Artykuły

Warszawa. Co usłyszymy na festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu?

23 koncerty orkiestrowe i kameralne, współczesne i na swobodniejszą nutę, wybitni dyrygenci, zwycięzca renomowanego konkursu, kameraliści Sinfonii Varsovii w akcji - 2 sierpnia rozpoczyna się na Grochowskiej 272. Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu.

23 koncerty orkiestrowe i kameralne, współczesne i na swobodniejszą nutę, wybitni dyrygenci, zwycięzca renomowanego konkursu, kameraliści Sinfonii Varsovii w akcji - 2 sierpnia rozpoczyna się na Grochowskiej 272. Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu.


Od 2 sierpnia do 3 września w Warszawie odbędzie się Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu im. Franciszka Wybrańczyka, który w tym roku wyjątkowo przyjmie formę letniego sezonu artystycznego w pawilonie koncertowym na Grochowskiej 272.


To cztery dni w tygodniu, cztery rodzaje wydarzeń i mnóstwo różnorodnej muzyki. W programie nie zabraknie utworów zmarłego w marcu tego roku Krzysztofa Pendereckiego, przez wiele lat dyrektora artystycznego orkiestry Sinfonia Varsovia. Koncerty z założenia nie trwają dłużej niż godzinę, współczesne - do 90 minut.


Kameralne niedziele z Sinfonią Varsovią


W niedzielne sierpniowe południa muzycy orkiestry Sinfonia Varsovia zamienią się w kameralistów, występując z różnorodnym repertuarem w takich zespołach, jak Sinfonia Varsovia Brass (instrumenty dęte blaszane), Sinfonia Varsovia Wind Quintet (kwintet instrumentów dętych drewnianych), Sinfonia Varsovia String Quintet (kwintet smyczkowy), a także trio smyczkowe i fortepianowe. Gwiazdą cyklu będzie francuski pianista Alexandre Kantorow, złoty medalista Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie (2019).


2 sierpnia - Sinfonia Varsovia Brass 


Festiwal rozpocznie się „Fanfarą dla Niepodległej”, jednym z ostatnich utworów Krzysztofa Pendereckiego, powstałym z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Program koncertu wypełnią głównie aranżacje. Na instrumentach dętych blaszanych zabrzmią „Wariacje na temat Paganiniego” skomponowane przez Witolda Lutosławskiego na dwa fortepiany, słynna piosenka Czesława Niemena „Sen o Warszawie” oraz „Birdland” i „Soul Bossa Nova” Quincy’ego Jonesa. Godz. 12 i 16.


9 sierpnia - Trio smyczkowe i trio fortepianowe z klarnetem


Znakomita skrzypaczka młodego pokolenia Celina Kotz jest prymariuszką tria smyczkowego Sinfonii Varsovii, w którym partnerują jej Mateusz Doniec na altówce i Piotr Mazurek na wiolonczeli. Muzycy wykonają dwa znakomite utwory Krzysztofa Pendereckiego powstałe na przełomie XX i XXI wieku - w tym okresie twórczości kompozytora pojawił się namysł nad pięknem natury i przemijaniem. Zabrzmi więc „Trio smyczkowe” z motywami z opery „Ubu Rex” i - z udziałem klarnecisty Karola Sikory - „Kwartet na trio smyczkowe i klarnet”, przywodzący na myśl intymność kameralnych dzieł Franciszka Schuberta. 


Drugą część koncertu wypełni Trio g-moll op. 8 w wykonaniu utalentowanej pianistki Aleksandry Świgut, skrzypaczki Agnieszki Guz i Katarzyny Drzewieckiej (wiolonczela) oraz utwory pianisty i aranżera Jana Drzewieckiego. Godz. 12 i 16.


16 sierpnia - Sinfonia Varsovia Wind Quintet i goście


Dworzak i Szostakowicz, Kilar i Bacewiczówna zabrzmią w wykonaniu wybitnych muzyków solistów orkiestry Sinfonia Varsovia, grających na instrumentach dętych drewnianych. Będzie bardzo tanecznie, bo zabrzmi walc i tańce słowiańskie, ale też tanga Astora Piazzolli, w których na bandoneonie zagra Klaudiusz Baran, a na koniec muzyka z przebojowego musicalu Leonarda Bernsteina „West Side Story”, a więc zapewne również słynne „Mambo”. Godz. 12 i 16.


23 sierpnia - Alexandre Kantorow i Sinfonia Varsovia String Quartet


Francuski wirtuoz fortepianu Alexandre Kantorow, urodzony 23 lata temu w owernijskim mieście Clermont-Ferrand i po studiach muzycznych w Paryżu, nazywany jest przez krytyków muzycznych „reinkarnacją Liszta” i „ognistym wirtuozem obdarzonym wdziękiem poety”. W ubiegłym roku triumfalnie zdobył złoty medal na słynnym Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego. Z kwintetem smyczkowym Sinfonii Varsovii (Anna Maria Staśkiewicz, Kamil Staniczek, Katarzyna Budnik, Marcel Markowski, Michał Sobuś) wykona II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina. Godz. 12 i 16.


30 sierpnia - Jakub Haufa, Ralph van Daal i Orkiestra Kameralna Akademii Sinfonia Varsovia


Klasycystycznie i klasycyzująco przedstawia się program koncertu, w którym pod kierunkiem skrzypka Jakuba Haufy, koncertmistrza orkiestry Sinfonia Varsovia, wystąpi orkiestra kameralna Akademii SV. To projekt edukacyjny, w którym studenci i absolwenci uczelni muzycznych terminują pod kierunkiem członków Sinfonii Varsovii w zawodzie przyszłego muzyka orkiestrowego. Wykonają Symfonię A-dur KV 201 Wolfganga Amadeusza Mozarta i nawiązujące do estetyki baroku i klasycyzmu „Trzy utwory w dawnym stylu” Krzysztofa Pendereckiego, a z oboistą Ralphem van Daalem - Koncert obojowy C-dur Franza Antona Hoffmeistera. Godz. 12 i 16.


Eksperymentalne wtorki - występy gościnne


Sinfonia Varsovia oddaje we wtorki swój pawilon koncertowy zespołom specjalizującym się w wykonywaniu muzyki nowej. Wystąpią: Ensemble Garage, Hashtag Ensemble, Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble i Małe Instrumenty. Po koncertach odbędą się rozmowy z artystami i kompozytorami.


4 sierpnia - Ensemble Garage


Niemiecki performersko-instrumentalny Ensemble Garage, którego członkinią jest polska pianistka Małgorzata Walentynowicz, przedstawi muzykę Jessie Marino, Brigitty Muntendorf, Stefana Streicha i Martina Schuttlera. Odbędzie się też prawykonanie drugiej wersji „Zero Waste” na sampler i wideo Moniki Szpyrki, kompozytorki działającej obecnie w Danii. Godz. 20.


11 sierpnia - Hashtag Ensemble


Znakomity zespół, którym dyryguje Lilianna Krych, a współpracowniczką programową jest flecistka Ania Karpowicz, przedstawi utwory Rafała Ryterskiego, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Agaty Zubel i Agnieszki Stulgińskiej. Godz. 20.


18 sierpnia - Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble


Krakowska grupa wykona utwory Jagody Szmytki, Caroli Bauckholt, Oyvinda Torvunda, Matthew Shlomowitza oraz Piotra Peszata, w którym będą amplifikowane rośliny, zgodnie z motywem przewodnim cyklu, którym jest natura. Godz. 20.


25 sierpnia - Małe Instrumenty


Szostakowicz, Strawiński i Satie w unikatowej wersji opracowanej przez Pawła Romańczuka i jego Małe Instrumenty. Zabrzmią też utwory własne założyciela i lidera tej grupy. Godz. 20.


Orkiestrowe czwartki z całym zespołem


Sinfonia Varsovia wystąpi pod batutą wybitnych dyrygentów: Jerzego Maksymiuka, Alexandra Vedernikova, Daniela Raiskina, Bassema Akiki i Michała Nesterowicza, prezentując muzykę symfoniczną różnych stylów i epok, od klasycyzmu po wiek XX i neoklasycyzm. W programie tych koncertów nigdy nie braknie muzyki polskiej.


6 sierpnia - Aleksander Vedernikov, Jakub Waszczeniuk i Sinfonia Varsovia


Poruszającą „Chaconne” na orkiestrę smyczkową, którą w 2005 roku Krzysztof Penderecki dedykował pamięci Jana Pawła II, poprowadzi od pulpitu koncertmistrz SV Jakub Haufa. Zabrzmi też II Symfonia D-dur na smyczki i trąbkę, w której solistą będzie Jakub Waszczeniuk, oraz piękna Serenada na smyczki C-dur op. 48 Piotra Czajkowskiego, którymi zadyryguje Alexander Vedernikov, główny dyrygent Royal Danish Opera i dyrektor muzyczny Teatru Michajłowskiego w Petersburgu. Godz. 19.


13 sierpnia - Daniel Raiskin, Arkadiusz Krupa, Zuzanna Elster i Sinfonia Varsovia


Swój „Koncert podwójny na obój i harfę” Witold Lutosławski skomponował w 1980 roku na zamówienie Paula Sachera, szwajcarskiego mecenasa muzyki i swego protektora, z myślą o Heinzu i Ursuli Holigerach jako wykonawcach. Utwór zabrzmi w wykonaniu Zuzanny Elster i Arkadiusza Krupy. Pod batutą Daniela Raiskina, głównego dyrygenta Słowackiej Orkiestry Filharmonicznej i dyrektora muzycznego Winnipeg Symphony Orchestra, zabrzmi także „Symfonia kameralna” op. 83a Dymitra Szostakowicza i „Tranquillo for small ensemble” Gii Kanczelego. Godz. 19.


20 sierpnia - Jerzy Maksymiuk, Jakub Haufa i Sinfonia Varsovia


Pod energiczną i silną ręką Jerzego Maksymiuka, twórcy Polskiej Orkiestry Kameralnej, prekursorki Sinfonii Varsovii, zabrzmi II Symfonia D-dur Ludwiga van Beethovena, ale też fortepianowa „Dziewczyna o włosach jasnych jak len” z cyklu „Preludiów” Claude’a Debussy’ego w orkiestrowej aranżacji samego Maksymiuka, uznanego przecież kompozytora. Jakub Haufa wykona liryczny „Koncert skrzypcowy” Andrzeja Panufnika, który polsko-angielski kompozytor dedykował swojej żonie, lady Camilli Panufnik. Godz. 19.


27 sierpnia - Bassem Akiki i Sinfonia Varsovia


Libańsko-polski dyrygent Bassem Akiki połączy klasyczny sznyt z rozrywkową nutą, dyrygując dwoma wczesnymi utworami Igora Strawińskiego, zapowiadającymi słodkie lata 20. XX wieku: inspirowany muzyką Scotta Joplina „Ragtime” na 11 instrumentów i „Symfonią na instrumenty dęte”. Zadyryguje też własnym utworem „Huis Clos”. Godz. 19.


3 września - Michał Nesterowicz i Sinfonia Varsovia


Finał festiwalu zabrzmi pełnią orkiestrowych barw. Pod batutą Michała Nesterowicza zabrzmi najpierw na rozgrzewkę uwertura „Ruy Blas” Feliksa Mendelssohna inspirowana tragedią romantycznego poety i pisarza Victora Hugo oraz arcydzieło lapidarnej wypowiedzi muzycznej - „Obrazki z wystawy” Modesta Musorgskiego, dzięki instrumentacji Maurice’a Ravela ujęte w feerię fantastycznej kolorystki dźwiękowej. 


Zabrzmi także prawykonanie zamówionego przez Sinfonię Varsovię utworu Wojciecha Kostrzewy „Concerto Varsovia”. Godz. 19.


Sobotnie poranki familijne


Cała rodzina uruchamia wyobraźnię pod wpływem dźwięków w sobotnie przedpołudnie.


6 i 22 sierpnia - Na ścieżkach dźwięków


Zespół DesOrient i muzyka filmowa Michała Lorenca pomogą dzieciom przenieść się w krainę wyobraźni. Godz. 11.


15 i 29 sierpnia - W muzycznej kuchni


Tomasz Pawłowski (fortepian), Jarema Jarosiński i  Radosław Mysłek (perkusja) oraz aktor Cezary Nowak opowiedzą o tym, jak brzmi kuchnia, gdy zaczynają grać talerze, pałeczki, garnki i kotły. Godz. 11.


Miejsce i bilety:


Wszystkie koncerty odbywają się w pawilonie koncertowym na Grochowskiej 272.


Ceny biletów: 10 zł (niedziele), 20 zł (czwartki), 15 zł (wtorki), 10 zł (soboty).


Liczba miejsc ograniczona ze względu na reżim sanitarny. Konieczne posiadanie maseczki.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji