Artykuły

Warszawa. "Tango" Mrożka i repertuar online na maj w Polskim

Od środy 6 maja ruszy sprzedaż kolejnego z naszych premierowych spotkań z cyklu "Czytamy w Polskim" - czytanie performatywne jednego z najbardziej popularnych w Polsce utworów autorstwa klasyka rodzimej dramaturgii współczesnej Sławomira Mrożka, w niepowtarzalnym wydaniu online.

Sławomir Mrożek

"Tango"

Reżyseria: Maksymilian Rogacki

OBSADA: Ewa Domańska, Ewa Makomaska, Hanna Skarga, Marcin Jędrzejewski, Jakub Kordas, Szymon Kuśmider oraz Dominik Łoś.

Sprzedaż biletów rozpocznie się 6 maja i potrwa do 10 maja br. Czytanie dostępne będzie do 12 maja.

Bilety w cenie 5 zł do zakupu na stronie Teatru Polskiego: www.teatrpolski.waw.pl

"Tango" opowiada o świecie naznaczonym piętnem rozkładu wszelkich wartości. Bunt przeciwko rozpadowi norm i utopijne dążenie do

uporządkowania rzeczywistości kończą się klęską, co stanowi o gorzkiej wymowie tego arcydzieła polskiej literatury i teatru.

W rodzinie Stomila i Eleonory, jak powiada ich syn Artur, panuje bezwład, entropia i anarchia. Wuj Eugeniusz i babcia Eugenia grają w karty z Edkiem - podejrzanym, potężnym mężczyzną o silnym ciosie. Romansuje z nim potajemnie Eleonora. Jej mąż Stomil wygłaszając tyrady o sztuce i przeprowadza eksperymenty artystyczne. Artur, dobrze ułożony młodzieniec, student medycyny, ma dość wiecznego chaosu i próbuje choć trochę "wychować" całe towarzystwo. Wymierza stosowne kary już to wujowi, już to babci, odsyłając staruszkę na katafalk. Dogmatycznie pojmowanej wolności chce przeciwstawić powrót do tradycji. Gdy w domu Stomila pojawia się Ala, nowoczesna, "wyzwolona" dziewczyna, Artur proponuje kuzynce małżeństwo. Nawet ta uświęcona tradycją forma wydaje mu się jednak mało skutecznym sposobem ujarzmienia chaotycznej rzeczywistości. Szuka więc idei, jakiejkolwiek, byleby była. - Nikt stąd nie wyjdzie, dopóki nie znajdziemy idei! - grozi.

Czas trwania: 1 godz. 18 min.

Obejrzyj zapowiedź "Tanga" (patrz link poniżej).

***

W drugiej połowie maja zaprosimy Was na trzymający w napięciu dramat z wątkiem kryminalnym - "Wilki w nocy" Tadeusza Rittnera w reżyserii Ewy Makomaskiej.

***

Już niebawem udostępnimy pierwszy z planowanych premierowych Salonów Poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - mistrzyni liryki dwudziestolecia międzywojennego, znanej czytelnikom przede wszystkim z porywających wierszy o tematyce miłosnej.

Wiersze Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czytają aktorki Teatru Polskiego: Marta Alaborska, Grażyna Barszczewska, Marta Dąbrowska, Katarzyna Herman, Barbara Kurzaj, Katarzyna Skarżanka, Katarzyna Strączek.

Przed końcem sezonu zaprosimy Państwa na drugi premierowy Salon Poezji z twórczością Bolesława Leśmiana - jednego z największych poetów I połowy XX wieku. Rzeczywistość jego poezji określa się czasem jako "zaświat przedstawiony". Wyobraźnia Leśmiana rozpięta jest między żywiołem natury i erotyki a rozpadem i śmiercią. Fascynuje go groteskowe, pokraczne formy bytu i niezbadane otchłanie niebytu, groza i uroda przyrody, perwersja i chorobliwość kalekiej egzystencji. Leśmian to poeta namiętnego zachwytu nad światem i piewca rozkładu.

Cena biletów na Salony Poezji to 3 zł.

***

Nie zapominamy także o kolejnych spektaklach archiwalnych. W planach m.in. "Parady" J. N. Potockiego w reżyserii Edwarda Wojtaszka oraz "W oczach Zachodu" J. Conrada w reżyserii Janusza Opryńskiego.

***

Do tej pory udostępnione w repertuarze online materiały cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Ogromnie nas cieszy, że widzowie są z nami w tym szczególnym czasie.

Przygotowaliśmy już dla Państwa premierowe "Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca" A. Fredry w reżyserii Andrzeja Seweryna w cyklu Czytamy w Polskim oraz Salon Poezji, w którym usłyszeliśmy utwory różnych poetów, wybrane osobiście przez aktorów Teatru Polskiego.

Uruchamiając nasze archiwalia pokazaliśmy Wam "Irydiona" Zygmunta Krasińskiego w reżyserii Andrzeja Seweryna - jubileuszowy spektakl na 100-lecie Teatru Polskiego w Warszawie, a także jedno z największych dzieł Williama Shakespeara - tragedię "Król Lear" w reżyserii Jacques'a Lassalle'a, z tytułową rolą Andrzeja Seweryna.

Zarówno planowane spektakle nowe oraz archiwalne, jak i już udostępnione, będą przez nas powtarzane i pozostają w repertuarze online Teatru Polskiego w Warszawie.

Szczegóły dotyczące terminów udostępniania na bieżąco przekazujemy Państwu za pośrednictwem stron na Facebooku oraz Instagramie, a także na naszej stronie internetowej.

Bądźcie z nami!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji