Artykuły

Warszawa. Teatr Żydowski powraca do gry na żywo

Stołeczny Teatr Żydowski wznowi 14 sierpnia stacjonarną działalność artystyczną przy zachowaniu wszystkich wytycznych, które zabezpieczają widzów przed zarażeniem COVID-19. Spektakle będą prezentowane na warszawskich scenach, choć teatr nie zrezygnuje też ze swojej obecności w internecie.


"Po wielu tygodniach działań online w ramach akcji TeatrŻydowskiWDomu, 14 sierpnia Teatr Żydowski wznawia stacjonarną działalność artystyczną. Na 14 sierpnia przygotowuje również premierę online spektaklu Nie ma według Mariusza Szczygła" - poinformowała Edyta Bach z Teatru Żydowskiego.


Teatr powraca do grania na żywo 14 sierpnia lżejszym repertuarem ogródkowym, kabaretowym weekendem "Przy szabasowych świecach" na letniej scenie w Ogrodzie Saskim, a od 22 sierpnia jego spektakle grane będą w ramach 17. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Widzowie zobaczą m.in.: "Szoszę", "Szabasową dziewczynę", "PeKiN" i "Balkon Goldy".


"Szoszę" w reż. Karoliny Kirsz będzie można obejrzeć 22 i 23 sierpnia na scenie Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa (aleja Niepodległości 141a). "To doceniony przez krytyków (...) spektakl o zatraceniu. Adaptacja wybitnej prozy laureata literackiej nagrody Nobla Izaaka Bashevisa Singera" - czytamy o przedstawieniu.


"Dla widzów spragnionych współczesnego, lekkiego, komediowego repertuaru teatr przygotował powrót Szabasowej dziewczyny na podstawie sztuki The convertible girl, amerykańskiego dramaturga Daniela Simona" - napisała Bach. Autorem przekładu jest Janusz Tencer, a reżyserem spektaklu – Marcin Sławiński. Spektakle będą grane na scenie Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa 26 i 27 sierpnia.


Monodram o żelaznej damie Izraela - premier Goldzie Meir - pt. "Balkon Goldy" w reż. Marty Miłoszewskiej, zobaczyć będzie można 23 sierpnia na Scenie Kameralnej im. Szymona Szurmieja TŻ (ul. Senatorska 35).


26 sierpnia teatr pokaże spektakl "Ginczanka. Chodźmy stąd" w reż. Krzysztofa Popiołka. "To muzyczno-poetycka opowieść o zbyt krótkim życiu utalentowanej Zuzanny Ginczanki, poetki międzywojnia" - czytamy w zapowiedzi. W roli Ginczanki wystąpi Ewa Dąbrowska, której towarzyszy muzyka na żywo w wykonaniu Andrzeja Perkmana.


28 sierpnia na Scenie Kameralnej im. Szymona Szurmieja TŻ pokazane zostanie przedstawienie "Dziś wieczorem: Lola Blau" w reż. Leny Szurmiej. "Mimo że nostalgiczna, to okraszona czarnym humorem opowieść o miłości do sceny i o trudnych życiowych wyborach wielu żydowskich artystów XX wieku" - napisano w zapowiedzi.


"PeKiN" autorstwa Agaty Biziuk i w jej reżyserii zaprezentowany zostanie na Scenie Kameralnej 30 sierpnia. To koprodukcja Teatru PAPAHEMA i Teatru Żydowskiego, dla której inspirację stanowiła historia Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.


"Rozprawa reporterska o kondycji człowieka i zagadnieniu utraty" wielokrotnie nagradzanego Mariusza Szczygła, jest kanwą najnowszej produkcji Teatru Żydowskiego Nie ma w reż. Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej. Premiera zaplanowana jest na 14 sierpnia na specjalnej platformie internetowej" - napisała Bach. Teatr planuje jeszcze w tym roku przygotowanie premiery tego utworu na scenie. W spektaklu, obok aktorów Teatru Żydowskiego, wystąpi sam autor książki. 


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji