Artykuły

Warszawa. "Ambasador" Mrożka z Teatru Współczesnego online

9 maja o godz. 20.30 rozpocznie się pokaz telewizyjnego zapisu "Ambasadora" Sławomira Mrożka w reż. Erwina Axera.

Scenografia Ewy Starowieyskiej, realizacja TV Anny Minkiewicz. W obsadzie: Maja Komorowska, Zbigniew Zapasiewicz, Krzysztof Kowalewski, Henryk Bista, Marcin Troński.

Sławomir Mrożek w czasach PRL był otuchą dla sceny i widza, wtedy rzeczywistość "oglądana przez okulary dramaturga" budziła nadzieję, że ten systemowy absurd nie będzie wieczny. Dwa miesiące przed stanem wojennym 1981 roku Teatr Polski dał premierę "Ambasadora", która stała się wydarzeniem dla widzów tak łaknących wszelkich zakazanych treści, choćby politycznych aluzji.

"Ambasador" na scenie Teatru Współczesnego w reżyserii Erwina Axera pokazany w 1995 roku, już po upadku komuny, ujawnił przesłania, przytłoczone przez czas pierwszej realizacji teatralnej 81 roku. Wskrzeszono wielkie Sprawy: honor, przyzwoitość , godność, mądrość, ideały to co w latach komuny tak łatwo ginęło w przepaści pomiędzy systemem a szansą wyboru wartości. Teatr Współczesny nową inscenizacją przeniósł mądrość sztuki na grunt uniwersalny. Mrożek i jego prawdy są, jak pokazała rodzima obyczajowość i historia, ponadczasowe. A do teraźniejszości naszej też pasują jak ulał...

"[...] w "Ambasadorze" nie ma ról słabych, możliwych do skwitowania w kilku słowach. A są w nich dwie wyjątkowe: Ambasador Zbigniewa Zapasiewicza i Amelie Mai Komorowskiej. Jednak, co chyba najważniejsze, Axer przywraca wiarę, że teatr może być jeszcze miejscem rozmowy, odnawiania sporów, które nie powinny wymykać się z pamięci. Jak ten o honor i jego powolne, wraz z ostatnimi wyznawcami, umieranie". (Paweł Goźliński, Życie Warszawy, 01.06.1995)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji