Artykuły

Tarnów. Nowa dyrektor artystyczna Teatru Solskiego i plany na sezon 2020/21

Matylda Baczyńska, aktorka Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie została nową dyrektor artystyczną tej sceny. Zastąpiła na tym stanowisku Marcina Hycnara, który po trzyletniej kadencji pożegnał się z tarnowskim teatrem.

Nominację nowej dyrektor artystycznej ogłosił dyrektor naczelny Solskiego Rafał Balawejder. "To jest tak, że w teatrze mamy jasny podział ról - mnie w obsadzie przypada rola złego policjanta, który bywa srogi, uciążliwy, niestety, nie zgadza się na wszystkie pomysły, jest też stoperem przy wszystkich wydatkach i projektach. Z radością witam więc Matyldę Baczyńską - kogoś, kto będzie dobrym policjantem, która ma wnieść energię, dobre emocje, swoją pracowitość i zaangażowanie" - powiedział dyrektor.

Jak przypomniał, Baczyńska w 2011 roku, cztery lata po ukończeniu krakowskiej PWST (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych) związała się z teatrem w Tarnowie. "Chcielibyśmy być dumni z Tarnowa, z tych ludzi, którzy tutaj są. Matylda Baczyńska związała się z tą sceną przed wieloma laty i swoim zaangażowaniem, nie tylko na scenie, ale także zaangażowaniem społecznym, swoimi pomysłami, bardzo dobrą energią stara się każdego dnia udowadniać, że to właśnie w teatrze poznaje się najlepszych przyjaciół" - podkreślił Balawejder.

Baczyńska wyraziła nadzieję, że uda jej się kontynuować pracę, którą zaczął Marcin Hycnar, co przełoży się na jeszcze wyższą frekwencję. "Ogromnie się cieszę, że tak trudny obowiązek przyjdzie mi spełniać w mieście, w którym teatr jest ważnym miejscem, mieście, w którym każdy wie, gdzie jest teatr i co można w nim zobaczyć - mam nadzieję, że uda mi się tę sytuację utrzymać" - wyznała nowa dyrektor artystyczna.

Teatr Solskiego 6 czerwca wznowił działalność po przerwie spowodowanej epidemią, wystawiając premierę bajki "Jaś i Małgosia" w reżyserii Matyldy Baczyńskiej. W tym sezonie scena ma w planach jeszcze jedną premierę - przygotowaną przez Piotra Fronia adaptację "Braci Karamazow" Fiodora Dostojewskiego, w reżyserii Marty Streker. Widzowie po raz pierwszy zobaczą ten spektakl w piątek 19 czerwca.

Jak zapowiedział dyrektor, po przerwie wakacyjnej Solski powróci premierą farsy "Mayday" przygotowaną na 24. Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia w Tarnowie. W zamierzeniu dyrekcji - zdradził Balawejder - przyszły sezon ma zostać poświęcony pamięci Edwarda Żentary, b. dyrektora tarnowskiego teatru, który zmarł w 2011 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji