Artykuły

Kraków. Na ruinach kina Wrzos buduje się Teatr KTO

Trwa budowa nowej siedziby krakowskiego Teatru KTO na miejscu dawnego kina Wrzos w Podgórzu. W nowoczesnym centrum kultury oprócz sceny pojawią się także przestrzenie wystawiennicze, kawiarnia i plenerowe kino.

Trwa budowa nowej siedziby krakowskiego Teatru KTO na miejscu dawnego kina Wrzos w Podgórzu. W nowoczesnym centrum kultury oprócz sceny pojawią się także przestrzenie wystawiennicze, kawiarnia i plenerowe kino.


Najpierw rozebrano mury dawnego kinoteatru Wrzos, a teraz na ich miejscu trwa budowa nowej siedziby Teatru KTO. Zgodnie z projektem przy ul. Zamoyjskiego 50 powstanie wielofunkcyjna sala teatralna z rozsuwanym dachem, ruchomą sceną i widownią liczącą 180 miejsc, które będzie można ustawić na kilka sposobów, tak by jak najlepiej przystosować je do potrzeb spektaklu. Pojawią się także przestrzenie wystawiennicze i biurowe z tarasem na piętrze, kawiarnia i przeszklone foyer. W ramach projektu ma zostać zagospodarowana również działka za budynkiem, na której powstanie dostępny dla wszystkich bez względu na program teatralny ogród.

- Siedziba zmienia oblicze teatru KTO i pokazuje rozwój myślenia o naszej działalności – mówi dyrektor teatru Jerzy Zoń. – W nowym miejscu podkreślamy jeszcze wyraźniej to, co było naszą mobilnością w szeroko pojętym znaczeniu – jako poruszaniu się pomiędzy miastami, państwami, między kulturami, ale też mobilność umysłową. W KTO zawsze byliśmy otwarci na to, by oprócz spektakli scenicznych, realizowane były w nim przedstawienia poza siedzibą, w plenerze, na ulicy, na festiwalach – dodaje dyrektor KTO.


W przygotowywanym teraz programie znajduje się projekt, który zakłada prezentacje na nowej scenie KTO nie tylko repertuarowych spektakli teatru, ale również goszczących w Krakowie grup z całego regionu, kraju, a także Europy i świata. Wszystkie przedstawienia będzie łączyć jedna, kluczowa dla krakowskiego teatru idea wypowiedzi, która w dużej części polega na operowaniu obrazem, dźwiękiem, ciałem, rzadziej – słowem. Będą to spektakle na granicy performatyki i tańca, pantomimy i teatru ruchu. – Chodzi o szeroki strumień działalności teatralnej, która poza produkcją swoich przedstawień, uwzględnia również udostępnienie sceny najciekawszym zespołom z całego świata – podkreśla Jerzy Zoń.


Niedziele z kolei zostaną zaplanowane według programu dla najmłodszych. W ramach cyklu „Dziecko, dzieci, dzieciństwo” powstanie repertuar obejmujący warsztaty i spotkania zogniskowane wokół dwóch zagadnień tematycznych: tolerancji oraz ochrony środowiska. W niedzielnym planie znajdą się przedstawienia teatralne dla dzieci, nauka rzeźby i malowania, lekcje improwizacji, tańca, a także sztuka gotowania – wszystko z wyeksponowaniem tych dwóch wiodących wątków.

- To będzie jeden dzień w tygodniu, w którym teatr stanie się najnowocześniejszym domem kultury. Miejscem warsztatowym, miejscem spotkań, nawiązywania więzi społecznych, szczególnie lokalnych, bo chcemy, aby Teatr KTO stał się ważnym miejscem dla mieszkańców Podgórza - dodaje dyrektor placówki.

W ogrodzie przylegającym do teatru będzie można umieścić mobilny amfiteatr dla 100 osób. Ogród stanie się też miejscem plenerowych pokazów filmowych. Jak zaznacza Jerzy Zoń, filmy wyświetlane pod gołym niebem będą dotyczyły tematyki bliskiej samemu teatrowi – opowiedzą o sztuce teatralnej, sztuce tańca, wokalistyki.

Łączna powierzchnia zabudowy wyniesie prawie 600 metrów kwadratowych. Teatr KTO będzie miał powierzchnię użytkową 842 metrów kwadratowych. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia ma sięgnąć 14 mln zł. Prace budowlane mają zakończyć się na przełomie 2020 i 2021 roku.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji