Artykuły

TV. Powstała antologia filmów krótkometrażowych "W domu"

- W izolacji każdy tkwił w swojej bańce, skorupce metaforycznego jajka - wspomina Renata Gąsiorowska. - Sprawa nie jest oczywista. Dużo rzeczy nabrało dzięki izolacji wartości, na przykład rozmowa - twierdzi Jan P. Matuszyński. Animatorka i reżyser nakręcili filmy do antologii HBO "W domu".


Pandemia COVID-19 mocno uderzyła w artystów, którzy z dnia na dzień musieli wstrzymać projekty, zmienić plany i spędzać czas izolacji w skrajnej niepewności. Czternaścioro polskich ludzi sztuki dostało od HBO zadanie, które zapewne pomogło niektórym zabić czas i z zmierzyć się z zaistniałą sytuacją. W taki sam projekt zaangażowali się twórcy z Finlandii i Hiszpanii. 


Antologia 10-minutowych filmów „W domu” to projekt ciekawy głównie dlatego, że jest zróżnicowany. Reżyserzy i reżyserki pochodzą z bardzo różnych światów, poza tym posługują się w większości przypadków wyrazistym autorskim językiem.


Andrzej Dragan, czyli niezwykle interesująca postać na scenie nie tylko artystycznej, ale również naukowej (jest fizykiem, fotografem, autorem książki „Kwantechizm, czyli klatka na ludzi” i filmów krótkometrażowych), zrobił imponującą wizualnie, utrzymaną w klimacie science fiction interpretację wiersza Czesława Miłosza „Piosenka o końcu świata”, z udziałem Dobromira Dymeckiego.


Trudno się z jego wizją nie zgodzić, bo pandemia, choć w naszych oczach nie jest apokalipsą, to w krótkim czasie zmieniła świat. Zapewne na zawsze. I nie wiadomo, do czego to doprowadzi.


Zaskoczył Mariusz Treliński, światowej sławy reżyser operowy. Stworzył bezpretensjonalny, dowcipny montaż impresji nakręconych telefonem. Taki zlepek drobnych obrazków skradzionych codzienności zamkniętej w domu nad jeziorem i krótkich refleksji na temat własnej twórczości teatralnej. Przyznał też, że opera wydaje mu się z jednej strony czymś doskonałym, a z drugiej zbędnym.


W sedno trafił Paweł Łoziński. Jego "Ludzie i maski" to dowcipny zapis rozmów przeprowadzonych z balkonu z przypadkowymi przechodniami. Zabezpieczeni maskami przed "morowym powietrzem" ludzie czasem komentują sytuację jak w filmach Barei, innym razem rzucają przelotnie uwagę, która wyciska łzy z oczu. 


Ciekawą formalnie wypowiedzią jest animacja Renaty Gąsiorowskiej, 29-letniej animatorki, która zdobyła światowy rozgłos brawurowym filmem „Cipka” o niespodziewanych konsekwencjach samotnej imprezy pewnej dziewczyny. Jej „Dom w skorupce” to opowieść o izolacji introwertycznej bohaterki, zamkniętej w domu z chłopakiem, od którego paradoksalnie też się oddala. Dziewczyna dla relaksu ogląda w internecie stream z życia kur, nie zdając sobie sprawy z tego, że sama żyje jak pisklę w jajku.


Jan P. Matuszyński z kolei postawił na klasyczny, intymny dokument, w którym się zresztą specjalizuje. Tym razem wziął na warsztat własną rodzinę i domowe otoczenie. Podgląda je zachwyconym okiem przyszłego ojca nienarodzonego jeszcze dziecka.


"W domu"


antologia filmów krótkometrażowych, Polska 2020, reż. Jacek Borcuch, Andrzej Dragan, Krzysztof Garbaczewski, Renata Gąsiorowska, Magnus von Horn, Paweł Łoziński, Jan P. Matuszyński, Tomek Popakul, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Skonieczny, Małgorzata Szumowska / Michał Englert, Mariusz Treliński, Anna Zamecka / Sung Rae Cho i Xawery Żuławski


premiera: 16 lipca, HBO GO


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji