Artykuły

Warszawa. Teatr Baj zaprasza na słuchowisko "A niech to czykolada!"

Z okazji obchodów Dnia Teatru Publicznego, które w tym roku trwają cały tydzień, przygotowaliśmy dla Was jeszcze jedną propozycję. Tym razem mamy nadzieję, że dacie się zaprosić do zagadkowej Zylirii stworzonej przez Pawła Beręsewicza w książce "A niech to czykolada!".

"A niech to czykolada!" to słuchowisko dla młodych detektywów, którzy radzą sobie z rozwiązaniem czykoladowej zagadki lepiej niż dorośli. Elementy zaskoczenia, nieoczywista fabuła, wartka akcja, piosenki i humor czynią opowieść frapującą i jednocześnie lekką. Słuchowisko powstało na podstawie spektaklu "A niech to czykolada!" wyreżyserowanym przez Ewę Piotrowską w Teatrze Baj w 2016 roku. Przedstawienie wciąż można zobaczyć (a właściwie to mamy nadzieję, że niedługo będzie można zobaczyć) na naszej scenie.

W opowieści ukryta jest zagadka. Poznajemy dwa zupełnie różne od siebie światy. To, czy mają ze sobą coś wspólnego, okazuje się w miarę rozwoju akcji. Pierwsza część słuchowiska dzieje się w Zylirii. Jest to kraina, w której inaczej mierzy się czas. Rytm życia Zyliryjczyków wyznaczają następujące po sobie cyklicznie Zjawienia, Obecności, Zniknięcia oraz okresy Pustki. Dzień Zjawienia to wielkie święto - wówczas przybywa z nieba Wielka Dłoń, która przynosi jakąś cenną Rzecz (za każdym razem inną) i zostawia ją na rynku miasta na kilka dni - to czas Obecności. Następnie Wielka Dłoń zjawia się ponownie, aby zabrać Rzecz z powrotem. Rozpoczyna się wtedy czas Pustki. W Zylirii bliżej poznajemy Olego, jego rodziców i przyjaciół oraz Burmistrza. Ole, jak każde dziecko, marzy o tym, aby Obecność trwała dłużej niż Pustka. Czy udaje mu się spełnić marzenie?

W drugiej części słuchowiska poznajemy historię sławnego iluzjonisty Bombaliniego, który przez wielu uważany był za magika wszechczasów. O magii i czarowaniu marzył od dziecka, nie spodziewał się jednak, że jego kariera potoczy się tak niespodziewanym torem a przygotowane przez niego magiczne sztuczki mogą wymknąć się spod kontroli. Co z tego wyniknęło?

Książka "A niech to czykolada!" Pawła Beręsewicza, wydana przez Wydawnictwo Literatura, w 2010 roku zdobyła III Nagrodę w Konkursie im. Astrid Lindgren.

Słuchowisko dostępne jest od 21 maja (czwartek) od godz. 9:00 do 23 maja (sobota) do godz. 21:00.

Słuchowisko dedykowane dzieciom od 8 roku życia.

***

"A niech to czykolada!"

autor: Paweł Beręsewicz

adaptacja: Paweł Beręsewicz i Roksana Jędrzejewska-Wróbel

teksty piosenek: Roksana Jędrzejewska-Wróbel

reżyseria: Ewa Piotrowska

muzyka, realizacja nagrania, sound design, miks, mastering - Wojciech Błażejczyk

nagrania zrealizowano w Studio Domu Kultury Praga oraz SerekTopiony Studio.

Wystąpili:

Elżbieta Bielińska - Dama, Głos Cyrkowy

Andrzej Bocian - Tata Olego, Wróż Jurek, Turysta Paździoch

Malwina Czekaj - Burmistrz, Zbieraczka Historii

Marta Gryko-Sokołowska - Mama Olego, Pani w szkole, Królowa Elżbieta

Marcin Marcinowicz - Turysta 2, Dlat, Strażnik, Facet z Wykrywaczem Metalu

Piotr Michalski - Turysta 1, Twojak, Biznesman

Robert Płuszka - Bombalini, Cwaniak

Marek Zimakiewicz - Ole, Kurier

W nagraniu muzyki wzięli udział:

Oliwier Andruszczenko - klarnet

Wojciech Błażejczyk - gitara, bas, sample

Wojciech Bylica - perkusja

Elżbieta Drozdowska - flet

Łukasz Owczynnikow - kontrabas

Marta Piórkowska - skrzypce

Wojciech Psiuk - saksofony

Od kilku tygodni staramy się urozmaicać spędzony w odosobnieniu czas przemycając do Waszej codzienności nieco teatralnej magii. Można z niej skorzystać wchodząc codziennie na naszą stronę internetową i profil facebookowy, do czego serdecznie zachęcamy.

Wydarzenie prezentowane w ramach obchodów Dnia Teatru Publicznego w Polsce organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

#czekamy

#teatrbajwpodrozyposieci

#zostańwdomuzkulturą

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji