Artykuły

Słupsk. Nowy Teatr zakończył wirtualny projekt warsztatów dla młodzieży licealnej

Internetowe warsztaty Nowego Teatru w Słupsku dobiegły końca. Przez dwa miesiące, w czasie pandemii, uczestnicy zajęć spotykali się w wirtualnej rzeczywistości, aby poprzez kontakt ze sztuką, poznać własną wartość.


Przez dwa miesiące młodzież z V Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyła w PROJEKCIE: #JA, czyli kreatywno-psychologicznych warsztatach organizowanych przez szkołę oraz Teatr Nowy im. Witkacego. Celem zajęć było podniesienie samooceny u nastolatków, którym ciężko było uwierzyć we własne możliwości oraz docenić swoje talenty. Jak twierdzą organizatorzy, dzięki realizacji artystycznych działań, młodzież mogła wyrazić emocje i otworzyć się na nowe formy autoekspresji.


- Czas pandemii jest trudny dla wszystkich. Zwłaszcza dla młodzieży, której zabroniono wychodzić z domu oraz z dnia na dzień zmieniono tryb życia. Warsztaty dały im możliwość spotkań i kreatywnego spędzenia czasu. Otworzyły nastolatków na sztukę współczesną oraz działalność artystów, których do tej pory nie znali - mówi Maria Pyrek, jedna z organizatorek warsztatów. - Dzięki zajęciom zaznajomili się z twórczością Mariny Abramović, Artiego Grabowskiego czy Piera Manzoniego. Niekonwencjonalne pomysły malarzy, performerów i rzeźbiarzy pokazały młodym ludziom różne formy autoekspresji, które miały być inspiracją do tworzenia własnych form wypowiedzi.


Dla uczestników zajęć ważna była przyjazna atmosfera i możliwość poznania swojej wartości, co u nastolatków bywa trudne.


- Projekt #JA był świetną formą spędzenia wolnego czasu - mówi Nikolas Żurawski, uczestnik zajęć. - Na warsztatach była mega miła atmosfera, zawsze mogłem przedstawić własne zdanie bez obawy, że zostanę wyśmiany czy niezrozumiany. Mogłem porozmawiać na ważne i ciekawe tematy, czego, niestety, nie doświadczam zbyt często w szkole. Ale też lepiej poznałem siebie i dostrzegłem nowe możliwości rozwoju.


Oprócz warsztatów kreatywnych prowadzonych przez Marię Pyrek i Natalię Królak, licealiści uczestniczyli w warsztatach psychologicznych moderowanych przez Aleksandrę Musielak.


Podczas tych zajęć pracowali nad zbudowaniem konstruktywnego obrazu siebie oraz podejmowali refleksję nad swoimi cechami. Z jednej strony uczyli dostrzegać swoje słabe i mocne strony, z drugiej ćwiczyli zmianę stosunku do siebie, tak, aby wzmocnić wiarę we własne możliwości. Młodzież przeszła również trening marzeń, podczas którego formułowała swoje cele i uczyła się planować drogę do ich osiągnięcia w przyszłości.


W projekcie wzięło udział 14 licealistów z V Liceum Ogólnokształcącego: Natalia Worach, Dominika Jastrzębska, Anastazja Szłyk, Dominik Idaczyk, Oliwią Gómiak, Natalia Krajewska, Piotrek Cywiński, Kajtek Prusiecki, Gosia Karkocka, Kacper Kula, Paulina Serafin, Nikolas Żurawski, Antoni Buraczewski, Klaudia Żółć. Finałowy filmik z pracami uczestników dostępny jest na kanale YouTube teatru.


Udział w projekcie był bezpłatny. Został zrealizowany w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2019-2021. Operatorem programu w województwie pomorskim jest Instytut Kultury Miejskiej, instytucja kultury Miasta Gdańska.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji