowego wsparcia  z budżetu miasta. Liczymy na was! - apeluje Sergiusz Brożek. 


Gazeta festiwalowa - „Sztajgerowy Cajtung” - będzie wydawana w formie cyfrowej. 


Szczegóły na stronie festiwalu


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji