Artykuły

Białystok. "Zemsta nietoperza" online. Kolejne 3 poniedziałki z operetką

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na kolejny spektakl online na kanale YouTube. Będzie to "Zemsta nietoperza". Transmisja pierwszego aktu operetki już 11 maja. "Zemsta nietoperza" online. Kolejne 3 poniedziałki z operetką

"Zemsta nietoperza" uznana została za arcydzieło operetki wiedeńskiej. Po pierwszym wystawieniu zdobyła wszechświatową sławę i do dziś niepodzielnie króluje w repertuarach największych teatrów operowych. Dzieło "króla walca" swoją popularność zawdzięcza błyskotliwym dialogom, dowcipnym, zaskakującym sytuacjom i śmiałej erotyce. Całość historii wieńczy porywająca muzyka przepełniona bogactwem melodii, oddająca charakter karnawałowych zabawi nastroju beztroski. Wszystko to tworzy niepowtarzalną atmosferę i pozwala przeżyć wspaniały wieczór wypełniony śpiewem i śmiechem.

Akcję operetki osadzono w XIX-wiecznym podwiedeńskim kurorcie. Wzięty finansista, skazany przez sąd na karę więzienia - Gabriel von Eisenstein, postanawia ostatni dzień swojej wolności spędzić na balu wydanym przez księcia Orłowskiego. Zarówno on, jak i jego żona Rozalinda oraz ich pokojówka Adela zostają wciągnięci w intrygę misternie zaplanowaną przez doktora Falka - przyjaciela Eisensteina. Impreza jest w istocie pretekstem do ośmieszenia Eisensteinia, który rok wcześniej podczas zabawy karnawałowej porzucił Falka w centrum Wiednia, zmuszając go do powrotu do domu w stroju nietoperza.

Inscenizacja Opery i Filharmonii Podlaskiej to barwne przedstawienie kostiumowe budowane w oparciu o współczesne środki wyrazu, zrealizowane z rozma­chem i dbałością o detal. Reżyser spektaklu w mistrzowski sposób odtwarza klimat XIX-wiecznego Wiednia. Lekką dłonią uchyla kurtynę i wprowadza widza na pełne przepychu salony wiedeńskich elit. Na szczególną uwagę zasługuje również warstwa wizualna - akcja operetki rozgrywa się w efektownych scenografiach nawiązujących do secesji wiedeńskiej. Główną inspiracją projektów scenograficznych stały się prace jednego z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli secesji - Gustava Klimta, projekcje multimedialne przedstawiają grafiki Alfonsa Muchy.

Transmisja pierwszego aktu operetki rozpocznie się o godz. 19.00 na kanale na YouTube Opery i Filharmonii Podlaskiej. Akt 2. obejrzeć można będzie w kolejny poniedziałek (18.05), a akt 3. w jeszcze następny (25.05). Wszystkie projekcje rozpoczynają się o godz. 19.00.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji