Artykuły

Warszawa. "Ośrodek wypoczynkowy" i Łąka Leśmiana na weekend w stolicy

W weekend na wydarzenia kulturalne zapraszają m.in. Szkoła E.Plater 31, CSW Zamek Ujazdowski, Muzeum POLIN oraz Komuna Warszawa. W tej ostatniej będzie można dwukrotnie zobaczyć spektakl „Ośrodek wypoczynkowy” w reżyserii Anny Smolar.


Zapowiada się przyjemny weekend w Warszawie. Można go zacząć od jogi w plenerze, potem wybrać się do również plenerowego lumpeksu nad Wisłą, obejrzeć film na leżaku w kinie letnim i wypić za zdrowie Trasy Łazienkowskiej, która obchodzi właśnie urodziny.


KINO


Roman Gutek uruchamia kino plenerowe przed Muranowem (ul. Andersa 5). W piątek i w sobotę (17 i 18 lipca) o 20.30 obejrzycie tam przedpremierowo „Daleko od Reykiaviku", nowy film twórcy przeboju „Barany. Islandzka opowieść”. Fabuła koncentruje się wokół wiejskiego życia, którego rutyną wstrząsają nieoczekiwane zdarzenia, a w ich centrum znajdzie się Inga. Kiedy z jej życia niespodziewanie zniknie mąż, a bohaterka odkryje jego tajemnice, smutek zamieni się w gniew skierowany przeciwko lokalnej wspólnocie.


Swoje własne kino plenerowe ma również Wola. W Parku Szymańskiego w każdy piątek wakacji można zobaczyć ambitne filmy. W ten piątek o 21.30 zostanie wyświetlony „Cudowny chłopak”. Film opowiada o przygodach Auggiego, który od urodzenia ma zdeformowaną twarz. W nowej szkole próbuje udowodnić rówieśnikom, że piękno to więcej niż wygląd.


W sobotę w kinie przed Elektrownią Powiśle (ul. Dobra 42) zobaczycie o 19.30 film dokumentalny „Bellingcat: prawda w czasach postprawdy”. Bellingcat to pierwszy w historii obywatelski internetowy serwis śledczy zajmujący się ujawnianiem prawdy o współczesnych zagadkowych sprawach – od katastrofy lotu Malaysia Airlines po tajemnicze zatrucie Siergieja Skripala, rosyjskiego szpiega w Wielkiej Brytanii.


Dzielnica Włochy również nie zostaje w tyle. W kinie na boisku Szkoły Podstawowej nr 94 (ul. Cietrzewia 22a) będzie można w tę sobotę obejrzeć hit „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Początek seansu o 21.45.


JEDZENIE


Jeśli jesteście głodni i mieszkacie na Ochocie, musicie koniecznie spróbować w Ocho (Teatr Ochoty, ul. Reja 9)  placków z kiszonej kapusty, majonezem ziołowym i przyprawą dukkah z orzechami laskowymi. Albo buraczanych klusek śląskich z zielonym pesto. Albo pierożków z kimchi z wyrazistym sosem, które może są trochę za suche, ale jako przekąska sprawdzają się idealnie. To miejsce stało się centrum towarzyskiego i kulinarnego życia dzielnicy. Codziennie wieczorem można tam spotkać sąsiadów, w ciągu dnia na trawniku bawią się dzieci i pieski. Ochota bardzo potrzebowała takiego miejsca.


Tradycyjnie przy Skwerze AK Granat, tuż przy Królikarni, rozłoży się Targ Śniadaniowy. Stoiska z wyszukanym jedzeniem będą czekały na mieszkańców Mokotowa w niedzielę od 10 do 17.


Po obowiązkowym zamknięciu (uważajcie na pandemię!) na plac Konstytucji wróciła restauracja W orbicie słońca (ul. Marszałkowska 45/49). Hitem jest tam pizza neapolitańska, a także śniadania. Po sąsiedzku działa nieco nadęty Warmut z wyjątkowo dobrymi drinkami.


IMPREZY


W ten weekend można wybrać silent disco. W piątek od 21.30 do 4 nad ranem w sobotę słuchawki z muzyką będą czekały na wszystkich chętnych w Szkole (ul. Emilii Plater 31). Do wyboru będą trzy kanały z muzyką, głównie klubową.


Z kolei w sobotę odbywa się impreza z Vogule Poland w Iskrze na Polu Mokotowskim (ul. Wawelska 5). Start popularnej „Windy do nieba” o 21.


W niedzielę Trasa Łazienkowska kończy 46 lat. Z tej okazji kluby i bary na jej - nomen omen - trasie przygotowały specjalne atrakcje. Komisariat 17 (aleja Stanów Zjednoczonych 67/D6) organizuje spotkanie z Rafałem Wodzickim, który opowie o znaczeniu Trasy dla Grochowa. Start o 18. W klubokawiarni Itepe (po sąsiedzku z Komisariatem) będzie można dostać do każdego zamówienia kawę za złotówkę, w Lalce Marszałkowskiej pod numerem 27/35 wszystkie napoje bezalkoholowe będą tańsze na hasło „urodziny Trasy Ł”, a w Stacji Grochów (ul. Grochowska 178/184) w menu pojawi się specjalny Burger Łazienkowski, a także drinki Inżynier Karwowski (whisky, likier cassis, Sprite) i Kobieta Pracująca (rum, marakuja).


Zamek Królewski w niedzielę, 19 lipca, wraz z innymi europejskim rezydencjami królewskimi będzie brać udział w 5. edycji akcji Palace Day. To będzie dzień pełen atrakcji zarówno w ogrodach zamkowych, gdzie będą miały miejsce promenady muzyczne i spacer architektoniczny, jak i we wnętrzach, gdzie specjalne atrakcje muzyczne przygotowano dla dzieci. Wstęp wolny.


Wielki Antykwariat Winyli i Książek odbędzie się w niedzielę, 19 lipca, w Elektrowni Powiśle. Wystawi się tu kilkanaście antykwariatów, sklepów winylowych oraz prywatnych wystawców książkowo-płytowych. Można będzie kupić książki już od złotówki oraz uzupełnić swoją kolekcję winyli. Początek o godz. 11.


PLENER


CSW Zamek Ujazdowski (ul. Jazdów 2) zaprasza przez cały weekend od 12 do 20 na wyprzedaż książek i plakatów wycofanych z muzealnej biblioteki. W sprzedaży za jedyne 2 zł znajdą się katalogi z wystaw polskich i zagranicznych artystów, przekrojowe publikacje o kulturze i sztuce, foldery, albumy i plakaty, książki polsko- i obcojęzyczne.


Również w niedzielę własny kiermasz organizuje klub sportowy AKS Zły. Od godz. 11 na Placu Zabaw nad Wisłą (tuż obok Syrenki i Barki) będzie można kupić klubowe meczówki, klasyczne T-shirty z autorskimi wzorami, maski osłaniające twarz, breloki z logo AKS, szale i czapki.


O 12. w Fali na Płycie Desantu rozłoży się lumpeks. To wydarzenie stworzone dla wszystkich, którzy mają za dużo ubrań w szafie. Można przynieść swój wieszak, a wpisowe wynosi 0 zł. Na miejscu będzie można wrzucić kilka drobnych na Chlebem i Solą, czyli inicjatywę pomagającą migrantom mieszkającym w Warszawie.


Okazuje się, że w weekend w wielu miejscach w Warszawie można ćwiczyć wspólnie jogę. I tak w niedzielę od godz. 10 matę można rozłożyć w parku Żołnierzy Radzieckich (trójkąt pomiędzy ulicą Żwirki i Wigury i ROD Ogrodnik). Ćwiczenia organizuje Stowarzyszenie Aktywności Miejskich Rozkwit i mogą na nie przyjść osoby w każdym wieku i o różnym stopniu zaawansowania. Z kolei mieszkańcy Żoliborza mogą ćwiczyć w niedzielę o godz. 10 pod Prochownią (ul. Czarnieckiego 51), a czytelniczki z Ursynowa mogą się porozciągać w parku Przy Bażantarni w sobotę o 10. 


Na Łące Leśmiana przy Muzeum Polin (od strony ul. Lewartowskiego) w sobotę 18 lipca odbędzie się spotkanie z Łukaszem Skopem, miejskim ogrodnikiem, autorem bloga "Bez-Ogródek", który opowie o roślinach i ziołach możliwych do uprawy w naszym najbliższym otoczeniu. Początek o godz. 11. Obowiązują zapisy: bilety.polin.pl.


W ramach Lata Konesera w niedzielę, 19 lipca, w Butelkowni można obejrzeć fotografie zwierząt, a o godz. 10 odbędą się pokazy szkolenia psów, warsztaty edukacyjne i przyrodnicze zabawy dla dzieci.


WYSTAWY I TEATR


Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52) otwiera w piątek o 10 wystawę fotograficzną Zeldy Klimkowskiej, która zdjęcia robiła na przełomie lat 90. i 2000 swoim praskim sąsiadom. Do portretów zapraszała głównie osoby, które spotykała na co dzień: sprzedawczynię z narożnego sklepu, bywalca pobliskiej kawiarni, „opiekuna” podwórka Inżynierska 3. Swoich modeli prosiła o wskazanie miejsca sesji fotograficznej, najlepiej w prywatnej przestrzeni, gdzie portretowany czułby się swobodnie. Ekspozycję można oglądać w wybrane dni do godz. 18.


Komuna Warszawa (ul. Emilii Plater 31) zaprasza na pokaz spektaklu „Ośrodek wypoczynkowy” w reżyserii Anny Smolar. „Ośrodek ten, podobnie jak pozostałe tego typu placówki, wychodzi naprzeciw pragnieniom towarzyszącym każdemu obywatelowi. Potrzebie świętego spokoju, nieangażowania się w cudze sprawy, zadbania o własny interes i komfort. Pobyt w ośrodku pomoże zapomnieć o wszystkim tym, co nie jest dla kuracjuszy przyjemnością, odnaleźć swoje skrywane potrzeby”. Do teatru można przyjść w sobotę i niedzielę o 19.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji