Artykuły

Trójmiasto. XI Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy

"Kosmopolis 2020" to temat przewodni zbliżającej się wielkimi krokami XI edycji Festiwalu Literatury i Teatru Between.Pomiędzy. Wydarzenie w pierwszym odruchu planowano przenieść na jesień, jednak ostatecznie zapadła decyzja, aby spotkać się, jak co roku, w trzecim tygodniu maja - jedynie w nieco zmienionej formie.

Ograniczenia wynikłe z nowej rzeczywistości, w której się znaleźliśmy, wymusiły na organizatorach przeniesienie festiwalu do innej przestrzeni - czyli do świata wirtualnego.

Ograniczenia wynikłe z nowej rzeczywistości, w której się znaleźliśmy, wymusiły na organizatorach przeniesienie festiwalu do innej przestrzeni - czyli do świata wirtualnego.

"Kosmopolis 2020" staje się więc czymś zupełnie innym niż dotychczasowe odsłony festiwalu - zapiskiem emocji towarzyszących nam podczas izolacji i próbą interakcji z drugim człowiekiem, która w naszej nowej codzienności nabiera coraz większego znaczenia. Jest sposobem na wspieranie siebie nawzajem w tych trudnych czasach za pośrednictwem sztuki, która zarazem sama potrzebuje naszej pomocy. Jesteśmy w stanie jej udzielić w bardzo prosty sposób - nadal z kultury korzystając, wybierając lokalne miejsca związane z kulturą, które obecnie znalazły się w sytuacji kryzysowej i wspierając ich działalność. Jest to możliwe chociażby przez dołączenie do stworzonej przez organizatorów festiwalu akcji #WspieramyLokalnąKulturę. Wyjątkowe miejsca, o których będziemy wielokrotnie wspominać w ramach tej akcji, to między innymi Teatr BOTO i księgarnia "Książka dla Ciebie" w Sopocie oraz "Dom Doktora" w Zakopanem.

Od lat Teatr BOTO jest ważnym partnerem Festiwalu Literatury i Teatru Between.Pomiędzy oraz kluczowym miejscem, w którym odbywają się ciekawe spotkania związane z tym wydarzeniem. Mimo że tym razem nie mamy możliwości zgromadzić się w tej klimatycznej przestrzeni, Teatr BOTO nadal pozostaje nieodłącznym, istotnym punktem całego festiwalu. Wyjątkowo zobaczymy się tam poprzez świat wirtualny. Po raz kolejny BOTO przeczyta Stasiuka, a współzałożyciele teatru, Sylwia Góra i Adam Nalepa, przeczytają poezję, a także przybliżą nam twórczość Róży Ostrowskiej, zaznajamiając nas z jej powieścią pt. "Wyspa".

Z księgarnią "Książka dla Ciebie" Fundacja Between.Pomiędzy współpracuje od 2018 roku. W ramach tegorocznego festiwalu także będzie można spodziewać się różnych interesujących propozycji książkowych. Ta istniejąca już od ponad dwudziestu lat księgarnia, ulokowana w "Krzywym Domku" w Sopocie w tym roku zasługuje na szczególną uwagę, a także - niezbędne w czasie pandemii - wsparcie. W ramach akcji #WspieramyLokalnąKulturę serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej tej księgarni. Czekają tam na nas wspaniałe lektury, które z pewnością są warte zakupienia. Dzięki temu nie tylko zyskamy nową, wyjątkową książkę, która zajmie kolejne, honorowe miejsce wśród dzieł w naszej biblioteczce, ale też jednocześnie ofiarujemy swoją cegiełkę na potrzeby pomocy ośrodkowi kultury. A wszystko to z miłości do książek. W końcu to one dodają życiu różnorodnych barw, zabierając nas do innych miejsc, innych rzeczywistości, umożliwiając tym samym oderwanie się od prawdziwego świata. Poza tym, w tym trudnym dla wszystkich czasie, to właśnie książka może być najlepszym przyjacielem. Co roku podczas trwania festiwalu rozmawiamy o literaturze, zachwycając się jej pięknem i analizując mądrość, którą nas obdarza. Teraz mamy możliwość się jej odwdzięczyć, chociażby wspierając księgarnię "Książka dla Ciebie."

Innym ośrodkiem kultury, któremu w zaistniałej, kryzysowej sytuacji staramy się pomóc, jest Galeria Sztuki Współczesnej "Dom Doktora". W tej zbudowanej w 1898 roku willi przy ulicy Przecznica w Zakopanem, Magda Kraszewska, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1993 roku utworzyła galerię sztuki. Dom ten niegdyś należał do dziadka artystki, Wacława Kraszewskiego, który był zasłużonym dla Zakopanego lekarzem. Stworzenie galerii sztuki współczesnej w zabytkowym wnętrzu było niezwykle ciekawym pomysłem. W "Domu Doktora" odbywają się wernisaże wystaw plastycznych artystów, zarówno pochodzących z Zakopanego, jak i innych rejonów kraju. Organizowane są tam również kameralne koncerty oraz promocje książek.

Celem festiwalu pozostaje chęć dzielenia się z amatorami sztuki przemyśleniami na jej temat - w tym roku za pomocą zgromadzonych filmów, zdjęć, wspomnień, archiwaliów i wszelkiego rodzaju innych form zapisków. Niezmierną satysfakcję sprawia więc możliwość dotarcia do coraz szerszego grona odbiorców. W tym roku festiwal został objęty honorowym patronatem przez International Theatre Institute, działającą pod auspicjami UNESCO organizację koncentrującą swoje wysiłki na angażowaniu się w rozwój sztuk scenicznych i związanych z nimi twórców. Głównym patronem medialnym festiwalu jest z portal TheTheatreTimes, będący globalnym źródłem wiadomości o teatrze w przestrzeni online.

Od początku swojej działalności festiwal stanowi ważną część trójmiejskiego życia kulturalnego, tegoroczna edycja jest więc również częścią obchodów 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego. Festiwal to jednak nie tylko trójmiejska kultura, toteż, jak co roku, do współpracy zaproszeni zostali także przedstawiciele placówek kulturalnych - nie tylko z różnych części Polski, ale i z całego świata. Naszymi parterami są: Uniwersytet Stanowy Goiás w Brazylii, Narodowy Uniwersytet Sztuki "George Enescu" w Jassach w Rumunii, Uniwersytet Stanowy we Florydzie (USA), Beckett Research Group w Gdańsku oraz Ambasada Irlandii w Polsce.

Wszystkie wydarzenia charakterystyczne dla zeszłorocznych odsłon festiwalu (spektakle, spotkania autorskie, dyskusje, prezentacje filmów i słuchowisk, warsztaty teatralne i literackie) przeniesione zostają do przestrzeni wirtualnej. W ramach programu tegorocznej edycji festiwalu mamy do zaoferowania uczestnikom dwadzieścia jeden paneli łączących ze sobą różne dziedziny sztuki, które składają się z trzech grup tematycznych.

Between.Research - stanowi połączenie prezentacji wizualnych dziedzin sztuki, takich jak kinematografia, fotografia lub malarstwo, z seminariami dotyczącymi twórczości Samuela Becketta (we współpracy z Beckett Research Group in Gdańsk), a także poświęcone jest tematyce związanej z działalnością następujących wydawnictw: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Czarne, Maski; Fundacja Terytoria Książki oraz czasopisma "Konteksty" i "Tekstualia".

Work-In-Progress - w największej mierze poświęcone jest literaturze. Podczas paneli będzie możliwość zapoznania się z twórczością takich twórców, jak: Mimi Khalvati, David Constantine, Tatenda Matsvai, Antoni Libera, Piotr Mitzner, Olga Kubińska, David Malcolm i Włodzimierz Pawluczuk. Dużą rolę odgrywają w tej części również muzycy, między innymi zespoły Sutari, Maciej & Mateusz Rychły, Emiter i Brygada Kryzys.

Kosmopolis: Teatr - część dedykowana sztuce scenicznej. Na stronie internetowej festiwalu dostępne będzie po jednym przedstawieniu następujących teatrów: Teatr Pieśń Kozła, OPT Gardzienice, Teatr Wierszalin, Teatr Barakah, Instytut Grotowskiego, Teatr BOTO, Teatr Wybrzeże, Sopocki Teatr Tańca, DzikiStyl Company i Teatr Miniatura. Każda z rejestracji poprzedzona będzie krótkim wprowadzeniem, przygotowanym przez twórców.

Oferta tegorocznego festiwalu zawiera m.in. nagrania spektakli teatralnych, filmy, czytanie literatury, zapis prac warsztatowych i happeningów, muzykę oraz sztuki wizualne. Uchylamy rąbka tajemnicy, zostawiając jednak przestrzeń na zaskoczenie i niespodzianki dla widzów festiwalu. Cały program będzie dostępny dla odbiorców od pierwszego dnia trwania przedsięwzięcia, czyli 11 maja 2020.

Wszystkie wydarzenia dostępne są bezpłatnie.

A. A. BETWEEN.RESEARCH

1. Kosmopolis 2020: wprowadzenie

2. Zakopiańczycy w Sopocie

3. Kosmopolitan Beckett

4. Between.Filmy

5. Galeria

6. Wyspa Młodość 2020

7. Between.Wydawnictwa

---

A. B. WORK-IN-PROGRESS

1. Teatr: Wasilkowski, Hanganu i inni

2. Literatura: Khalvati, Mitzner i inni

3. Muzyka: Ranaldo, Sutari, Emiter i inni

4. Film: Sánchez i Gorczyński

5. Instytut im. Jerzego Grotowskiego

6. Teatr Miniatura

7. Literacki na Between

---

A. C. KOSMOPOLIS 2020: TEATR

1. Wyspa, Teatr Pieśń Kozła

2. To Wszystko Tutaj, Sopocki Teatr Tańca

3. Requiem, Teatr Barakah

4. Boto czyta Stasiuka i inne historie

5. Dziady. Noc Pierwsza, Teatr Wierszalin

6. Ifigenia w A., OPT Gardzienice

7. Broniewski, Teatr Wybrzeże

Jedną z tegorocznych pozycji festiwalowych będzie premiera filmu Macieja Gorczyńskiego pt. "Bieguni". Ta wpisująca się w moduł WORK-IN-PROGRESS pozycja to owoc inspiracji prozą noblistki, Olgi Tokarczuk. Zaproszenie tego artysty do udziału w "Kosmopolis 2020" nie jest przypadkowe - bowiem Gorczyński nie tylko przez wiele lat współpracował z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice, ale też jego obecność doskonale wpisuje się w obchody jubileuszu Uniwersytetu Gdańskiego, którego jest absolwentem.

Co roku w programie Festiwalu znajduje się kilka pozycji książkowych - w tym roku będzie ich 7, a liczbę tę należy uzupełnić o filmy. Obecność co najmniej kilku z nich wynika ze współpracy z Wydawnictwem Czarne. Mamy nadzieję, że to połączenie sił, już po raz kolejny, spotka się z entuzjastycznym odbiorem festiwalowej widowni. Jedną z propozycji w tegorocznym programie będzie film "Czarne na Between" w reżyserii Szymona Uliasza i Magdaleny Gubały. Pojawi się również okazja do swoistego spotkania z założycielami Wydawnictwa - Moniką Sznajderman i Andrzejem Stasiukiem, a to za sprawą przygotowanych przez Oboje nagrań.

Każdego dnia fundacja będzie promować trzy panele, po jednym z każdej grupy tematycznej. Dzięki temu każdy uczestnik festiwalu będzie w stanie znaleźć dziedzinę, która najbardziej go fascynuje, by w ten sposób stać się częścią festiwalu Between.Pomiędzy. Takie wydarzenia, podobnie zresztą jak całe życie kulturalne, w głównej mierze tworzą ludzie. Dlatego tak ważne dla organizatorów jest spotkanie z widzami! W dniach 11-17 maja zostańmy więc w domu, ale spotkajmy się mimo wszystko w sieci. Szczególnie zachęcamy do obserwowania profilu Between.Pomiędzy na Facebooku, gdzie codziennie przekazujemy nowe informacje na temat festiwalu i przestawiamy nowe szczegóły jego programu.

Festiwal organizowany jest przez związanych z Uniwersytetem Gdańskim wykładowców, studentów i absolwentów Zarządzania Instytucjami Artystycznymi i Wiedzy o Teatrze. Wspólnie planujemy otwarcie kierunku na poziomie magisterskim: Zarządzanie i Komunikacja w Sztukach Scenicznych.

Festiwal finansowany jest ze środków Urzędu Miasta Sopot, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Kąpieliska Morskiego Sopot.

Organizatorzy: Fundacja Between.Pomiędzy i Uniwersytet Gdański

Partnerzy: Teatr Wybrzeże, Teatr BOTO, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Teatr Miniatura, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo UG, Terytoria Książki, Książka dla Ciebie, Goyki3 Art Inkubator

Patroni honorowi: International Theatre Institute, JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, Prezydent Miasta Sopotu, Ambasada Irlandii w Polsce

Patroni medialni: TheTheatreTimes, "Tekstualia", "Konteksty. Polska Sztuka Ludowa", "Topos"

Współpraca naukowa: Uniwersytet Stanowy Goias (Brazylia), Florida State University (USA), Uniwersytet Sztuki George Enescu w Jassach (Rumunia)

Organizatorzy festiwalu:

Tomasz Wiśniewski, Katarzyna Kręglewska, David Malcolm, Robson Corra de Camargo, Ewelina Stefańska i Małgorzata Woźniak

Fundacja Between.Pomiędzy:

Tomasz Wiśniewski, David Malcom, Monika Szuba, Żaneta Nalewajk-Turecka

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji