Artykuły

Poznań. Odsłonięcie pomnika Bohdana Smolenia w grudniu

W grudniu, w okolicy czwartej rocznicy śmierci Bohdana Smolenia w Poznaniu stanie jego pomnik. Pierwotnie monument miał zostać odsłonięty w czerwcu, ale plany pokrzyżował koronawirus.

W grudniu, w okolicy czwartej rocznicy śmierci Bohdana Smolenia w Poznaniu stanie jego pomnik. Pierwotnie monument miał zostać odsłonięty w czerwcu, ale plany pokrzyżował koronawirus.


Bohdan Smoleń zmarł w grudniu 2016 roku, przez lata był związany ze stolicą Wielkopolski. Pomnik stworzony według projektu Piotra Sochy ma stanąć na skwerze między ulicą Rybaki a Strzałową. W sieci trwa jeszcze zbiórka pieniędzy na jego sfinansowanie.


- Koronawirus pokrzyżował nasze plany; dopiero teraz zaczynają się konsultacje społeczne, które miały się odbyć wczesną wiosną, po nich zapadną ostateczne decyzje i otrzymamy pozwolenie na budowę. Pomnik w zasadzie już jest gotowy, powoli kończy się też zbiórka pieniędzy. Cały czas jednak prosimy o wpłaty – powiedział PAP pomysłodawca przedsięwzięcia, wieloletni współpracownik i przyjaciel Bohdana Smolenia Krzysztof Deszczyński.


Środki na monument upamiętniający legendę polskiego kabaretu do czasu rozpoczęcia epidemii koronawirusa były zbierane m.in. na festiwalach kabaretowych, występach kabaretów i kabareciarzy w całej Polsce. Do budowy pomnika dołożyli się m.in. policjanci i miłośnicy strzelectwa.


- Zbliżamy się do zaplanowanych 200 tys. zł. Zbiórki w trakcie imprez kabaretowych najmocniej zasiliły nasz budżet. I znów: gdyby nie koronawirus, gdyby nie zawieszenie życia artystycznego – także kabaretowego, w kraju, mielibyśmy w czerwcu bogate otwarcie. Ale stało się inaczej, stąd potrzeba zbiórki przez serwis zrzutka.pl – wyjaśnił Deszczyński.


Pomnikowy Bohdan Smoleń będzie siedział na krześle przy kawiarnianym stoliku. Drugie krzesło będzie wolne. Projekt pomnika został wybrany w konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.


Bohdan Smoleń należał do artystów najmocniej kojarzonych ze stolicą Wielkopolski. Największą popularność zdobył, występując wraz z Zenonem Laskowikiem w poznańskim kabarecie Tey. Kabaret ten był w latach 70. i 80. ub. wieku jednym z symboli miasta.


Artysta urodził się 9 czerwca 1947 r. Ukończył Wydział Zootechniki Akademii Rolniczej w Krakowie. Występował w filmach i na estradzie; młodsze pokolenia kojarzą go z rolą listonosza Edzia w serialu "Świat według Kiepskich". W 2007 roku w Baranówku pod Mosiną (Wielkopolskie) stworzył Fundację Stworzenia Pana Smolenia.


Zmarł po długiej chorobie 15 grudnia 2016 roku.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji