Artykuły

Bydgoszcz. IV Magiczny Festiwal Świata Baśni i Bajek „Pozytywka" w sierpniu

Ponad 30 wydarzeń w trzech miejscach: Myślęcinek, TPB, MCK. Świat baśni i bajek zapanuje w Bydgoszczy po raz czwarty i „zaczaruje" nawet ściany na Śródmieściu.

O ostatnich dniach wakacji na razie nikt nie myśli, ale kiedy już nastąpią, możemy być pewni, że w Bydgoszczy będą one niezwykle za sprawą IV Magicznego Festiwalu Świata Baśni i Bajek „Pozytywka". Bo jak zapewniają organizatorzy, czyli Fundacja Kultury Pozytywka, festiwal odbędzie się mimo pandemii, oczywiście z zachowaniem norm ochrony przed koronawirusem.


Od 27 do 30 sierpnia czekają nas zatem cztery kolorowe dni pełne kreatywnej zabawy i wrażeń, których dostarczą zaproszone zespoły artystów z Japonii, Litwy i całej Polski.


- Na cztery festiwalowe dni zaplanowaliśmy ponad 30 wydarzeń dla dzieci i ich rodziców. Większość z nich dziać się będzie w Myślęcinku, ale całodniowe pokazy artystyczne odbywać się będą także w Teatrze Polskim w Bydgoszczy oraz Miejskim Centrum Kultury. Z festiwalowymi działaniami zagościć chcemy też w miejskiej przestrzeni Śródmieścia, w której powstaną baśniowe minimurale 3D - mówi Aneta Pytlak, pomysłodawczyni i dyrektorka „Pozytywki".


Otwarcie festiwalu w ostatni czwartek sierpnia we wspomnianym Myślęcinku, gdzie powstanie miasteczko artystyczne wraz ze strefą gastronomiczną, sceną, telebimem, namiotami dla wystawców i artystów.


„Pozytywkę" 2020 zainauguruje Teatr Klinika Lalek, która zadomowiona jest w zabytkowej stacji kolejowej, mianowicie Stacji Wolimierz. To właśnie klimat tego miejsca kilka lat temu dla Anety Pytlak i fundacji stała się inspiracją do stworzenia w Bydgoszczy festiwalu dla najmłodszych, jakiego jeszcze nie było. Teatr Klinika Lalek trzy lata temu, podczas pierwszej edycji „Pozytywki", w deszczu zaprezentował nam "Cyrk bez przemocy" z ogromnymi marionetkami na Wyspie Młyńskiej.


- Mamy nadzieję, że tym razem Klinika Lalek wystąpi przy pięknej pogodzie. Widowisko z udziałem ich wielkich marionetek będzie mieć jeszcze bardziej niesamowity klimat, bo odbędzie się wieczorem z podświetleniem - zdradza Aneta Pytlak, dodając, że w Myślęcinku będzie bardzo familijnie także przez wszystkie pozostałe festiwalowe dni. Odbywać się będą m.in. spektakle i koncerty. A wszystko dziać się będzie w miasteczku o pow. 8000 mkw.


- Od 17 lipca planowane j est zniesienie ograniczenia liczby uczestników wydarzeń plenerowych. Mimo tego, nasz festiwal zapewni odpowiednią przestrzeń, zgodnie z przepisami epidemiologicznymi (5 mkw. wolnej przestrzeni na osobę) - zapewnia organizator.


„Pozytywka" jako jedyny w regionie festiwal ma specjalną ofertę do tzw. najnajów, czyli dzieci od 3. miesiąca do 3. r.ż. - Spektakle dla najmłodszych dzieci będą się odbywać w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Z kolei do MCK-u zaprosimy na wydarzenia dzieci nieco starsze. Młodzieży zaproponujemy m.in. multimedialny spektakl z muzyką na żywo czy spotkanie z bajarką - zapowiada dyrektorka „Pozytywki".


Co ważne, artystyczne pokazy w tych miejscach będą się odbywać kilkukrotnie w ciągu dnia, tak by w sali mogła się znajdować „przepisowa" liczba osób.
Wejściówki na wydarzenia, również te w Myślęcinku, będą dostępne w sierpniu poprzez stronepozytywkafestiwal.pl.


Z festiwalu każdy będzie mógł mieć też wyjątkowe selfie. - Bydgoski artysta malarz Adam Strzałkowski stworzy interaktywne murale 3D (na wysokość do 2,5 m). Każdy będzie mógł stać się ich częścią, robiąc sobie zdjęcie - dodaje Aneta Pytlak, która zdradziła, że murale (planowanych jest od 3 do 5 sztuk) mają zostać w Śródmieściu „na stałe". Fundacja czeka obecnie na zgodę ze strony miasta.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji