Artykuły

Gdańsk. Finaliści szóstej edycji projektu "Teatralny Pasjans"

"Teatralny Pasjans" to pionierski w skali Europy projekt edukacyjny Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, w którym we wspólnym działaniu artystycznym spotykają się grupy młodzieży szkolnej, seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami (tak fizycznymi, jak i umysłowymi) z województwa pomorskiego.

W 2020 roku odbywa się już szósta edycja tego projektu, do której zakwalifikowało się dziewięć grup uczestników.

W swoich lokalnych ośrodkach/miejscowościach, pod opieką profesjonalnych reżyserów teatralnych, przygotują oni własną adaptację sceniczną znanych dzieł literackich. Jeden tekst będzie jednocześnie przygotowywany przez jedną grupę seniorów, jedną uczniów i jedną grupę osób z niepełnosprawnościami. Wyłonionym w ramach naboru uczestnikom zapewniane są szkolenia/warsztaty oraz wsparcie organizacyjne i merytoryczne w przygotowaniu spektakli.

W szóstej edycji Teatralnego Pasjansa uczestnicy zmierzą się z trzema arcydziełami literatury światowej: trzy grupy zrealizują "Odyseję" Homera , kolejne trzy "Żaby" Arystofanesa", zaś następne "Don Kichota" Cervantesa. Każdej grupie przydzielony został profesjonalny reżyser i - w miarę obecnych możliwości - będzie pracował z nią w wybranym przez grupę miejscu. Efektem projektu będzie dziewięć różnych spektakli teatralnych, które będą miały swoje prapremiery w miejscowościach, z których pochodzą poszczególne grupy - dla lokalnych społeczności.

Następnie uczestnicy zaprezentują spektakle szerokiej publiczności i sobie nawzajem na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego podczas Wielkiego Finału, planowanego na drugą połowę listopada 2020 roku.

Do udziału w 6. edycji projektu zakwalifikowali się:

Grupy uczniów:

Teatr "Prawie Lucki" I LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie

lider: Edyta Łysakowska-Sobiczewska, reżyser: Magdalena Bochan-Jachimek - przygotują spektakl "Odyseja" Homera

"OCEAN" Szkoła Podstawowa in. Ignacego Krasickiego w Straszynie

lider: Agnieszka Pietrzak, reżyseria: Monika Jarząbek - przygotują spektakl "Don Kichote" Cervantesa

"Fancy" Amerykańska Szkoła Podstawowa w Gdyni

lider: Iwona Chojnacka, reżyser: Rafał Ostrowski - przygotują spektakl "Żaby" Arystofanesa

-

Grupy osób z niepełnosprawnościami:

"Jeszcze bez nazwy" - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 Gdynia

lider: Kamila Krynicka, reżyser: Urszula Kowalska - przygotują spektakl "Odyseja" Homera

"KREJZOLE" Warsztat Terapii Zajęciowej "Diament" przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną "Koło" w Słupsku

lider: Przemysław Laskowski, reżyseria: Piotr Biedroń - przygotują spektakl "Don Kichote" Cervantesa

"Przejrzyści" - Fundacja "Sprawni Inaczej", Warsztat Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy w Gdańsku

lider: Natalia Otręba, reżyser: Mażka Wojciechowska-Orszulak - przygotują spektakl "Żaby" Arystofanesa

-

Grupy seniorów:

Grupa studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku Reda

lider: Anna Mostek, reżyser: Maciej Wizner - przygotują spektakl "Żaby" Arystofanesa

"ZDolna Orunia" Stacja Orunia GAK Gdańsk

lider: Lucyna Korytowska, reżyser: Hanna Świętnicka - przygotują spektakl "Odyseja" Homera

Redłowski Klub Seniora SŁOŃCE - Centrum Aktywności Seniorów Gdynia oraz Stowarzyszenie Zielona Myśl

lider: Wiesława Stopa, reżyser: Marzena Nieczuja-Urbańska - przygotują spektakl "Don Kichote" Cervantesa

Przy kwalifikacji do finału ocenie podlegały m.in. artystyczna jakość pracy (filmowej, plastycznej, literackiej i in.) dołączonej do zgłoszenia, kreatywność w jej przygotowaniu, ale także zgranie grupy oraz jej dotychczasowe dokonania. Każdej grupie uczestników przydzielony został profesjonalny reżyser, który przez najbliższe miesiące będzie pracował z grupą nad danym tekstem i przedstawieniem opartym o ten tekst.

***

Idea projektu

Teatralny Pasjans to flagowy, pionierski na skalę europejską projekt edukacyjny GTS, który aktywizuje twórczo i integruje amatorskie grupy młodzieży szkolnej, seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami (fizycznymi oraz umysłowymi) z województwa pomorskiego. To najbardziej angażujący i ważny społecznie projekt Działu Edukacji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Efektem projektu jest 9 spektakli teatralnych. Trzy odsłony tego samego tekstu pozwalają pokazać, jak różni, ale i jak podobni są do siebie aktorzy z wszystkich występujących kolejno po sobie grup.

W projekt wpisany jest aspekt integracyjny - spotkania i rozmowy wszystkich uczestników po spektaklach, warsztaty integracyjne dla liderów grup, wyjazdy organizatorów do każdej grupy i wsparcie ich działań na miejscu. Teatralny Pasjans pobudza pasje, integruje różne środowiska, przywraca dumę z własnych osiągnięć. Choć na co dzień jesteśmy różni, w Teatralnym Pasjansie mówimy tym samym językiem - tym samym tekstem teatralnym, wcielając się w te same role. Ten projekt uczy nas wszystkich szacunku do siebie nawzajem. Pokazuje, że każdy z nas ma coś niezwykłego do zaoferowania światu. W trakcie finału projektu dochodzi do spotkania światów, które w dzisiejszych czasach zbyt często mijają się bez słowa.

***

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Edukacja Kulturalna"

***

Więcej o projekcie "Teatralny Pasjans":

Pierwsza edycja projektu odbyła się w dniach 1 maja - 31 grudnia 2015 roku, a udział wzięło w niej 9 grup uczestników z Gdańska, Gdyni, Sztumu oraz Tczewa. Projekt realizowany jest corocznie, jego kolejne edycje odbyły się odpowiednio: Teatralny Pasjans - drugie rozdanie w dn. 20 maja - 31 grudnia 2016, Teatralny Pasjans - nowe rozdanie w dn. 5 października 2017 - 30 kwietnia 2018, Teatralny Pasjans 2018 - maj - grudzień 2018 oraz Teatralny Pasjans 2019 - marzec - grudzień 2019. W zrealizowanych dotychczas pięciu edycjach projektu udział wzięło blisko 500 artystów-amatorów z całego województwa pomorskiego, a stworzone przez nich - pod okiem profesjonalnych reżyserów - spektakle obejrzało łącznie 11 700 osób (pokazy spektakli finałowych są otwarte dla publiczności, obowiązują bezpłatne wejściówki, które odbiera się w kasie teatru).

W 2020 roku ruszyła 6. edycja projektu, który mamy nadzieję zrealizować zgodnie z pierwotnymi założeniami, z finałem na scenie GTS w drugiej połowie listopada bieżącego roku.

Od 2016 roku spektakle finałowe projektu Teatralny Pasjans tłumaczone są na język migowy. Prowadzona była również audiodeskrypcja dla osób niewidomych i niedowidzących.

Projekt zdobył duże uznanie wśród uczestników, edukatorów, a także mediów: Teatr przyjazny integracji: http://kolociebie.com/poczytajcie-o-niezwyklym-gdanskim-teatrze-szekspirowskim/

Reportaż filmowy z poprzedniej edycji projektu:

https://www.youtube.com/watch?v=y5zBJscG0fg

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji