Artykuły

Do Brukseli z Buenos Aires

Ostatnie dni tego tygodnia należą do jednych z najważniejszych dla przyszłości unijnej konstytucji. Chory premier RP poleciał do Brukseli negocjować jak najkorzystniejsze dla Polski zapisy, od których w przyszłości zależeć będzie znaczenie naszego kraju w Unii Europejskiej. Nie ma co ukrywać jednak, że dla naszej przyszłości duże znaczenie ma również operatywność regionalnych biur poszczególnych województw Bo o ile generalnie ma znaczenie, jak reprezentowani jesteśmy lokalnie, to dla nas, mieszkańców województwa łódzkiego, najważniejsze jest, jak dbają o nasze interesy nasi przedstawiciele.

Biuro jest bardzo ważne

O tym, jak ważne jest prężnie działające biuro regionalne, nie trzeba nikogo przekonywać: do jego zadań -upraszczając - należy m.in. promowanie okręgu, który reprezentuje, w konsekwencji powinno owocowa korzystnymi kontraktami.

Jednym z pierwszych działań Doroty Garstki, dyrektora Regionalnego Biura Województwa Łódzkiego, była wizyta w Brukseli Teatru im. Jaracza. Największa łódzka scena teatralna zaprezentowała w Konsulacie RP w Brukseli monodram Gabrieli Muskały "Podróż do Buenos Aires".

W Konsulacie RP pojawili się za-proszeni goście: dyplomaci, szefowie innych regionalnych biur i polskich przedstawicielstw, Polonia. Gabrielę Muskały oklaskiwano na stojąco, po świetnie zagranym spektaklu artystka długo dziękowała za gratulacje, teatr natomiast za kolejne zaproszenia.

- Nieczęsto nadarza się okazja obejrzenia w Belgii tak świetnego przedstawienia - mówi Maria Głowacz z European Commission. - Belgijski teatr stoi na niskim poziomie, Polacy, nawet ci mieszkający tu długo, ze zrozumiałych względów wolą kontakt z polskim językiem. Uważam, że łódzki Teatr imienia Jaracza to świetna wizytówka polskiej kultury, choć z racji bariery językowej spektakle dramatyczne adresowane mogą być do węższego grona odbiorców, niż na przykład muzyczne.

Takie wizyty to jednak nie tylko sposób na występ poza granicami kraju, ale także możliwość nawiązania kontaktów i pierwsze kroki do zbliżenia do Unii. Mogą spowodować większe zainteresowanie instytucją, a później pomóc w uzyskiwaniu funduszy na działalność artystyczną, lecz nie tylko. Budżet Unii przewiduje pomoc dla państw potrzebujących, kłopot w tym, że nie wszyscy potrafią zeń korzystać.

- Zdarzają się sytuacje, że w po-szczególnych komisjach unijnych pojawiają się wnioski źle wypisane, albo trafiają do adresata z opóźnieniem - mówi Robert Bryła, konsul generalny RP w Brukseli. -A unijni urzędnicy odrzucają takie wnioski natychmiast. Merytoryczny błąd wyklucza z konkurencji, a zainteresowanych pomocą z Unii jest wielu.

Sprowadzenie do Brukseli "Podróży do Buenos Aires", będącej pierwszą prezentacją Teatru im. Jaracza, to jednocześnie pierwsza taka idea Doroty Garstki.

- Mam wiele pomysłów na promocję naszego- regionu - mówi Dorota Garstka. - Mam nadzieję, że większość uda mi się zrealizować, zwłaszcza że wizyta "Jaracza" została tak dobrze przyjęta.

Kto to jest Muskania?

Wśród publiczności spore zaciekawienie wzbudzało autorstwo "Podróży do Buenos Aires". Wiele osób pytało "Kto to jest Amanita Muskała?". Ciekawość łatwo było zaspokoić, ponieważ pod tym pseudonimem ukryły się siostry Muskały: aktorka Gabriela i tłumaczka literatury niemieckiej - Monika. Obie panie zasypywane były komplementami i toczyły długie dyskusje z widzami - uczestnikami bankietu, jaki wydał wspólnie Konsulat RP i teatr.

- Jak każdego aktora ucieszyło mnie gorące przyjęcie publiczności -mówi Gabriela Muskała. - Jako współautorka zadowolona jestem także z opinii publiczności o dramacie.

Amanita Muskaria pracuje nad kolejnym tekstem teatralnym. Wspólne pisanie nie jest jednak łatwe, bo siostry mieszkają w dużym oddaleniu: Gabriela w Łodzi, Monika w Salzburgu.

- Mamy z tym pewien kłopot, ponieważ rzadko widujemy się, co utrudnia wymianę myśli - mówi Monika Muskała. - Najczęściej jest tak, że wysyłamy sobie wzajemnie to, co napisałyśmy, czytamy, nanosimy uwagi i później ustalamy ostateczną wersję.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji