Artykuły

Warszawa. XX Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu

Od 2 sierpnia do 3 września kilkudziesięciu artystów z Polski i zagranicy wystąpi na 23 wydarzeniach XX Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. Przez cały miesiąc cztery razy w tygodniu w Pawilonie Koncertowym na Grochowskiej 272 wybrzmiewać będzie muzyka wielu odsłon i gatunków w interpretacjach Sinfonii Varsovii oraz zaproszonych gości. Nie zabraknie dzieł mistrzów klasyki, fabularnych koncertów familijnych oraz nowego cyklu z muzyką współczesną.


„Otwieramy się na spotkanie z publicznością i przeżywanie muzyki granej na żywo podczas wyjątkowej, jubileuszowej odsłony festiwalu, powołanego przez jednego z ojców Sinfonii Varsovii” – mówi dyrektor Sinfonii Varsovii, Janusz Marynowski, zapraszając na wydarzenia XX Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. Rozbudowana formuła festiwalu obejmować będzie koncerty kameralne, orkiestrowe, familijne oraz z muzyką współczesną. Wszystkie wydarzenia odbędą się w otoczonym zielenią Pawilonie Koncertowym na Grochowskiej 272 w Warszawie, który od 2 sierpnia do 3 września będzie tętnił muzyką wielu gatunków.


Sinfonia Varsovia pod batutą uznanych dyrygentów: Alexandra Vedernikova, Daniela Raiskina, Jerzego Maksymiuka, Bassema Akiki i Michała Nesterowicza wystąpi w czwartkowe popołudnia. W repertuarze koncertów m.in. dzieła polskich twórców XX-wiecznych, czyli Mała Suita na orkiestrę kameralnąi Koncert podwójny na obój, harfę i orkiestrę kameralnąWitolda Lutosławskiego i Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika. Ponadto dzieła rosyjskich kompozytorów m.in. Serenada C-dur na smyczki op. 48Piotra Czajkowskiego i Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego. Nie zabraknie także dzieła kompozytora, którego 250. rocznica urodzin przypada w tym roku, czyli Ludwiga van Beethovena. Ponadto podczas jednego z koncertów będzie można usłyszeć premierowe wykonanie utworu Concerto Varsovia napisanego specjalnie dla Sinfonii Varsovii przez kompozytora młodego pokolenia, laureata wielu konkursów kompozytorskich, Wojciecha Kostrzewę. Koncerty poprowadzą znani dziennikarze i krytycy muzyczni, m.in. Jacek Hawryluk, Adam Suprynowicz, Marcin Majchrowski i Urszula Urzędowska.


W mniejszych zespołach, takich jak Sinfonia Varsovia Brass, Sinfonia Varsovia String Quintet, Sinfonia Varsovia Wind Quintet, trio smyczkowe i fortepianowe, muzycy orkiestry zaprezentują się podczas niedzielnych spotkań muzycznych. Na koncertach będzie można usłyszeć kompozycje europejskich i amerykańskich twórców gatunków tanecznych oraz aranżacje utworów artystów związanych z Warszawą – Henryka Warsa i Czesława Niemena. 23 sierpnia razem z muzykami Sinfonia String Quintet wystąpi zwycięzca Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego, francuski pianista Alexandre Kantorow. Znany warszawskiej publiczności z festiwalu Szalone Dni Muzyki artysta, wykona partię solową Koncertu fortepianowego f-moll Fryderyka Chopina w wersji na fortepian i kwintet smyczkowy. Z kolei 30 sierpnia na scenie spotkają się tegoroczni uczestnicy Akademii Sinfonia Varsovia, profesor oboju z Konserwatorium w Maastricht, Ralph van Daal oraz muzycy Sinfonii Varsovii. W programie dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz bliskiego orkiestrze kompozytora, byłego dyrektora artystycznego, Krzysztofa Pendereckiego.


Nowością na jubileuszowej edycji festiwalu będą Eksperymentalne wtorki, w całości poświęcone muzyce współczesnej. Program czterech koncertów będzie skupiał się na związkach natury i muzyki. Wystąpią Hashtag Ensemble, Spółdzielnia Muzyczna, Małe Instrumenty i Ensemble Garage. Artyści wykonają dzieła takich twórców, jak Jessie Marino, Brigitta Muntendorf, Matthew Shlomowitz, Agata Zubel i Jagoda Szmytka. W programie także premierowe utwory Moniki Szpyrki, Piotra Peszata, Rafała Ryterskiego i Pawła Romańczuka. Po koncertachodbędą się rozmowy z artystami, które poprowadzi Wioleta Żochowska, kuratorka cyklu.


Organizatorzy nie zapomnieli o młodych słuchaczach, dla których przygotowali interaktywne koncerty z muzyczną fabułą. W tym roku odbędą się Poranki familijne zatytułowane Na ścieżkach dźwięków – wędrówki po świecie fantazji i W muzycznej kuchni.


Wydarzeniem towarzyszącym XX Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu będzie organizowane przez Fundację Sztuka Ciała plenerowe widowisko muzyczno-teatralne Pędy. Dźwiękowym fundamentem spektaklu są fale wytwarzane przez rośliny, do których każdorazowo powstają nowe elektroniczne improwizacje. W spektaklu wezmą udział aktorzy, a przewodniczył im będzie przedstawiciel warszawskiego teatru plenerowego i eventowego, AKT.


Festiwal odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym i z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa. Podczas wydarzeń w Pawilonie Koncertowym publiczność obowiązuje zakrywanie ust i nosa za pomocą maseczki lub przyłbicy. Przed każdym koncertem odbędzie się pomiar temperatury ciała metodą bezdotykową oraz dezynfekcja dłoni. Wszyscy uczestnicy festiwalu zobligowani są do uzupełnienia formularza z danymi osobowymi dot. stanu zdrowia w związku z epidemią COVID-19.


Bilety na festiwal do nabycia online od 6 lipca i na dwie godziny przed koncertem.


Ceny biletów na poszczególne wydarzenia


Koncerty kameralne (niedziela): 10 zł
Koncerty orkiestrowe (czwartek): 20 zł
Eksperymentalne wtorki (wtorek): 15 zł
Poranki familijne (sobota): 10 zł
Wydarzenie towarzyszące, widowisko Pędy (8 sierpnia): wstęp wolny


Więcej informacji na stronie sinfoniavarsovia.org


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji