Artykuły

Kraków. Odmrażanie kultury po krakowsku

Wielkie otwarcie Teatru im. Słowackiego, kino na dachu, premiera w Teatrze Ludowym czy koncertyjazzowe. Krakowska kultura nareszcie odmraża się po pandemii koronawirusa. I cale szczęście, bo patrzenia w ekran, nawet w kulturalnym celu, mamy serdecznie dość.

Po raz pierwszy od trzech miesięcy możemy znowu wybierać w propozycjach kulturalnych. Nie wszystkie instytucje zdecydowały się jeszcze na całkowite otwarcie, niektóre jednak zapraszają gości już dziś.

"Słowak" otwiera głowy

Spektakularne otwarcie po trzech miesiącach izolacji zaplanował na dziś Teatr im. Słowackiego. Choć w ostatnich dniach odnotowano tam przypadek koronawirusa, a na pracowników padł blady strach, dyrektor Krzysztof Głuchowski zapewnia, że teatr jest odkażony i bezpieczny dla wszystkich.

- Po tygodniach izolacji, po dziesiątkach spotkań online i obcowania ze sztuką tylko poprzez ekran monitora, po zamknięciu fizycznym i psychicznym... Otwieramy teatr! - cieszy się dyrektor.

Artyści "Słowaka" powitają publiczność... na balkonie teatru. Z tego miejsca, w ramach koncertu "Otwieramy głowy", zaśpiewają piosenki z najpopularniejszych przedstawień teatru, m.in. "Lalki", "Hamleta", "O kotach", "Born by Boney M" czy "Turnus mija, a ja niczyja".

- Czekaliśmy na ten moment długo, mam nadzieję, że widzowie również. Dlatego spotkajmy się! W reżimie sanitarnym, ale znowu razem, znowu na żywo - zaprasza Głuchowski.

Koncert plenerowy "Otwieramy głowy" dziś o godz. 20.30 na placu św. Ducha. Wstęp wolny.

Projekcje pod gwiazdami

To nie koniec spotkań z kulturą "na wysokości". Kino Agrafka zaprasza stęsknionych za seansami filmowymi na projekcje pod gwiazdami. Inauguracja postpan-demicznej rzeczywistości kinowej dziś wieczorem na dachu przy Krowoderskiej 8.

Co na dobry początek w nowej rzeczywistości? Przedpremierowe pokazy filmów z tegorocznej edycji Festiwalu Wiosna Filmów. "Sekret bogini Fortuny" w reżyserii mistrza włoskiego kina Ferzana Ózpetka, to nie tylko wzruszający dramat, ale przede wszystkim, w obliczu dzisiejszej narracji politycznej stosowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, film nad wyraz aktualny. Opowiada bowiem o parze gejów, pod których opiekę trafia dwójka małych dzieci. Artur i Alessander jako opiekunowie, o dziwo, radzą sobie całkiem nieźle

W programie Kina na Tarasie ponadto m.in. najnowszy film Roya Anderssona "O nieskończoności" (20 czerwca), nowy komediodramat węgierskiego mistrza absurdu Gabora Reisza - "Najgorsze wiersze świata" (21 czerwca) oraz film inspirowany bestsel-lerową powieścią Jacka Londona - "Martin Eden" (22 czerwca). Reżim sanitarny w kinie? Właściciele Agrafki uspokajają, że na sali i dachu jest bezpiecznie. P Inauguracja Kina na Tarasie dziś o godz. 21.30 na dachu Agrafki (Krowoderska 8). Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, pokazy filmowe będą odbywały się codziennie. Bilety na seanse w cenie 15-23 zł (w zależności od dnia i zniżki). Liczba miejsc ograniczona, nie ma możliwości rezerwacji. W razie niepogody filmy będą pokazywane w sali kinowej.

Profetyczne wizje Lema

"Słowak" to niejedyny teatr, który wraca do gry po społecznej kwarantannie. W piątkowy wieczór na Dużej Scenie Teatru Ludowego pierwsza postpandemiczna premiera - "Solaris" wg Stanisława Lema w reżyserii Marcina Wierzchowskiego.

Dlaczego Lem? - Historia rozgrywająca się w zamkniętej przestrzeni statku kosmicznego, w niezwykły sposób koresponduje z tym, czego przez ostatnie miesiące doświadczaliśmy. Zanurzenie się w niemal profetycznych wizjach Stanisława Lema pozwoli nam wrócić w przestrzenie sztuki przeżywanej już nie w sieci, ale w prawdziwym spotkaniu z drugim człowiekiem - mówi Marcin Wierzchowski, reżyser "Solaris".

Premiera spektaklu dziś o godz. 19 na Dużej Scenie (os. Teatralne 34). "Solaris" jest ostatnim etapem projektu "Przewodnicy zmysłów" dla osób niedowidzących i slabowidzących. Jego zakończenie, spotkanie z cyklu Science First organizowane we współpracy z Instytutem Psychologii UJ, zaplanowano na 30 czerwca. Rozmowę będzie można oglądać na żywo lub w sieci.

Kim jest "Konformista" po pandemii

Sąsiadująca z Teatrem Ludowym Łaźnia Nowa otworzyła drzwi dla widzów przed tygodniem. Były łzy wzruszenia i obietnice powrotu do normalności. Niebawem pierwszy łaźniowy spektakl po pandemii - "Konformista" w reżyserii Bartosza Szydłowskiego. Bohaterem tytułowym jest wzorowany na "Konformiście" Al-berto Moravii Marcel Klerykoski. Jego historię zaadaptował w 2018 roku na teatralną scenę Mateusz Pakuła, dramatopisarz i dramaturg. O bohaterze mówi: - Marcel Klerykoski żyje połowicznie. Nie interesuje go przygoda życia, ryzyko, jakie ze sobą niesie. Szuka gotowych odpowiedzi, zwalniających go z odpowiedzialności i dających pozorne poczucie bezpieczeństwa. Pragnie się dostosować do większości, podporządkować jej, opanować lęk i uporządkować chaos.

"Konformistę" obejrzymy w dniach 26-28 czerwca o godz. 19 na Dużej Scenie Łaźni Nowej (os. Szkolne 25). Bilety w cenie 30 zt (ulgowy) i 50 zł (normalny) na stronie bilety. laznianowa.pl.

Jazz z Krakowa

Stęsknieni za jazzem? Wszystkim tym, którzy już nie mogą doczekać się koncertów 25. Summer Jazz Festivalu Kraków, organizatorzy postanowili zrobić niespodziankę. Dziś, jutro i w niedzielę wystąpią Agnieszka Grocho-wicz z zespołem, New Bonę oraz Adam Pierończyk.

Zaproszeni artyści to goście trwającego od poniedziałku cyklu koncertów "Jazz z Krakowa", w ramach którego na scenie Studia S5 Radia Kraków występują muzycy związani z miastem. W piątkowy wieczór posłuchamy wokalistki Agnieszki Grocho-wicz, jutro (sobota) na radiowej scenie wystąpi kwintet New Bonę, zaś niedzielny wielki finał uświetni koncert jednego z najważniejszych polskich saksofonistów, Adama Pierończyka.

Koncertom będą towarzyszyły krótkie prelekcje Witolda Wnuka, twórcy i dyrektora Summer Jazz Festivalu Kraków oraz Antoniego Krupy, muzyka i dziennikarza. Podczas prelekcji zostanie przedstawiona krótka historia festiwalu oraz zapowiedziana książka "Jazz w Piwnicy pod Baranami - 25 lat festiwalu" (Wydawnictwo PWM).

Transmisje koncertów można śledzić codziennie do niedzieli (21 czerwca) o godz. 19.05 na stronie Radia Kraków. Szczegóły na stronie cracjazz.com

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji