Artykuły

O naturze Polaków

Do tej pory niewystawiana w Polsce, niedokończona przez autora sztuka (a właściwie misteria - jasełka) Tadeusza Micińskiego będzie miała swoją premierę w sobotę w Teatrze Współczesnym.

"Królewna Orlica" została napisana w latach 1915-17. - Mówi o czymś, o czym współczesne sztuki nie mówią, i dlatego jest interesująca. Bardzo mało w literaturze współczesnej jest sztuk, których autorzy próbowaliby opowiedzieć coś o naturze Polaków - twierdzi Krystyna Meissner, reżyserka.

Akcja "Królewny..." toczy się w zamku położonym na granicy niemiecko-rosyjsko-austriackiej, w którym wegetują Polacy, od chłopów po arystokrację. Nad ich głowami toczy się wojna. Oni sami próbują przetrwać; wystawiają jasełka, a tytułowa Orlica to metafora Polski.

Tadeusz Miciński żył na przełomie XIX i XX wieku, jego najbardziej znanym utworem jest powieść "Nietota" (1910 r.), obok niej "Xiądz Faust" (1913 r.) i pośmiertnie wydane "Mene-Mene-thekel Upharisim!..." (1931 r.). W swoich dramatach (m.in. "Noc rabinowa" z 1902/3 roku. "Kniaź Patiomkin" - 1906 r" "W mrokach złotego pałacu, czyli Bazylissa Teofanu"- 1909 r.) nawiązywał do poetyki marzeń sennych oraz do misterium filozoficzno-społecznego. W spektaklu wykorzystano fragmenty: "Końca Wenety", "Mściciela Wenety", "Nietoty", "Do źródeł duszy polskiej", "Walki o Chrystusa".

Jacy jesteśmy? Krystyna Meissner w swoim przedstawieniu zastanawiać się będzie nad "polską mentalnością" i tymi cechami, z którymi wciąż się szamoczemy - brakiem poszanowania dla pracy, skłonnościami do anarchizmu, lekkomyślnością, pobłażaniem pijaństwu.

Premierowe przedstawienie zobaczymy już jutro, następne spektakle 26, 28 i 29 stycznia o godz. 19.15. Bilety są po 26 zł . i 16 zł (ulg.).

Tradycyjnie w najbliższy czwartek po premierze - 30 stycznia - planowana jest premiera studencka z tańszymi biletami i spotkanie z twórcami spektaklu. Bilety na ten wieczór kosztują 10 zł i są przeznaczone dla studentów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji