Artykuły

Warszawa. Jesienny wysyp premier

Stołeczne teatry z impetem ruszają w nowy sezon. Na afisz wchodzą znakomite współczesne sztuki w reżyserii mistrzów i debiutantów.

Wydarzeniem września będzie z pewnością premiera "Giovanniego" Grzegorza Jarzyny z Teatru Rozmaitości (21 września). Jeden z najciekawszych reżyserów młodego pokolenia przygotował spektakl na podstawie "Don Giovanniego" [na zdjęciu] Mozarta i "Don Juana" Moliera. Pokaże go w Sali Kameralnej Teatru Wielkiego.

Jarzyna ma na koncie tak znakomite przedstawienia jak ubiegłoroczny "2007: Macbeth", "Uroczystość", "4.48 Psychosis" czy wystawiany na Dworcu Centralnym "Zaryzykuj wszystko". "Giovanni" nie będzie zwykłym spektaklem, bo został wzbogacony o elementy operowe. Jarzyna mierzy się w nim z mitem Don Juana, analizując różne rodzaje miłosnego uzależnienia. Pomagają mu w tym aktorzy, z którymi współpracuje od lat, m.in. Maja Ostaszewska, Roma Gąsiorowska, Andrzej Chyra, Cezary Kosiński, Eryk Lubos oraz Piotr Rogucki, na co dzień lider rockowego zespołu Coma.

Za tydzień czeka warszawiaków premiera "Sióstr" w Dramatycznym. Reżyser Piotr Cieślak wziął na warsztat tekst Pera Olova Enquista, będący wariacją na temat losów Olgi, Maszy i Ireny, czyli trzech sióstr ze słynnego dramatu Czechowa. W rolach głównych Jadwiga Jankowska-Cieślak, Katarzyna Figura i Joanna Szczepkowska. - Ta premiera to dla mnie wyjątkowe przeżycie, bo debiutowałam w roli Iriny w spektaklu "Trzy siostry" w reżyserii Aleksandra Bardiniego - mówi Joanna Szczepkowska. - Nigdy nie przypuszczałam, że po latach znów ją zagram. W "Siostrach" występują wszystkie postaci z dramatu Czechowa, ale akcja rozgrywa się współcześnie - dodaje aktorka.

Tego samego dnia (9 września) w Teatrze Studio odbędzie się premiera "Prze(d)stawienia" na motywach sztuki "Merlin, czyli ziemia jałowa" Tankreda Dorsta. Młoda reżyserka Agata Duda-Gracz przenosi na deski teatralne opowieść o legendarnym świętym Graalu, by pokazać jego upadek. W spektaklu występują m.in. Monika Niemczyk, Izabela Szela, Dariusz Jakubowski,

Krzysztof Strużycki i Wojciech Zieliński.

We wrześniu odbędzie się w Warszawie polska prapremiera sztuki Marie Jones "Kamienie w kieszeniach". Spektakl pokazywany na scenie Teatru Nowego Praga wyreżyseruje Łukasz Witt-Michałowski. "Kamienie..." powstały na podstawie doświadczeń autorki znanej też z roli w filmie "W imię ojca" Jima Sheridana. Spektakl, który opowiada historię wtargnięcia Hollywood w wiejski świat, okazał się przebojem na Broadwayu.

W Studium Teatralnym przy ul. Lubelskiej 30/32 będzie można obejrzeć spektakl "Hamlet.Henryk.Hospital" - swobodną interpretację dzieła Szekspira. Mimo że oficjalna premiera spektaklu Piotra Borowskiego zaplanowana jest na listopad, w ciągu ostatnich miesięcy grupa zdążyła pokazać już sztukę w kilku europejskich miastach. Najbliższe spektakle odbędą się 14, 15, 28 i 29 września na Lubelskiej.

Spektakle na początek sezonu

"Siostry", Dramatyczny, 9 września, godz. 19

"Prze(d)stawienie", Studio, 9 września, godz. 19

"Kamienie w kieszeniach", Teatr Nowy Praga, 18 września, godz. 19

"Giovanni", Wielki, 21 września, godz. 19.15

"Drugi pokój. Kibice", Ochoty, 27 września, godz. 19

"Iwona, księżniczka Burgunda", Narodowy, 29 września, godz. 19.30

"Klub hipochondryków 2, czyli coś dla ducha", Syrena, 21 października, godz. 19

"Zmierzch długiego dnia", Scena Prezentacje, październik

"Hamlet, Henryk, Hospital". Studium Teatralne, 10 listopada, godz. 19

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji