Artykuły

Reżyseria: Krystian Lupa

Bohaterami najnowszej premiery Teatru Polskiego są ludzie z marginesu, będący na dnie życia społecznego, zawodowego czy rodzinnego. Sztuka Maksyma Gorkiego "Na dnie" powstała w 1902 r. W grudniu tego roku wystawił ją słynny moskiewski teatr MChAT, rok później była premiera w Berlinie.

Warsztatowy spektakl - szkic do premiery pt. "Wyspa" - mogli obejrzeć widzowie Wrocławskiego Forum Dramaturgii Współczesnej 3 grudnia na dużej scenie Teatru Polskiego.

Krystian Lupa "Na dnie" oglądał w Edynburgu i Hamburgu. - Zainteresowałem się tym tekstem, bo to, co zobaczyłem, wydało mi się szalenie aktualne, współcześnie ważkie - opowiadał przed premierą. - Wyobraziłem sobie ostrzejsze widzenie bohaterów. Spotkania z tymi ludźmi są szokujące i z tych szokujących momentów chciałem zaczerpnąć materię aktorską. Bardziej nam zależało na próbie wejścia w pozytywną wyobraźnię tych ludzi: ich poczucie godności, niewymarłe idee. Nienawidzę, jak w teatrze pokazuje się prymitywnych biednych. Nie mamy prawa tak powierzchownie tych ludzi oceniać, trzeba z nimi utożsamiać się na tyle, na ile nas stać. To łagodzi nasz spektakl, który przyjmuje taką stylistykę, jaka wyłania się z relacji międzyludzkich. Co to znaczy "na dnie"? Człowiek tak często mówi o sobie, że jest "na dnie", że musi "wydobyć się z dna", że to określenie stało się frazesem - uważa Krystian Lupa.

Reżyser zaprojektował również scenografię do spektaklu. Autorem muzyki jest Jacek Ostaszewski.

W przedstawieniu wystąpią: Zygmunt Bielawski (Kostylew), Halina Rasiakówna (Wasilisa), Ewa Skibińska (Natasza), Dominika Figurska (Anna), Zofia Baj-no (Nastia- gościnnie), Ferdynand Matysik (Miedwiediew), Marcin Czarnik (Kleszcz), Krzysztof Dracz (Piepieł), Teresa Sawicka, która zagra w spektaklu premierowym, później występować będzie na zmianę z Bożeną Baranowską (Kwasznia), Krzesisława Dubielówna (Bubina), Miłogost Reczek (Aktor), Paweł Miśkiewicz (Satin), Wojciech Ziemiański (Baron), Henryk Niebudek (Łuka), Tomasz Lulek (Aloszka).

W foyer teatru można oglądać wystawę, na którą złożyły się zdjęcia, plakaty, afisze do spektakli Krystiana Lupy zrealizowanych w Teatrze Polskim - "Immanuela Kanta" w 1996 r., słynnego dyptyku "Dama z jednorożcem" i "Kuszenie cichej Weroniki" w 1997 roku oraz "Prezydentek" z 1999 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji